BANSKÁ BYSTRICA. V posledných dňoch nás kontaktovali viacerí obyvatelia z Uhliska, že okolo obľúbeného rybníka na Podrybe sa začínajú realizovať prípravné práce, o ktorých nemajú prakticky žiadne informácie. „Zaskočilo nás to, lebo máme len informácie z druhej ruky, že by sa tu mal robiť nejaký projekt revitalizácie. Ale nevieme aký, nevieme ani to, či jazierko oplotia a či ešte k nemu budú mať ľudia naďalej prístup,“ hovorí aj Banskobystričan Vladimír Dropčo.
K jazierku totiž chodia na prechádzky ľudia zo širokého okolia, využíva ho rybársky zväz, v okolí je aj viacero záhradkárov.
So žiadosťou o vyjadrenie sme sa obrátili na Lesy SR, ktoré tu pripravujú projekt, rozdelený do viacerých etáp. Ako informoval hovorca Lesov SR Radko Srnka, Odštepný závod Slovenská Ľupča, do ktorého pôsobnosti spadá rybník Pod Rybou, rokuje o jeho revitalizácii s mestom a predsedom tunajšieho rybárskeho zväzu už takmer tri mesiace.
„V súvislosti s revitalizáciou dôjde k preberaniu rybárskeho revíru pod záštitu LESOV Slovenskej republiky – odštepný závod Slovenská Ľupča podobne ako sú v správe revíre Motyčky či Jelenec. Výkon rybárskeho práva budú môcť na základe vydaných povoleniek od rybného hospodára odštepného závodu Slovenská Ľupča realizovať všetci pôvodní členovia mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu, ako aj široká verejnosť,“ doplnil.
Miesto pre relax a športový rybolov
Hovorca dodal, že v rámci plánovaného projektu revitalizácie rybníka majú zámer vytvoriť z lokality bezpečné a čisté miesto oddychu, relaxu, športového rybolovu pre širokú verejnosť.
„V rámci prvej etapy už došlo k vybudovaniu Lesnícko- rybárskeho náučného chodníka. Následne je naplánovaná rekonštrukcia pôvodného rybárskeho altánku a osadenie nových lavičiek. Koncom roku sa ešte zrealizuje okliesňovanie stromov od nebezpečných konárov, čistenie krovín a úprava plôch pre budúce činnosti,“ doplnil s tým, že zeleň v danej lokalite nezmizne, pretože s výrubom stromov sa počíta len v krajnom prípade: „Ak daný strom je poškodený, naklonený, v zlom zdravotnom stave, alebo bude narúšať budúci náučný chodník,“ dodal.
Projekt rozložili na viac etáp
Druhá etapa je podľa neho naviazaná na výzvy eurofondov, za pomoci ktorých by chceli v areáli vybudovať ďalšie náučné chodníky (historický, pedagogický), altánky pre lesnú pedagogiku, altánky pre grilovanie, opekanie, detské ihriská – zelené plochy. „V rámci tejto etapy by sme vymenili aj zvyšné lavičky. Ak sa nám podarí v rámci tejto etapy by sme chceli ešte zrealizovať samotné vyčistenie rybníka od nánosov a stabilizovať jeho brehy s vytvorením rybárskych stanovíšť,“ dodal.
Areál neplánujú oplocovať, zvažujú však lokálny zákaz vstupu pre psíčkarov na niektoré plochy tak aby nedochádzalo k znečisťovaniu detských ihrísk. „V danej lokalite navyše dôjde k vyčisteniu od odpadkov a k eliminácii združovania sa rizikových skupín obyvateľov,“ upresnil Radko Srnka.