BANSKÁ BYSTRICA. Pri rodinnej hrobke architekta svetového mena Ladislava Eduarda Hudeca na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici sa uskutoční v piatok 26. októbra o 16.00 pietna spomienka.
Organizujú ju spoločne nezisková organizácia Centrum architekta L.E. Hudeca (C.A.L.E.H.) a mesto. Historička architektúry Klára Kubičková z Centra L.E. Hudeca informovala, že pietnej spomienky pri príležitosti 60. výročia úmrtia architekta Hudeca sa zúčastní aj delegácia z Maďarska.
Chcú zachovať pozoruhodné dielo
Cieľom C.A.L.E.H. je zachovanie hodnôt životného diela architekta, pričom centrom snáh sú tri mestá – Banská Bystrica, v ktorej sa narodil a kde sú uložené jeho telesné pozostatky, Budapešť, kde študoval a Šanghaj, kde vytvoril svoje vrcholné architektonické diela.
Rok 2018 oslavuje aj Banská Bystrica ako Rok architekta Hudeca, C.A.L.E.H. plánuje v budúcom roku sprístupniť aj stálu expozíciu architekta.
Architekt svetového mena postavil v Šanghaji najvýznamnejšie stavby, vrátane prvých mrakodrapov, pričom bol najväčším zahraničným architektom pôsobia cim v tomto čínskom meste. Neprojektoval len výškové budovy, v priebehu tridsiatich rokov postavil v meste viac ako šesťdesiat objektov. Tretina jeho stavieb je na listine chránených čínskych historických pamiatok.
Životopis
Ladislav Eduard Hudec sa narodil 8. januára 1893 v Banskej Bystrici. Zomrel v roku 1958 v americkom Berkeley a od roku 1970 odpočíva na evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici.
Počas 1. svetovej vojny sa mu podarilo utiecť z ruského zajateckého tábora do Šanghaja, kde žil v rokoch 1918 – 1947.
Za niekoľko rokov dosiahol najväčšie úspechy ako projektant, staviteľ a podnikateľ. Jeho 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou, ktorý dokončil v roku 1934, bol desaťročia najvyššou budovou postavenou mimo územia Severnej Ameriky. Vyššia budova vyrástla v Šanghaji až v roku 1983.

Autor: ETA