BANSKÁ BYSTRICA. Zriadenie prvého krajského sociálneho podniku Rozvojové služby BBSK s.r.o. schválili na dnešnom rokovaní poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Vznik krajského podniku nadväzuje na programové priority kraja v oblasti sociálnej ekonomiky. Podnik so sociálnym a integračným prvkom pre okres Brezno má za cieľ podporiť zamestnanosť a prechod znevýhodnených osôb na pracovný trh. BBSK vloží do novej spoločnosti 90-tisíc eur.
V okrese Brezno je v súčasnosti 2 574 uchádzačov o zamestnanie, z toho je 134 s neukončeným základným vzdelaním a 875 s ukončeným základným vzdelaním. „Existuje silný predpoklad, že celkový počet dlhodobo nezamestnaných v okrese Brezno vytvára priestor na identifikovanie a zapojenie osôb vhodných na vykonávanie aktivít spojených s jednoduchými stavebnými činnosťami sociálneho podniku,“ uvádza predseda BBSK Ján Lunter ako predkladateľ návrhu na založenie podniku Rozvojové služby BBSK. Podľa poslanca Ondreja Luntera je v okrese Brezno aj veľký podiel ľudí vyradených z evidencie úradu práce a preto je celková nezamestnanosť vyššia. Veľký podiel neevidovanej nezamestnanosti potvrdil aj krajský poslanec a primátor Brezna Tomáš Abel.
Základom je dobrá komunikácia
„Predbežne sme rokovali s vedením kraja, že aj mesto Brezno s okolitými obcami sa bude zapájať do činnosti a aktivít tohto podniku a aj do vytvárania podmienok pre dobrú komunikáciu s domácimi firmami, kde sa taktiež môžu vytvoriť do budúcna mnohé pracovné miesta,“ uviedol primátor, ktorý privítal založenie sociálneho podniku v Brezne. Podľa neho pilotný podnik môže prispieť k vytvoreniu modelu nielen v rámci kraja, ale celého Slovenska.
BBSK vkladá do spoločnosti Rozvojové služby BBSK 90-tisíc eur, z toho 30-tisíc eur ako základné imanie a vo výške 60-tisíc eur vytvára kapitálový fond z príspevku spoločníka pri vzniku spoločnosti. Prostriedky kapitálového fondu sa využijú na preklenovacie obdobie ako disponibilné zdroje na úhradu prevádzkových nákladov, kým si spoločnosť neakumuluje dostatočné zdroje z vlastnej činnosti.
„Ide o pilotný projekt, pričom sme prvý samosprávny kraj, ktorý zriaďuje sociálny podnik. Predpokladáme, že v roku 2019 budú vytvorené minimálne tri takéto podniky, ďalší bude vytvorený v Rimavskej Sobote a v iných okresoch, ktoré budú spĺňať požadované podmienky,“ uviedla poslankyňa Božena Kováčová.
Žiadny zo založených krajských sociálnych podnikov nemá vytvárať konkurenciu miestnym firmám, aj keď nebude vytvárať zisk, keďže primárnym účelom ich vzniku nie je ekonomický, ale sociálny rozmer a produktivita práce bude prirodzene neporovnateľne nižšia ako v komerčnej sfére. Zisk zo svojej činnosti bude investovať do ďalšieho rastu a rozvoja sociálneho podniku, čo má predstavovať najmä nákup technológie, zamestnávanie ďalších znevýhodnených osôb, komunitné práce zamerané na podporu produktov cestovného ruchu, ako je napríklad úprava turistických chodníkov alebo cyklotrás, údržba zelene okolo kultúrnych pamiatok a miestnych pamätihodností a podobne.