STARÉ HORY/SLOVENSKÁ ĽUPČA. Sté výročie vzniku prvej Československej republiky si v Starých Horách pripomenú 27. októbra spomienkovou akciou.
Podpredseda občianskeho združenia Haliar Richard Čillík informoval, že o jedenástej dopoludnia sa vydajú z centra obce k pamätníku, ktorý postavili ich predkovia na 10. výročie vzniku republiky v roku 1928. „Na pamiatku výročia tu vysadíme aj lipku,“ dodal.
V blízkosti pamätníka sa v minulosti nachádzal aj jubilejný háj, akých bolo na Slovensku niekoľko.
„Bohužiaľ, pôvodný porast vo veľkej miere zničili náletové dreviny, dnes sa z neho veľa nezachovalo, “ dodal.
História jubilejných hájov
História vzniku jubilejných hájov bola zaujímavá. V roku 1928 sa oslavovalo veľkolepým spôsobom 10. výročie vzniku republiky. Dôvodom bola skutočnosť, že jej neprajníci jej predpovedali rýchly zánik.
Vtedajšie lesné závody na Slovensku mali za povinnosť na miestach, ktoré boli viditeľné do širokého okolia, vysadiť jubilejné háje. Na sadenie boli odporučené netradičné dreviny, napríklad jedľa duglaska, tis obyčajný, červený smrek, borovica čierna, tuje a podobne. Háje označovali pamätnými kameňmi s vytesaným textom „RČS 1918 – 1928“.
Na takto pripravených miestach sa po celom Slovensku 28. októbra 1928 zakladali vatry a konali sa veľké slávnostné ľudové zhromaždenia.
Háje v našom regióne
Slovenskí a českí lesníci si pripomenuli vznik prvej republiky už v uplynulom týždni medzinárodnou konferenciou a aktivitami v jubilejnom háji pri Čiernom Balogu.
Toto výročie bude v Lesníckom skanzene symbolicky pripomínať jubilejný háj, v ktorom rastie 100 líp. Poslednú, stú, zasadili spolu generálni riaditelia lesných podnikov zo Slovenska a Čiech, ktorí odhalili aj pamätný kameň s vytesanými štátnymi znakmi a letopočtami 1918 a 1928 podľa vzoru pôvodných pamätných kameňov.
V našom regióne sa nachádzajú torzá jubilejných hájov predovšetkým na Horehroní, ale aj na Hôrke neďaleko Slovenskej Ľupče či v Kamenistej doline pri Valaskej.
Mimoriadne zaujímavý bol práve háj na Hôrke pri Slovenskej Ľupči, vysadený borovicami čiernymi v tvare letopočtu 1928.

Veľkú zásluhu na tom, že sa na Slovensku podarilo takmer zabudnuté háje a pamätníky zmapovať, má skupina turistov – dôchodcov a aktivistov z nášho regiónu a Horehronia, ktorí za nimi nachodili v predchádzajúcich rokoch desiatky kilometrov. Z Banskej Bystrice je to predovšetkým Klub slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička a pán Tomáš Trstenský.