BREZNO. Na už 530. ročníku Ondrejského jarmoku si počas troch dní každý mohol prísť na svoje.
Každý jarmok má svoje čaro. Ondrejský sa neodmysliteľne spája s vôňou vareného vína, medoviny či čerstvo pečenej klobásy, harule alebo sladkých trdelníkov. Aby nebol len akýmsi blším trhom, nevyhnutne k nemu patria tradičné stánky, na ktoré máme milé spomienky ešte z detstva.
Remeselníci ponúkali výrobky či už drevené, kožené, zo skla, ale aj šperky, bábky, olejomaľby, kožušiny, bakule – krivule, keramiku, prišli i včelári, nechýbali medovníkové srdiečka s rôznymi nápismi.
Núdza nebola ani o všakovaký spotrebný tovar od výmyslu sveta, veď do Brezna od 29. novembra do 1. decembra zavítalo 260 trhovníkov z rôznych kútov Slovenska, ale aj spoza hraníc, z Čiech, Poľska či z Maďarska.
K výbornej nálade prispeli Krnohári a Kučeravý javor
Veselo a najrušnejšie bolo v sobotu, kedy v mestskom parku pri kostole Salaš Zbojská ponúkal rôzne špeciality, výrobky zo zabíjačky, syry, halušky. K výbornej nálade prispeli a na zohriatie zahrali a zaspievali ľudová hudba Kučeravý javor a mužská spevácka skupina Krnohári. Na svoje si prišli aj deti s rodičmi, ktorí si mohli vyskúšať adrenalínové jazdy na kolotoči.
Aj tento rok občianske združenie Naše Brezno na Ondrejskom jarmoku organizovalo tradičnú charitatívnu zbierku. V stánku s medovinou pri zvonici návštevníci mohli dobrovoľnou sumou prispieť do pokladničky pre Martinka Kubínyho, ktorý od narodenia trpí ťažkým zdravotným postihnutím a je plne odkázaný na starostlivosť svojich rodičov.
Prostriedky zo zbierky použijú na zakúpenie špeciálne upravených pomôcok na sedenie a tiež financovanie procedúr, ktoré malými krôčikmi skvalitňujú Martinkov život. Vďaka ochotným ľuďom sa vyzbieralo 500,39 eura.