BANSKÁ BYSTRICA . Titul Aktívna samospráva získala Žilina, v kategórii Efektívne trvalé opatrenie uspela maličká obec Rakovec nad Ondavou v okrese Michalovce a ocenenie Originálna aktivita dostalo mesto Banská Bystrica. Výsledky Európskeho týždňa mobility (ETM) na Slovensku 2018 a s ňou súvisiacej národnej súťaže vyhlásili v utorok večer počas slávnosti v Banskej Bystrici, ktorá bola súčasťou programu 10. ročníka národnej konferencie Cyklistická doprava 2018.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková, do národnej súťaže ETM 2018 zaevidovali 26 prihlášok od 16 samospráv, ktoré hodnotila odborná porota. Prvé miesto v kategórii Aktívna samospráva udelila porota Žiline nielen za aktivity počas kampane, ale aj za systematickú prácu pri hľadaní možností, ako znižovať emisie v meste a podporovať čisté formy dopravy.
V spolupráci s partnermi vypracovalo mesto Akčný plán nízkouhlíkovej mobility, ktorý podporuje nízkoemisné zóny a zóny s obmedzenou dopravou, ale zameriava sa aj na parkovanie, cyklodopravu, pešiu dopravu a elektromobilitu. V meste stavajú cyklotrasu V6 spájajúcu sídliská Solinky s Vlčincami a pribudlo ďalších 84 cyklostojanov, servisné stojany a boxy pre úschovu bicyklov. Mesto revitalizuje i viaceré verejné priestory.
V kategórii Efektívne trvalé opatrenie presvedčila hodnotiacu komisiu obec Rakovec nad Ondavou na východe Slovenska. V strede tejto obce sa nachádza park so školou a od kostola k škole vedie úzka kľukatá cesta.
Napriek tomu, že pri kostole je parkovisko, mnohí rodičia vozia deti až k škole, čím ohrozujú chodcov. V minulosti tam bola osadená značka zakazujúca vjazd vozidiel, no neznámi vandali ju zničili. Počas ETM sa preto deti spolu s pedagógmi rozhodli, že jasne ukážu rodičom, že si to neželajú. Vytvorili živú reťaz, pripravili si transparenty a v spolupráci s obecným úradom osadili na mieste značku zákaz vjazdu všetkých vozidiel. Napriek tomu, že ide o zdanlivo banálne opatrenie, hodnotiaca komisia sa zhodla, že prvé miesto v tejto kategórii udelí práve im. Individuálne vozenie detí do škôl je totiž zdrojom dopravných zápch až kolapsov a zhoršuje aj kvalitu ovzdušia.
Ocenenie za originálnu aktivitu
Víťazstvo v kategórii Originálna aktivita získalo mesto Banská Bystrica. Svetelná cyklojazda mestom a Cyklotriptych, ktorú zorganizovali Banskobystričania počas Dňa bez áut, boli podľa poroty najoriginálnejšie a najatraktívnejšie.
Účastníci cyklojazdy dostali pred štartom od usporiadateľov svetelné ventilčeky a sedemkilometrový okruh mestom tak bol zábavou aj pre okoloidúcich, ktorí si vysvietený pelotón fotili a točili krátke videá, ktoré sa potom šírili po sociálnych sieťach. Po dojazde pelotónu na Námestie SNP cyklisti pokračovali v propagácii bicyklovania a šliapali do pedálov v jednej zo svetelných expozícií festivalu Svetla a tieňa s názvom Cyklotriptych.
SAŽP za aktívny prístup ocenila aj oficiálnych partnerov kampane ETM 2018 Železničnú spoločnosť Slovensko, Zväz autobusovej dopravy a spoločnosť ARRIVA Slovakia.
V tomto roku sa do národnej kampane zameranej na tému „Kombinuj a choď!“ zaregistrovalo 54 samospráv, čo v štatistike zaradilo Slovensko na 12. miesto medzi 54 zapojenými krajinami. Zapojené samosprávy zorganizovali počas týždňa mobility množstvo rôznorodých aktivít zameraných na udržateľnú mobilitu v mestách a obciach. Na podporu kampane a zvýšenie motivácie samospráv zapojiť sa vyhlasuje každoročne Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so SAŽP národnú súťaž ETM 2018.