BANSKÁ BYSTRICA. Katolícke gymnázium Štefana Moysesa neponúka svojim študentom len výučbu.
V školskej kaplnke, v ktorej sa pravidelne slávi omša, sa nachádzajú dve relikvie, teda časť tela svätého. Relikvie na školách nenájdeme často, nie sú ani vo všetkých kostoloch.
Kaplnka katolíckeho gymnázia bola zasvätená pápežovi Jánovi Pavlovi II. a to len tri dni po jeho svätorečení. Snahou duchovného správcu, kňaza Borisa Brutovského a vtedajšej riaditeľky Ireny Herrmannovej bolo získať jeho relikviu.
Šedivé vlasy symbolizujú múdrosť
„Požiadali sme krakovského arcibiskupa Stanislava Dziwisa, či by nám ju neposkytol, keďže on bol pápežov osobný tajomník, žil pri ňom a vieme o ňom že nejaké jeho veci mal pre prípad svätorečenia,“ opísal duchovný správca gymnázia Boris Brutovský.
Žiadosť bola vybavená a v Poľsku sa kúpil aj relikviár, teda schránka na uchovávanie relikvie. Naň sa vyzbierali všetci študenti a zamestnanci školy. „Našou relikviou je kúsok vlasov. Páči sa mi, že je to neobvyklá relikvia a šedivé vlasy symbolizujú stareckú múdrosť. A pápež Ján Pavol II. vždy inšpiroval mladých, hoci bol starší a na vozíčku,“ vysvetlil kňaz Brutovský.
Relikvia Marie Goretti
Druhá relikvia do kaplnky Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa pribudla len minulý rok. „Na dovolenke v južnom Taliansku som bol pri hrobe svätice Marie Goretti. Podobne ako Anna Kolesárová bránila svoju čistotu a zomrela mučeníckou smrťou,“ zaspomínal kňaz Boris Brutovský. Relikvia mladej svätice bola umiestnená v kaplnke za prítomnosti kňaza Pavla Hudáka, ktorý sa o prípad Anny Kolesárovej začal zaujímať.
Študenti relikvie uvítali. „Mladí k relikviám často chodia a modlia sa,“ vysvetlil riaditeľ gymnázia Ľubomír Kopál. Podľa neho netreba zabúdať na to, že študenti sú mladí ľudia so svojimi problémami a starosťami. Takisto aj prístup k týmto starostiam je individuálny. „Je aj na práci triednych profesorov, či v plánoch na celý rok majú trebárs niečo o rodine, čistote alebo o vzťahoch,“ doplnil riaditeľ Kopál.
Viera ako pridaná hodnota
Hlavným poslaním gymnázia sú však vedomosti. „Učenie je základ školského roka, nemodlíme sa tu len. Viera je niečo navyše, nejaká pridaná hodnota, ktorú ponúkame,“ uzavrela zástupkyňa riaditeľa Zuzana Bačová.
Relikvie na Slovensku nie sú úplne bežné. „Musíme žiakom vysvetľovať, čo je to relikvia. Na Slovensku si pomaly kult k svätým pomocou úcty k relikviám nachádza vzťah. U Slovanov to nie je časté, pre Talianov je to bežné,“ povedal duchovný správca Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa Boris Brutovský. Podľa neho slúžia relikvie skôr pre naše zmysly.
„Je to presne ako po starých rodičoch, keď nám zostane nejaká fotka alebo porcelán. Je to niečo, čo nám sprítomňuje tú osobu, ktorá síce už nie je, ale je to niečo od nej, a je to vzácne,“ myslí si kňaz Brutovský. Keďže dekréty, ktoré sú vydávané k jednotlivým relikviám, hovoria aj o verejnosti relikvií, ani gymnázium nie je výnimkou.
Relikvie si môžu ľudia uctiť počas verejných svätých omší alebo hocikedy inokedy, stačí sa len ohlásiť na vrátnici.
Autor: Vanesa Čierna