ČERÍN. V nedeľu 11. novembra 2018 sa oslavy začnú liturgickým slávením sv. omše o 10:30. Popoludní o 16:00 je pripravený koncert duchovnej hudby, so zameraním na duchovnú hudbu obdobia baroka.
V opevnenom areáli na miernej vyvýšenine nad obcou Čerín sa už 703 rokov týči hlavná dominanta tejto malebnej obce: jednoloďový ranogotický kostol sv. Martina, biskupa z Tours, so štvorcovým presbytériom, severnou sakristiou a samostatnou drevenou zvonicou. Práve tento chrám si bude v druhú novembrovú nedeľu tohto roka pripomínať slávnosť svojho patróna.
Z úcty k sv. Martinovi
Jedenásty november už po stáročia v katolíckej cirkvi patrí úcte sv. Martina. Práve v tento deň v roku 397 máme zaznamenaný pohreb sv. Martina, biskupa.
Martin sa narodil v susednom Maďarsku v Sabarii, dnes Sombathely okolo roku 316. Na žiadosť svojho otca sa Martin stal vojakom. Zaradili ho do jazdeckého pluku, ktorý odchádzal do francúzskeho Amiens v severnej Galii.
Práve v meste Amiens sa odohral aj známy príbeh, keď Martin pri svojej ceste na koni stretáva žobráka, ktorý sa triasol zimou a keďže Martin nemal nič pri sebe, daroval mu polovicu svojho plášťa. Práve vyobrazenie tohto príbehu je najčastejšou ilustráciou fresiek či malieb sv. Martina. Vyobrazenie tohto príbehu nechýba ani v historickom kostole sv. Martina v Čeríne. Napokon Martin zanechal vojsko a stal sa kňazom a zanedlho aj biskupom v meste Tours. Preto aj býva označovaný ako sv. Martin z Tours.
Pre milovníkov duchovného umenia
Kostol sv. Martina v Čeríne bude v nedeľu 11. novembra 2018 prístupný pre milovníkov duchovného umenia a architektúry.
Návštevníci si v tento deň budú môcť prehliadnuť aj novovybudovanú repliku gotického krídlového oltára z roku 1483, ktorého originál bol z kostola prevezený v roku 1885 do Maďarska a dnes je súčasťou expozície Maďarskej národnej galérie. Pozrieť si bude taktiež možné nástenné gotické fresky, ktoré sa vďaka výhre v hlasovacej súťaži dočkali svojej komplexnej obnovy.
Vo svätyni sa tiež nachádza románsko – gotická krstiteľnica, ktorá je pravdepodobne staršia ako samotný gotický kostol sv. Martina z Tours. Vzácnym artefaktom je tiež náhrobný kameň uložený v podlahe svätyne, s najstarším gotickým písmom na Slovensku.
Koncert zavŕši slávnostný deň
Popoludní o 16:00 je pripravený koncert duchovnej hudby, na ktorom sa predstavia hudobníci pôsobiaci v katedrálnom chráme sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.
Pre svoj koncert vybrali hudbu obdobia baroka. Určite zaujímavé budú hudobné interpretácie diel pre netradičný barokový hudobný nástroj hackbret, s ktorým sa mnohí stretnú po prvý raz. Znamenitá interpretka diel na hackbrete, Andrea Stračinová, si pre svoje vzdelanie hry na tomto hudobnom nástroji chodí čerpať vedomosti a zručnosti do západného Rakúska, do Linzu.
Okrem nej sa predstaví sopránistka Anna Ciganocová, huslistka Jana Macíková a na organe Matúš Kucbel. Na programe popoludňajšieho koncertu budú aj tieto diela: Grzegorz Gerwacego Gorzycki (1667-1734) – Missa Omni Die; Gaettano Piazza (18. storočie) - Sonata a Salterio e Basso; Allesandro Stradella (1639-1682) – Kirchen Arie; François Couperin (1668-1733) – Les Chérubins; Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Actus Tragicus; Domenico Zipoli (1688-1728) – Verseto d-moll; Adam Michna z Otradovic (1600-1676); Antonio Lucio Vivaldi (1678 – 1741) – Largo, Allegro z jeho koncertu pre mandolínu a orchester C dur.