HROCHOŤ. Krása hrochotských krojov a majstrovstvo tunajších žien, ktoré dokázali s pomocou krivej ihly vytvoriť doslova majstrovské diela, bola preslávená v širokom okolí. Teraz pôvab hrochotských krojov oživil nový impulz. Fotograf Martin Habánek v rámci projektu Tradičné kroje zo Slovenska a zahraničia nafotil aj nádhernú kolekciu krojov z Hrochote. Po Strelníkoch a Povrazníku je to už tretia obec nášho regiónu, ktorú takýmto zaujímavým spôsobom spropagoval.

Do tradičných krojov sa obliekli dve mladučké folkloristky, ktoré považujú toto fotenie za veľký zážitok.
„Hrochoť nesie prívlastok vrchárske srdce Podpoľania. Obec leží vysoko, zarezaná do svahov Poľany. Vďaka svojej polohe sa tu prejavy tradičnej ľudovej kultúry zachovali pomerne dlho a bezo zmien. Odev bol toho príkladom. Oproti nižšie položeným obciam sa vyznačoval jednoduchšou a menej farebnou výšivkou. To však platilo len do istého času. Keď sa už dali zohnať farebné nite a prišli do módy korálky a flitre, tunajšie ženy ich neváhali využiť,“ hovorí Martin Habánek s tým, že spolupráca s dvojicou folkloristiek bola výborná, aj keď v čase fotenia už vládlo pomerne chladné počasie.

Pre Saskiu Výberčiovú, ktorá pôsobí vo folklórnom súbore Bystrina a jej kamarátku Adrianu Kuzmovú to bol netradičný zážitok. „Kroje sme mali požičané priamo od folkloristov z Hrochote a cítila sme sa v nich veľmi dobre. Hoci žijem v Banskej Bystrici, mám veľký vzťah ku všetkým obciam v okolí, ktoré si dokázali uchovať folklórne tradície,“ hovorí Saskia s tým, že na tunajšom type kroja ju najviac oslovujú precízne vypracované výšivky.
Posolstvo, ktoré sa darí zachovať
Hrochotský kroj patrí podobne ako v ostatných okolitých obciach k ponickej variante detvianskeho odevného typu.
Na ich vyšívanie sa používala technika krivej ihly, ktorú stále ovládajú viaceré ženy v obci. Krásnou prácou je známa napríklad Zuzana Mazúchová.
Vďaka za to, že sa podarilo v Hrochoti udržať krásne folklórne zvyky patrí predovšetkým tunajšej folklórnej skupine Hrochoťan pod vedením Anny Očenášovej.