BANSKÁ BYSTRICA . Jedna usmrtená a štyri zranené osoby sú dôsledkom požiarov v bytovom hospodárstve v uplynulej vykurovacej sezóne 2017/2018 na území Banskobystrického kraja.
V kraji od 1. septembra 2017 do 31. mája tohto roku vzniklo 141 požiarov s priamou škodou 362 900 eur. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Banskej Bystrici Dušan Sľúka, najčastejšou príčinou vzniku týchto požiarov, až v 101 prípadoch, bolo vyhorenie sadzí v komíne. Uviedol tiež, že zaznamenali v tomto roku významný pokles počtu požiarov zapríčinených vypaľovaním tráv.
Najviac požiarov počas uplynulej vykurovacej sezóny zaznamenali hasiči na územiach okresov Rimavská Sobota (22), Brezno (21), Revúca (16), Banská Bystrica (15) a najmenej na území okresu Poltár (3). Najvyššie materiálne škody vyčíslili pri požiaroch v okresoch Brezno (179 300 eur) a Žarnovica (100 160 eur) a najnižšie v okresoch Poltár a Veľký Krtíš (v každom 100 eur).
Tri najčastejšie príčiny požiarov
„Tromi najčastejšími príčinami vzniku požiarov v bytovom hospodárstve, ktoré vznikli v súvislosti s vykurovaním, boli vyhorenie sadzí v komíne (101 prípadov), umiestnenie vykurovacieho telesa alebo dymovodu (sedem prípadov) a iná porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov (sedem prípadov),“ konkretizoval príčiny Sľúka.
Vzhľadom na to, že sa začala ďalšia vykurovacia sezóna a nevyhovujúci stav vykurovacích telies spôsobuje najviac požiarov, informoval vedúci oddelenia požiarnej prevencie KR HaZZ v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský o novej preventívnej akcii zameranej na informovanosť občanov.
„Vyhorenie sadzí vzniká len v tom prípade, ak nie je komín v dobrom stave, teda nie je zabezpečené čistenie alebo nie je vykonané dobre,“ uviedol k najčastejším príčinám s tým, že pripravili novú kampaň formou otázok, ktoré kladú občanom. „Pýtame sa napríklad na plagátoch, či čistili komín, či majú pripravený spotrebič, či dodržiavajú bezpečnostné vzdialenosti spotrebičov od horľavých materiálov,“ ozrejmil Podhradský. „V každom okrese je na letákoch uvedené telefónne číslo na vedúceho oddelenia požiarnej prevencie a čakáme na telefonáty od občanov k tejto problematike,“ doplnil Sľúka s tým, že tieto telefonáty chcú analyzovať, „aby sme na základe toho stanovili, akým smerom sa ideme ďalej uberať“.
Pravdepodobne dobre postavená kampaň pomohla v tomto roku výraznému zníženiu počtu požiarov zapríčinených vypaľovaním trávy v Banskobystrickom kraji. Oproti roku 2017, keď týchto požiarov bolo 282 s priamou škodou 14 620 eur a jednou usmrtenou osobou, tak v roku 2018 bolo týchto požiarov 90 so škodou 3 440 eur. „V okrese Zvolen sme išli aj do farských úradov, kde sme ich požiadali o informovanie občanov o problematike vypaľovania tráv,“ doplnil riaditeľ a s tým, že v niekoľkých obciach zapojili do prevencie aj dobrovoľných hasičov.