BANSKÁ BYSTRICA. Majitelia psov, ale aj iných domácich miláčikov dobre poznajú ťažko zvládnuteľné situácie, keď sa s nimi musia rozlúčiť.
Banská Bystrica a stredné Slovensko sú na tom podobne, ako ďalšie mestá Slovenska. Jedinou legálnou možnosťou je odviesť psíka, či mačku k zverolekárovi, odkiaľ putuje telo zvieraťa do kafilérie. Túto možnosť však mnohí majitelia zvierat, ktorí považovali zviera za člena rodiny, odmietajú.
Na to, že ide o nedôstojné riešenie a zanecháva traumu v mnohých ľuďoch, poukázali na stretnutí s predstaviteľmi mesta aktivistky Andrea Maková a Lucia Fabriciusová.
Poukázali tiež na to, že druhou a veľmi častou praxou je, že zvieratko zakopú majitelia sami niekde v lese alebo v záhrade, čo je však nelegálne a neekologické.
Veľmi žiadanou možnosťou by bola podľa nich možnosť kremácie zvieratka.
Navrhli riešenia
„Oslovili sme pána primátora s myšlienkou, aby sa mesto zaoberalo vybudovaním zvieracieho krematória a aby ho zároveň prevádzkovalo. Sú samozrejme možnosti, ktoré ponúkajú aj súkromné spoločnosti, ale bohužiaľ z praxe často vieme, že sa takéto krematórium následne využíva v rozpore so stanovenými podmienkami. Je to veľmi citlivá téma a nesmie sa to dotknúť obyvateľov mesta, ktorí nesmú trpieť prípadnou prevádzkou. Som presvedčená, že ak by sa prevádzkovania ujalo mesto, bola by to garancia dodržiavania prísnych legislatívnych podmienok a taktiež toho, že by v tejto prevádzke neskončili napríklad úžitkové zvieratá, ale iba naši malí domáci miláčikovia,” povedala po stretnutí Lucia Fabriciusová, ktorá bola iniciátorkou rokovania.
Doplnila, že v tejto dobe sú rôzne možnosti, ako sa dá kremácia zariadiť. Na trhu sú už aj mobilné zariadenia, ktoré prídu ku konkrétnemu veterinárovi pre uhynuté zvieratá a odvezú ich na miesto mimo mesta, kde vykonajú povolenú kremáciu.

Andrea Maková prišla na rokovanie aj s návrhom na zriadenie zvieracieho cintorína: „Požiadali sme vedenie mesta, aby v budúcnosti taktiež pamätalo na možnosť zriadenia zvieracieho cintorína. Dnes je to už vo svete bežná vec. Ľudia svojich domácich miláčikov skutočne považujú za členov rodiny a veľmi bolestivo vnímajú ich odchod. Mnohí majitelia by takúto možnosť privítali.“
Mesto možnosti preverí
Mesto sľúbilo preveriť podmienky a možnosti prevádzky a bude sa touto požiadavkou zaoberať. „Máme možnosti regulácie, vieme túto službu ponúknuť za zvýhodnených podmienok napríklad tým, ktorí majú registrovaných psíkov a platia za ne daň zo psa. Sú rôzne nástroje ako túto službu ponúknuť obyvateľom krajského mesta. Budeme sa tým zaoberať, mne osobne sa myšlienka veľmi páči. Viem, aké nepríjemné bolo pre mňa riešenie s našim domácim miláčikom, 12-ročným retríverom, keď sme ho museli nechať uspať kvôli nevyliečiteľnej chorobe,” informoval viceprimátor Martin Turčan.
Ako je na tom Slovensko a svet
Problém so zvieracími cintorínmi a krematóriami je na Slovensku v porovnaní so svetom výrazný. Zvierací cintorín sa nachádza v Šútovciach pri Bojniciach, krematórium pre spoločenské zvieratá až pri Senici.
Vo svete je to pritom samozrejmosť už dlhé roky. Najstarší cintorín pre zvieratá založil vo vlastnom jablkovom sade v New Yorku veterinár Samuel Johnson v roku 1896. Dnes je na obľúbenom cintoríne Hartsdale pochovaných okolo 70 tisíc zvierat. Súčasťou cintorína je aj moderné krematórium a rozptylová lúka. Pod jedným z pomníkov je pochovaný aj psí hrdina Sirius, ktorý zahynul pri vyhľadávaní obetí po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum, známe Dvojičky.
Iba dva roky po vzniku Hartsdalu založili aj najstarší európsky zvierací cintorín – Cimetiere des chiens v Paríži. Dnes majú cintoríny a krematóriá tohto typu mnohé väčšie mestá v Európe.