BREZNO. Astronomické dlhy, rozpadnuté vzťahy, drobná kriminalita a konečné riešenia. Aj takúto podobu môže mať život človeka, ktorý prepadol hráčskej vášni. Po vzore viacerých samospráv na Slovensku majú teraz aj Brezňania možnosť povedať hazardným hrám v meste jasné nie.
Príkladom, že sa to dá, sú horehronské obce Šumiac a Čierny Balog, kde prevádzkovanie hracích automatov obmedzili na základe petície občanov už pred niekoľkými rokmi.
Gamblerstvo mení osobnosť človeka
Na rozdiel od alkoholizmu či drog patrí patologické hráčstvo alebo gamblerstvo medzi nelátkové závislosti, ktoré ovplyvňujú psychiku človeka. Ako vysvetľuje Jozef Benkovič, primár oddelenia Medicíny drogových závislostí z Odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore, do tela jedinca sa v prípade hráčstva síce nedostáva návyková látka, ale v jeho mozgu prebiehajú podobné chemické procesy, ako pri látkových závislostiach.
„Patologický hráč je silne zaujatý hrou, na ktorú sa snaží získať financie aj nelegálnym spôsobom, má potrebu hrať stále s vyššou čiastkou peňazí, aby dosiahol vzrušenie, nevie kontrolovať svoju hru a pri pokuse o jej prerušenie je zlostný a podráždený. Po prehre sa k hre znovu vracia, aby vyrovnal utrpené finančné straty,“ uviedol Benkovič.
Ako ďalej pokračoval, gambler sa hraním často snaží utiecť pred problémami, mení sa tiež jeho osobnosť, ktorá sa stáva egocentrická, nedbalá, ľahkovážna, zvýšene agresívna a má často náchylnosť aj k iným závislostiam – alkoholu či drogám.
„Jedinci, trpiaci patologickým hráčstvom majú veľké problémy vo vzťahoch, ich rodiny sa často pre veľkú finančnú zadlženosť, konflikty a stresy rozpadajú, prichádzajú exekúcie a neraz sa ocitnú na ulici ako bezdomovci. Zadlženosť ich často núti pracovať vo viacerých zamestnaniach, čo zväčša psychicky či telesne nezvládnu a končia na psychiatrii napríklad po pokuse o samovraždu či na jednotkách intenzívnej starostlivosti a neraz končia svoj život fatálne, dokonanou samovraždou.“
Závislým sa môže stať ktokoľvek
Podľa odborníka sa gambling týka všetkých sociálnych vrstiev bez rozdielu veku či vzdelania. „Prevahu však majú hlavne jedinci s nižšími finančnými príjmami, ktorí sa snažia takýmto spôsobom „vylepšiť svoju finančnú situáciu“. Realita je však nakoniec úplne opačná – katastrofálna,“ približuje primár Jozef Benkovič.
Len za vlaňajší rok odbor starostlivosti o obyvateľa v Brezne zaznamenal 90 prípadov, kedy poberatelia sociálnych dávok svojimi skromnými príjmami kŕmili namiesto vlastných detí hracie automaty.
V takmer polovici z nich došlo k ustanoveniu inštitútu osobitného príjemcu, teda opatrenia, ktoré má zabezpečiť účelné využitie štátnej sociálnej dávky. Zdá sa však, že iba to nestačí. „Počas Dňa otvorených dverí za mnou bola mama jedného z našich obyvateľov, ktorá ma prosila, aby sme už konečne niečo urobili s herňami. Jej syn predal všetok nábytok z domu a dokonca má toľko pôžičiek a exekúcií, že nevie, ako mu má pomôcť. Jeho dlhy už nevládze splácať, navyše sa jej vyhráža, že spácha samovraždu, keď mu nebude dávať peniaze,“ opisuje svoju nedávnu skúsenosť brezniansky primátor Tomáš Abel.
Smutné je, že ak je raz závislosť u pacienta diagnostikovaná, môže už len abstinovať a to buď úspešne alebo neúspešne. „O vyliečení tu teda nerozprávame, lebo takýto jedinec musí byť doživotne ostražitý a dodržiavať pravidlá v abstinencii,“ tvrdí Benkovič. Čím menej podnetov na hazardné hranie teda gambler má, tým sú jeho šance na návrat do bežného života lepšie.
Petícia môže pomôcť predísť ľudským tragédiám
Jednou z kompetencií mestského zastupiteľstva v tejto súvislosti je vydanie všeobecne záväzného nariadenia, ktoré bude celoplošne zakazovať prevádzkovanie hazardných hier na území mesta.
To sa však môže udiať len na základe petície, ktorú musí podporiť minimálne 30 % obyvateľov nad 18 rokov. „Herne považujeme za príčinu osobných nešťastí mnohých ľudí, hlavne zo sociálne slabšieho prostredia, ktorí tu často míňajú finančné prostriedky celých svojich rodín. Mesto má z herní príjem a vážime si spoluprácu s každým podnikateľom, ale momentálne sú pre nás niečo neprijateľné a do budúcna nebudeme podporovať tragédie ľudí, ktoré sú spôsobené aj tým, že máme na našom území herne,“ vyjadril sa Tomáš Abel.
V meste preto spustili petíciu za zákaz herní s názvom Stop hazardu v Brezne. Ak ju podporí viac ako 5000 obyvateľov, mestskí poslanci budú musieť rozhodnúť, či zákaz hazardných hier schvália alebo nie. „Prosíme všetkých obyvateľov nášho mesta, aby sa zapojili do tejto iniciatívy a podporili nás svojím podpisom. Veríme, že ak sa herne zrušia, bude to správny krok k tomu, aby sme zabránili mnohým nešťastiam a ľudským tragédiám. Budeme radi, ak sa pridajú všetci, ktorí chcú, aby Brezno bolo aj v tomto prípade lepšie,“ uzavrel primátor. Petičné hárky nájdete v klientskom centre mestského úradu, v obchodoch, školách, škôlkach a vo všetkých verejných inštitúciách v Brezne.