PONIKY. Prvotná štúdia revitalizácie centrálnej časti obce Poniky vznikla už v roku 2015, dnes je jej realizácia v plnom prúde. Niektoré celky sú už hotové, iné sa dokončujú a ostávajúce sú v projektovej a stavebnej príprave.
Starosta obce Ján Beňo hovorí, že po celkovom ukončení revitalizácie dostane centrum nový, príťažlivý vzhľad a stane sa zaujímavejším priestorom nielen pre turistov, no predovšetkým pre domácich obyvateľov, ktorí tak získajú nový impulz na vzájomné stretávanie sa.
Prepojenie cintorínov je symbolom ekumenizmu
Revitalizácia má však podľa neho nielen praktický, ale aj duchovný rozmer. V obci totiž žijú dve konfesie, evanjelici a katolíci, každá z nich má svoj kostol aj cintorín.
Práve prepojenie evanjelického a katolíckeho cintorína chodníkom je akýmsi symbolom ekumenizmu, vzájomnej úcty a spolupráce obyvateľov. Veď aj ekumenickými Bohoslužbami sa otvára obľúbený folklórny festival Zdola ponickýho mlyna spojený so stretnutím rodákov a priateľov obce. Začali sa v roku 2015 v evanjelickom nasledujúci rok v katolíckom kostole a takto sa to strieda.
Pribudnú zelené plochy
Súčasťou revitalizácie bude aj Námestie Štefana Žáryho, pomenované po otcovi známeho slovenského básnika a prozaika. Ten pôsobil v Ponikách ako evanjelický učiteľ a kantor.
Námestie súčasne prepoja chodníkom s Dolnou ulicou v dĺžke 650 m, plánujú tu vybudovať novú autobusovú zastávku a vyriešiť kruhový objazd. Námestie, ktoré je dnes temer celé pokryté asfaltom, by malo dostať príjemný vzhľad so zelenými plochami.
V dobrej finančnej kondícii
„Momentálne sme vo fáze prípravy podkladov pre stavebné konanie na výstavbu chodníka, s námestím by sme mohli začať už na budúci rok,“ dodal starosta s tým, že do projektu revitalizácie sa mohli pustiť aj vďaka dobrej finančnej kondícii obce. Kým v roku 2014 výsledkom hospodárenia bola strata na úrovni 29 tis. eur, nasledujúce roky bolo hospodárenie plusové a vlaňajší rok 2017 dosiahli výsledok viac ako 446 tis. eur. Stabilizované príjmy, uvážlivé využívanie prostriedkov na strane výdajov – jednoducho efektívne a účinné hospodárenie umožnilo veľký rozvoj aktivít v Ponikách tak, ako to predpokladá aj Program rozvoja obce na programové obdobie 2016 – 2023.
Celkom netradične si obec dala vypracovať projekt sadovníckych úprav verejných priestranstiev v obci Poniky a jej častiach Ponická Huta a Ponická Lehôtka, známy ako arboretizácia . „Odborníci posúdili každý krík a strom na obecných pozemkoch v intraviláne, určili ich hodnotu, zhodnotili stav a navrhli ako ich ošetrovať v nasledujúcich rokoch. Navrhli tiež výsadbu zelene a vhodné dreviny. Nové stromoradia boli na jar vysadené na Družstevnej a Poľnej ulici“ uviedol starosta.
Majú aj Park reformácie
Už vlani sa obci podarilo obci v spolupráci s evanjelickou cirkvou augsburského vyznania zrealizovať zaujímavý projekt.
V rámci revitalizácie verejných priestranstiev tu vybudovali pri príležitosti 500. výročia reformácie Park reformácie, ktorý je súčasťou prepojenia medzi dvomi cintorínmi a kostolmi. Slúži obyvateľom a návštevníkom Poník ako zóna pre oddych, kultúrne a športové využitie. Pri otvorení parku sa obec pridala k iniciatíve ECAV na Slovensku „500 stromov reformácie“ a v parku zasadili štyri lipy malolisté ako stromy reformácie.
Kostoly ako klenoty
Oba kostoly v Ponikách patria medzi architektonické klenoty. Ranogotický katolícky kostol sv. Františka z roku 1310 je známy svojou stredovekou maliarskou výzdobou, unikátnymi a vzácnymi freskami. K zaujímavým sakrálnym stavbám patrí aj evanjelický kostol z roku 1784 s tolerančnou vežou z roku 1868.
Zaujímavosťou je, že kostoly a priľahlé cintoríny ležia na náprotivných kopcoch a ich prepojenie chodníkmi cez park bude zaujímavým urbanistickým riešením.
Kultúra a šport
Základnej škole ktorá bola daná do užívania pred 33 rokmi, chýba telocvičňa. Ak bude úspešné už vypísané verejné obstarávanie na dodávateľa, v decembri začne výstavba telocvične v areáli ZŠ s MŠ Štefana Žáryho s predpokladaným nákladom viac ako 600 tisíc eur.
V októbri by mala byť dokončená Rekonštrukcia a prístavba kultúrneho domu a účelovej budovy Ponická Lehôtka v hodnote 370 tisíc eur.
Začiatkom októbra bude dokončená Rekoštrukcia budovy šatní v areáli na Horedoliní v celkovej hodnote 56 tis. eur s prispením 10 tis eur SFZ na rozvoj mládežníckeho futbalu.
Temer 3 roky sa nakrúcali sekvencie pre dokumentárny film „Poniky, Poniky“ o zvykoch, tradíciách, remeslách a živote v Ponikách, ktorý bol uvedený do života na už spomínanom festivale v júni t.r.
Do tlače je pripravená monografia Poniky, ktorá bude uvedená do života v novembri. "Vyjde v náklade 1000 kusov a jej súčasťou budú aj dátové nosiče s filmami, mapa s miestnymi chotárnymi názvami - a tých máme viac ako 350," dodal starosta.