ŠPANIA DOLINA. Atmosféra Historickej školy profesora Mistríka na Španej Doline vracia dnešných žiakov do časov minulých, v akých sa kedysi učili ich starí a prastarí rodičia.
Teraz ponuku školy rozširujú a začínajú v nej organizovať aj víkendové tvorivé stretnutia pre dospelých.
Nulté podujatie nazvali Opletačky. Riaditeľka školy Katarína Lucinkiewiczová hovorí, že už toto stretnutie malo veľký ohlas. Venovali ho háčkovaniu a štrikovaniu, pričom atmosféra sa tento raz niesla v duchu ženskej energie. Do tajomstiev opletačiek sa prišli zasvätiť nielen ženy z Banskej Bystrice a okolia, ale aj zo vzdialenejších miest Slovenska.
„Vďaka odborníčke Bibe Zelinovej, ktorá založila spoločnosť Opletačky, sa nám podarilo vytvoriť veľmi príjemnú a tvorivú náladu,“ povedala Lucinkiewiczová.
Nebolo dôležité, či je niekto v háčkovaní, alebo štrikovaní odborník, dôležitá bola spoločná snaha a odovzdávanie skúseností. Tak vznikla napríklad opletaná stolička ako spoločné dielo, kde pribúdali dieliky po kúskoch. Skúšali však aj háčkovanie ponožiek , či nákupnej tašky.
Stretnutie súčasne zamerali na vnútornú ženskú silu a zoznámili sa napríklad s knihami Ženy, ktoré behali s vlkmi, či Hadia žena.
Medzi žena zavítal aj Ján Medokýš
Medzi ženský tvorivý kolektív zavítal aj známy majiteľ antikvariátu Ján Medokýš, ktorý putuje po stopách Mateja Hrebendu, slovenského národného buditeľa a ľudového spisovateľa. Hrebenda ako kníhkupec rozširoval slovenské a české knihy, putoval s vozíčkom po regiónoch Slovenska.
Na historickej škole už teraz plánujú aj ďalšie tvorivé stretnutia – napríklad hru s ihlou a niťou, či výrobu adventných vencov.
Škola, ktorá je návratom do minulosti
Historická škola sa stala jednou z atrakcií Španej Doliny.
Žiaci z rôznych kútov Slovenska si môžu formou živého múzea vyskúšať, ako to v takej škole chodilo v minulosti. Školu pomenovali po svojom rodákovi, známom jazykovedcovi Jozefovi Mistríkovi, ktorý začal s učiteľským chlebíkom v 40. rokoch minulého storočia práve vo svojom rodisku. Žiaci tu píšu kriedou na tabuľky, ruky si umývajú šichtovým mydlom v smaltovanom umývadle a môžu si napríklad vyskúšať aj to, ako sa kľačalo na polienku a namiesto kalkulačiek môžu vziať do rúk napríklad Počtovnicu z roku 1932.
Žiaci sa z historických materiálov na stenách veľa dozvedia aj o tom, ako kedysi učitelia na Španej Doline fungovali a akú úctu k nim žiaci mali. Napríklad taký Inocent Medrický, ktorý sa narodil v roku 1836 a žiakov učil takmer pol storočia chodieval učiť aj do blízkej osady Piesky.
Päť kilometrov peši tam, päť späť. A to aj v zime, keď boli tunajšie hory zapadnuté snehom, ktorý siahal človeku povyše pásu.