BANSKÁ BYSTRICA. Powerlifterka Barbora Bugárová nemala ľahký osud. Hoci bol odmalička jej vášňou šport a venovala sa viacerým disciplínam, zdravotné problémy ju mali vyradiť z jeho praktizovania. Ona sa však vzoprela predpovediam lekárov a postupne sa cez fitnes dostala k športu, ktorý ovládla v priebehu pár mesiacov bez väčšej prípravy. Teraz sa môže pochváliť viacerými rekordmi.
Drep jej nebolo súdené urobiť
Rodáčku z Banskej Bystrice viedli k športu rodičia odmalička. Od štyroch rokov sa venovala lyžovaniu, no z tréningov nebola nadšená a dokonca vynechávala telesnú výchovu na škole. Neskôr ju zlákal iný zimný šport. „V 16 rokoch som sa začala venovať board športom – skateboardingu a snow-boardingu. Neskor som sa free-style snowboardingu venovala aj súťažne, vďaka doske a mojim vtedajším sponzorom som trávila väčšinu roka na svahu aj v zahraničí,“ opisuje Bugárová svoje športové začiatky. Profesionálkou v tomto športe sa však nestala.
„Žiaľ, neobišli ma zranenia ako zlámané stavce, poškodenie menisku či roztrhané väzivá v kolene a bola som viac-menej nútená so snowboardingom skončiť. Mala som permanentné bolesti a lekári mi vtedy predpovedali, že kolená mám natoľko zničené, že nebudem schopná spraviť ani drep bez záťaže,“ opisuje ťažké životné chvíle 30-ročná Slovenka.
Cesta k fitnesu
Bugárová sa dokázala vzoprieť svojmu osudu. Jej sťažená zdravotná situácia ju neodradila od športu. Stal sa presný opak. „Práve zdravotne problémy spojené so zraneniami ma priviedli k cvičeniu a moje kroky viedli do fitnes centra. Bolesti kolien zmizli a už vtedy mi môj kamarát navrhol, že som dosť silná a mohla by som sa venovať powerliftingu,“ približuje Bugárová. Avšak vtedy sa ešte k silovému trojboju nedostala.
„Asi ako väčšina ľudí som si predstavila obrovské vzpieračky a keďže tak som určite vyzerať nechcela, jeho návrh som veľmi rýchlo zamietla. Ďalej som sa však venovala fitnes a cvičeniu,“ pokračuje Banskobystričanka, ktorú vo vízii splnenia veľkého sna zlákalo zámorie.
„Po vysokej škole som odišla do USA, kde som si spravila trénerský kurz a povolaniu fitnes trénerky som sa tam roky aj venovala,“ hovorí. Ako však dopĺňa ďalej, americký štýl života by ju na trvalý život na druhej strane zemegule nezlákal. „Žila som síce v Miami, kde mi vyhovovala najmä klíma a teplé letné počasie po cely rok. Niekoľko mesiacov pred mojím príchodom do USA som strávila v Južnej Amerike, neskôr som žila aj v Karibiku. Vrúcnosť a otvorenosť týchto ľudí mi bola oveľa bližšia ako rezervovanosť Američanov. Nechcem tým naznačiť, že je na nich niečo zlé, je to len iná mentalita, ktorá mne osobne nevyhovovala. Neustála nervozita a každý deň tráviť hodiny v zápchach na cestách, zhon a rýchlosť veľkomesta. To mi nevyhovuje.“
Profesionálkou viacerých odborov
Bugárová sa rozhodla vrátiť na Slovensko pred dvomi rokmi. Zamestnala sa ako online prekladateľka a venuje sa aj grafickému spracovaniu zmien územných plánov pre realitnú kanceláriu. Popri tom sa stále venuje trénerstvu a pred pár mesiacmi ju definitívne zlákal silový trojboj aj súťažne.
„Až keď som sa o powerliftingu dozvedela viac, pochopila som, že to nie je šport len pre veľkých chlapov. Na prvej súťaži som sa zúčastnila v apríli 2018 bez akejkoľvek prípravy, napriek tomu sa mi podarilo pokoriť národné rekordy a stala som sa majsterkou Slovenska,“ hovorí o svojich prvých úspechoch powerlifterka.
Sama sebe majsterkou a rekordérkou
V súčasnosti je Barbora Bugárová dvojnásobnou majsterkou Slovenska, držiteľkou národných rekordov v silovom trojboji, ako aj v každej zo samostatných disciplín, teda drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah. Na majstrovstvách sveta, ktoré sa tento rok konali v Trnave zvíťazila v mŕtvom ťahu a podarilo sa jej pokoriť aj posledný svetový rekord. Pri váhe 47 kg zodvihla 95 kg, teda viac než dvojnásobok svojej váhy. A bolo jej to málo.
„S výsledkom nie som príliš spokojná, pretože moje tréningové maximum je ešte o 15 kg viac, ale, žiaľ, počas prípravy som mala zdravotné problémy, ktoré sa odzrkadlili vo forme na súťaži. Teším sa však, že som sa nevzdala a namiesto odporučenej hospitalizácie a biologickej liečby som vytrvala v príprave. Samozrejme, niečo takéto nikomu neodporúčam,“ podotýka Bystričanka.
Prípravu pritom zvládla prakticky individuálne. „Napriek tomu, že príprava na silovú súťaž má svoje špecifiká a od fitnes sa dosť odlišuje, celú som ju zvládla viac-menej sama. Nevyhnutná bola len pomoc kamarátov, aby pri ťažkých drepoch či tlakoch nedošlo k zlyhaniu a činka ma neprivalila. Čerpám zo svojich predchádzajúcich skúseností a vedomostí, veľa sa pýtam, čítam rôzne dostupné štúdie a materiály a každý deň sa naďalej vzdelávam. Som si trénerkou aj výživovou poradkyňou.
Powerlifteri síce nemusia mať dokonale vyrysované telá, ako je to napríklad v body-buildingu, no dovolím si tvrdiť, že pri tak ťažkých tréningoch je správne zloženie stravy nevyhnutnosť. Nemusíme sa síce obávať o to, ako bude nejaký gram tuku navyše na nás vyzerať, ale váha súťažiacich je dôležitá v konečnom bodovom hodnotení,“ vysvetľuje.
Nikdy nie je neskoro začať
Hoci má Slovenka už 30 rokov, podarilo sa jej prekonať aj oveľa mladšie konkurentky a dokázať, že powerlifting nepatrí iba „namakaným“ svalnatým ženám. Veľké úspechy ju zlákali k tomu, aby v súťažení pokračovala a má iba tie najvyššie méty. „Nikdy nie je neskoro začať s cvičením a verím, že na ďalšej súťaži budú moje výsledky oveľa lepšie a zdvihnuté váhy opäť vyššie,“ uzatvára Bugárová.