BANSKÁ BYSTRICA. Nový majiteľ pozemku oproti Kostolu Sv. Michala Archanjela totiž požiadal mesto o zmenu v územnom pláne. Tá by umožnila postaviť v tomto priestore 11-podlažný bytový dom.
V petícii obyvatelia sídliska poukazujú na to, že akoukoľvek ďalšou stavbou by sa zvýšila dopravná zaťaženosť územia, ktoré je už teraz preťažené. S tým súvisí zvýšenie prašnosti, hlučnosti a hladiny smogu, čo znamená zníženie kvality životného prostredia a života obyvateľov tejto lokality.
Banská Bystrica má už teraz všeobecne akútny problém s nedostatkom parkovacích plôch a výstavbou bytového domu by sa situácia na Fončorde ešte zhoršila. Taktiež by došlo k zhoršeniu svetelnotechnických podmienok bytových domov na uliciach Mládežnícka, Družby a Okružná.
„Toto územie bolo určené na výstavbu dvoch jednoposchodových budov občianskej vybavenosti už v starom územnom pláne z roku 1976, neskoršou zmenou na päťposchodovú budovu občianskej vybavenosti.
K samotnej výstavbe napriek zámerom vybudovania kultúrneho domu, polikliniky, predajne známeho reťazca či kostola nikdy nedošlo z dôvodu neznámej lokalizácie premiestneného toku potoka pod zemou, nestabilného močaristého podlažia ako i plochy, keďže táto bola navezená počas výstavby sídliska a tiež aktívneho nesúhlasu obyvateľov Fončordy“ povedala členka petičného výboru Miroslava Majlingová.
Zareagovali aj v iných častiach mesta
„I keď sme s petíciou len pred pár dňami začali, vidíme, že Bystričanom nie sú takéto diania ľahostajné aj keď nejde o situáciu v ich bezprostrednom okolí. Potvrdzuje to fakt, že podporu nám svojimi podpismi prejavujú nie len Fončorďania ale aj obyvatelia ostatných sídlisk mesta“ dodala.
Signatári žiadajú, aby predmetný pozemok nadobudlo mesto Banská Bystrica opätovne do svojho majetku a zmenilo v územnom pláne jeho funkčné využitie na plochu verejnej zelene s parkovou úpravou a zaradením medzi verejnoprospešné plochy. Rovnaký názor má aj občianska rada Fončordy, ktorá už pred časom sformulovala svoje pripomienky k zmenám a doplnkom územného plánu a zaslala ich mestu.
O nespokojnosti obyvateľov s možnou výstavbou sme informovali už v priebehu júna.
Mesto vtedy prostredníctvom svojej hovorkyne informovalo, že lokalita je definovaná v územnom pláne mesta ako územie so zariadeniami občianskej vybavenosti s podlažnosťou piatich poschodí. Potvrdila, že vlastník pozemku požiadal o zmenu funkčného využitia tohto územia z občianskej vybavenosti na obytné územie s podlažnosťou do maximálne 11 podlaží, čo je predmetom zmien a doplnkov územného plánu. Zatiaľ nie je zrejmé, či sa schvaľovanie zmien a doplnkov územného plánu dostane na rokovanie zastupiteľstva ešte v tomto volebnom období, alebo si počká na nový poslanecký zbor.
Mestská poslankyňa, architektka Hana Kasová nám v tom čase povedala, že najvhodnejšou alternatívou by bolo, aby sa predmetné územie zmenilo na parkovú zeleň a bolo zaradené medzi verejnoprospešné plochy.
Ak poslanci napokon ponechajú túto plochu na zeleň, malo by sa mesto pokúsiť nadobudnúť pozemok späť do majetku a to kúpou alebo zámenou za iný stavebný pozemok