LUČATÍN. Dlho očakávaný archeologický výskum pri Lučatíne sa v uplynulom týždni začal. Jozef Stankoviansky zo spoločnosti Magna Historica hovorí, že v prvej fáze urobili šesť sond na bývalom výšinnom osídlení, kde sa dajú predpokladať hodnotné praveké nálezy.
Už počas prvých dní výskumu, ktorý sa robí pod vedením archeológa Martina Kvietka zo spoločnosti Midland Adventure, narazili predovšetkým na kamennú industriu z obdobia lužickej kultúry.
„Výskum zasahuje pomerne rozsiahlu plochu. Je teda veľký predpoklad, že pokračovať sa bude aj v nasledujúcom roku. Zatiaľ je počasie priaznivé, takže budeme na tejto lokalite pokračovať, kým sa bude dať,“ povedal Stankoviansky s tým, že zisťovací archeologický výskum má podľa neho rozšíriť poznatky o osídlení tejto lokality.
Ešte bez mena
Lokalitu, ktorá zatiaľ nedostala meno, objavil pred niekoľkými mesiacmi práve Jozef Stankoviansky aj nemalej miere vďaka náhode. Vyvrátený strom totiž vyniesol na povrch so zeminou aj fragmenty kostí a keramiky. Nálezy ihneď ohlásil na Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici.
„Terénne nerovnosti v tomto mieste mali zaujímavý charakter, ktorý napovedal, že v dávnej minulosti tu mohlo byť osídlenie,“ povedal nám Jozef Stankoviansky v čase zaujímavého objavu.
Chceli by vytvoriť model pravekého hradiska
Medzi nálezmi sa nachádzali aj zvyšky mazanice, čo napovedá, že išlo o zaniknutý sídliskový objekt. S veľkou pravdepodobnosťou ho mohol zničiť oheň. To by mohol presnejšie určiť práve zisťovací archeologický výskum.
Výsledky archeologického výskumu budú výrazným impulzom aj pre rozvoj cestovného ruchu. Jozef Stankoviansky dodáva, že na ich základe chcú vytvoriť model pravekého osídlenia nad obcou Lučatín, vybudovať sem náučný chodník a pripraviť krátky filmový dokument z výskumu.