MOŠTENICA. V obnovenom Robotníckom dome v Moštenici, ktorý je najstarším na Slovensku, pokrstia v sobotu prvú monografiu o obci. Zostavili ju Vladimíra Luptáková a Marcel Pecník spolu s kolektívom autorov.
Vladimíra Luptáková informovala, že monografia je prvým oficiálne vydaným materiálom o obci, ktorá leží 18 kilometrov od Banskej Bystrice v doline pod Kozím chrbtom.
„Prvá písomná zmienka o území, na ktorom sa dnes rozkladá obec Moštenica pochádza z roku 1340. Vznik obce (okolo roku 1496) je však neoddeliteľne spojený s Thurzovsko-Fuggerovským podnikom a s výstavbou hút na spracovanie čiernej medi a striebra,“ doplnila s tým, že banskobystrická meď sa prepravovala do centier európskeho kovospracujúceho priemyslu a bola aj predmetom zámorského obchodu. Neskoršie pod správou Banskej komory sa výroba v hutách v Moštenici rozšírila aj o spracovanie železnej rudy. Prevádzka bola funkčná do roku 1878, potom prešla výroba z moštenických hút do železiarskych závodov v Podbrezovej, v ktorých si našli prácu aj obyvatelia z Moštenice.
Autorka dodáva, že do histórie obce sa v dvadsiatom storočí zapísala nielen výstavba prvého Robotníckeho domu na Slovensku, rozvoj ochotníckeho divadelníctva, telovýchovnej jednoty, ale aj druhá svetová vojna. V obci, ktorá bola súčasťou Partizánskej republiky, fungovala v mesiacoch september a október 1944 partizánska nemocnica.
V Moštenici sa narodila maliarka a publicistka Lea Mrázová, učiteľ a jazykovedec Ján Mihál, fyzik Ivan Náter a dodnes neprekonaný slovenský volejbalista Bohumil Golian. Každú tretiu júlovú sobotu obec usporadúva tradičný volejbalový turnaj mužov, ktorý je najstarším turnajom na Slovensku.

Autor: ETA