BANSKÁ BYSTRICA. V sobotu sa v Banskej Bystrici, v telocvični základnej škole na Sitnianskej, konal prvý parkourový workshop pod záštitou organizácie ZOHIR. Jej poslaním je vzdelávať mladú generáciu, a to predovšetkým v oblasti telovýchovy a osobného rozvoja. K tomuto účelu používa práve parkour.
Je to fyzická disciplína, počas ktorej traceur (človek, ktorý sa venuje parkouru, pozn.) preskakuje prekážky, ktorými sú väčšinou múriky a zábradlia. Do tréningu sa tiež zaraďujú saltá a ďalšie akrobacie. Okrem workshopov sa venujú aj organizovaniu krúžkov a letných táborov.
Podľa organizátorov workshopu parkour podporuje zdravý životný štýl, aktívny prístup a sebarealizáciu. „Veríme, že parkour môže robiť každý a pomáha rozvíjať nie len telo, ale aj ducha“ – znie ich heslo. V týždenníku MY sme vyspovedali sme nielen trénera, ale aj niekoľko účastníkov.

Samuel, 16 rokov (tréner):
Ako dlho sa venujete parkouru a čo Vás viedlo práve k tomto športu?
- Ja osobne skáčem tri roky a k parkouru ma viedlo moje zdravie. Keď som začínal, tak som bol dosť obézne dieťa a kvôli tomu som s tým začal. Od obyčajného preskočenia lavičky to potom viedlo k prvým saltám a k súťažiam. A kvôli súťažiam som sa dostal aj sem do ZOHIRu, ktorý robí workshopy po celom Slovensku.
Kedy a ako vznikol tento klub? Trénujete aj v Banskej Bystrici?
- ZOHIR vznikol v roku 2013 v Česku a od začiatku roka 2018 pracujeme s deťmi aj na Slovensku. Po dlhých prípravách sme prvé akcie spustili v septembri 2018 a máme už za sebou 20 workshopov v každom väčšom meste na Slovensku. V Banskej Bystrici máme momentálne iba jednorázový, šesťhodinový workshop, ale od druhého polroka (februára) by sme tu radi zaviedli aj pravidelné krúžky.
Sú tréningy časovo náročné? Koľko tréningov do týždňa plánujete?
- Pripravované tréningy trvajú 55 minút a sú jeden krát týždenne. Vhodné sú pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Predovšetkým pre deti od 8 do 12 rokov.
Myslíte si, že záujem o parkour stúpa? Prevažujú chlapci, alebo je to šport aj pre dievčatá?
- Trend určite stúpa. Krúžky v ostatných mestách máme vypredané. Takže deti o to naozaj majú záujem. Teší nás, že majú o to záujem aj dievčatá. Pomer je však stále nevyrovnaný a to zhruba 80% chlapcov a 20% dievčat.
Mnohých rodičov určite zaujíma, či to nie je pre ich deti nebezpečné. Na čo by si mali deti dávať pozor pri výbere tohto športu a aký vek detí odporúčate pre začiatok?
- O bezpečnosti pre deti sme napísali už viacero článkov na našom webe www.zohir.sk, alebo www.parkour.sk, no je to šport, kde ku zraneniu môže dôjsť. Našim cieľom je zranenia eliminovať a preto organizujeme aj tieto workshopy a krúžky aby sa deti naučili správne trénovať pod dohľadom trénerov a neskúšali nové prvky osamote, bez kvalifikovaného dozoru.
Určite ste sa zúčastnili nejakých súťaží. Aké úspechy ste v nich dosiahli?
- V Trenčíne sa každý rok koná súťaž BORN TO TRICK CHALLANGE. Sú to v podstate neoficiálne majstrovská Slovenska. Povolené je súťažiť od 15 rokov. Ja mám 16 a bol som tam minulý rok aj tento rok. Síce som sa ešte nikdy nedostal do top 10, ale súťaž je skôr braná takým spôsobom, že ľudia tam idú, aby si to užili. Bývajú tam rôzne stanovačky a je to skôr celoslovenský míting.
Ján, 14 rokov (traceur):
Ako dlho sa venuješ parkouru a ako si sa dostal k tomuto športu?
- Parkouru sa venujem už dva roky. A inšpirovala ma hra Assassins creed, kde sa mi parkour zapáčil.
Ako si sa dozvedel o tomto workshope?
- O workshope som sa dozvedel na sociálnej sieti a bol som rád, že sa koná aj v Banskej Bystrici. Pôvodne som bol dohodnutý s kamarátmi na tréning von, ale keď som sa dozvedel o workshope, plány sme zmenili a neľutujem.
Kde zvykneš v Banskej Bystrici trénovať? Mávate spoločné tréningy s kamarátmi?
- Väčšinou trénujem sám, ale niekedy sa pridajú aj kamaráti alebo mladší chlapci, ktorých učíme nejaké triky. Zvyčajne chodievame na bludisko, ktoré je na Fončorde, alebo v Radvani.
Sú tam nejaké špeciálne „pomôcky“ pre parkour, alebo trénujete na zábradliach, múrikoch, alebo iných prekážkach?
- Určite sú to skôr zábradlia a múriky, prípadne nejaké preliezky. Práve na bludisku sú múriky rôznych výšok, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov.
Sú vo vašej partii aj mladší členovia? Je to pre nich vhodné?
- Je lepšie keď s parkourom začínajú mladšie deti. Ja napríklad v Radvani trénujem 4 chlapcov z toho jeden má 10 rokov. Dôležité je aby rešpektovali trénera, ktorý ich naučí aj správnu techniku dopadu a podobne aby si neublížili.
Myslíš, že je to výhradne chlapčenský šport alebo sú vítané aj dievčatá?
- Určite je to šport aj pre dievčatá, aj keď saltá ich v podaní sú určite divnejšie (smiech).
Máš nejaký svetový vzor v parkoure?
- V minulosti to bol hlavne David Bele, francúzky parkourista a herec, v súčasnosti sledujem Taryho tutoriály, kde sa priučím niečomu novému.