BREZNO. K mestu a najmä jeho námestiu neoddeliteľne patrili trhy a jarmoky. Vyznačovali sa neopakovateľnou atmosférou, množstvom predávajúcich aj kupujúcich zblízka i zďaleka. Podľa informácií z Horehronského múzea, jarmokom označujeme výročný trh. Býval vo vopred stanovených termínoch a v minulosti podliehal právu panovníka.
Právo usporadúvať výročné trhy Brezňanom prvýkrát zaručil v roku 1488 uhorský kráľ Matej Korvín. Odvtedy každoročne jarmoky v neskorú jeseň dotvárali kolorit breznianskeho námestia. Od tohto roku sa mohli na základe kráľovskej listiny organizovať v meste aj trhy jedenkrát v týždni, v sobotu. Ďalšie výročné trhové dni zaručil Brezňanom panovník Ferdinand III. Vo svojej listine z roku 1650 dal možnosť mestu organizovať ešte tri výročné trhy, a to na štvrtú pôstnu nedeľu, v nedeľu pred Turícami a na sviatok sv. Andreja Apoštola.
Práve jarmok konaný na sviatok sv. Andreja Apoštola pretrval v Brezne až do súčasnosti. Dnes ho poznáme pod názvom Ondrejský jarmok.
Voľakedy predávali aj živé hospodárske zvieratá
Na jarmokoch sa voľakedy predával tovar, ktorý ľudia nemohli kúpiť v obchodoch, teda rôzne výrobky remeselníkov, poľnohospodárske produkty, priemyselný tovar, živé hospodárske zvieratá a podobne. V porovnaní s jarmokom v minulosti sa zmenila aj forma predaja.
Kedysi sa tovar rozkladal často po zemi (napr. plechový riad), pod jednoduchými prístreškami (plachta a drevená konštrukcia). Dnes predajcovia využívajú prenosné pulty, markízy a stany.
Trhy v akomkoľvek období majú však jedno spoločné – všeobecnú obľúbenosť. Jarmoky tak, ako kedysi, aj dnes, priťahujú návštevníkov najmä pre svoju nevšednú atmosféru a sú skôr spoločenskou udalosťou.
Remeselníci budú ponúkať rôzne výrobky
Tohto roku na 530. ročník Ondrejského jarmoku zavíta do Brezna asi 260 trhovníkov takmer z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska či z Maďarska. Ako uviedla Kvetoslava Ďuriančíková z odboru služieb občanom a vnútornej správy, tradične najžiadanejšou časťou je námestie a Ulica Boženy Němcovej.
Remeselníci budú opäť ponúkať rôzne výrobky, či už drevené, kožené, zo skla, šperky, ale aj bábky, olejomaľby, kožušiny, bakule – krivule, keramiku, prídu aj včelári. „Počet stánkov bude približne rovnaký ako po iné roky, s výnimkou ulíc Malinovského a Švermovej, kde ich pre nezáujem predajcov o miesta na bočných uliciach bude menej.
O náladu sa postarajú aj Krnohári a Kučeravý javor
Na Ondrejskom jarmoku bude veru veselo a najrušnejšie v sobotu, kedy v mestskom parku pri kostole Salaš Zbojská bude ponúkať rôzne špeciality výrobky zo zabíjačky, syry, halušky. K výbornej nálade prispeje od 10.00 do 13.00 ľudová hudba Kučeravý javor a mužská spevácka skupina Krnohári.
Od štvrtka do nedele sa môžete zabaviť aj na kolotočoch, ktoré budú ako vždy umiestnené na severozápadnej strane námestia.