BANSKÁ BYSTRICA. V stredu 9. 1. 2019 sa banskobystrickí novinári stretli v Thurzovom dome za svadobným stolom.
Svadobnú hostinu sme zvolili práve pre jej bohatosť a veľkoleposť, ktoré zodpovedajú oslavám tohto pre nás jubilejného roku, ale aj kvôli etnografickej výstave, ktorá sa momentálne nachádza v priestoroch Thurzovho domu. Folkloristi z UFS Mladosť oživili bohaté zvyky, tradície a rituály spojené so slovenskou svadbou, ktoré prezentujeme na výstave Od kolísky po hrob. História tak vďaka nim mohla vystúpiť spoza skiel a vitrín.
Ohliadnutie za vlaňajškom
V roku 2018 si expozície v Tihányiovskom kaštieli, Thurzovom dome a Matejovom dome pozrelo dokopy 4336 návštevníkov. Okrem toho mohli navštíviť až 17 rôznych výstav a 8 repríz výstav Stredoslovenského múzea v iných múzeách. Zamestnanci múzea majú za sebou 442 lektorátov, 599 tvorivých dielní, 67 odborných a 81 kultúrnovýchovných podujatí.
Celková návštevnosť Stredoslovenského múzea tak presiahla 42 500 návštevníkov. Na popularizácii histórie sme v roku 2018 úspešne spolupracovali s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela, s Univerzitným folklórnym súborom Mladosť sme sa snažili našim návštevníkom priblížiť slovenský folklór a tradície v rámci etnografickej výstavy Od kolísky po hrob a nadviazali sme aj na predchádzajúcu spoluprácu s Rímskokatolíckou cirkvou, Biskupstvom v Banskej Bystrici vydaním publikácie Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti.
130. výročie založenia
Najvýznamnejším jubileom, ktoré Stredoslovenské múzeum oslávi v roku 2019, je 130. výročie založenia. Múzeum vzniklo už v roku 1889 a 17. októbra 1909 bola slávnostne otvorená prvá muzeálna expozícia v Matejovom dome. Po obnove Thurzovho domu sa múzeum v roku 1958 presťahovalo do väčších priestorov na námestí.
V Matejovom dome sa v súčasnosti nachádza bohatá expozícia venovaná histórii Banskej Bystrice, ktorá v tomto roku oslavuje svoje prvé desaťročie. Matejov dom je v súčasnosti zatvorený z dôvodu rekonštrukcie klimatizačnej jednotky, avšak už v letných mesiacoch opäť otvorí svoje brány aj pre verejnosť.
„Stredoslovenské múzeum patrí k najstarším muzeálnym inštitúciám v Banskobystrickom kraji. 130. výročie oslávime výnimočnou výstavou, ktorou chceme vzdať hold ľudom, ktorí sa zaslúžili o vznik múzea, ale aj ľudom, vďaka ktorým sa zachovali zbierky pre ďalšie generácie. Už o pár mesiacov predstavíme najstaršie zbierkové predmety z každého muzeálneho fondu i viacerých reštaurátorov, ktorí sa podieľali na záchrane našich vzácnych zbierok,“ prezrádza RNDr. Elena Martincová, dočasne poverená funkciou riaditeľky Stredoslovenského múzea. Unikátna výstava bude zdobiť priestory Thurzovho domu počas piatich mesiacov a otvoríme ju 9. 5. 2019.
Okrem toho v Tihányiovskom kaštieli, kde sídli časť múzea venovaná prírodným vedám, oslávime 30. výročie stálej expozície. Nadčasová expozícia Príroda stredného Slovenska bude doplnená špeciálnou výstavou venovanou práve 30. výročiu, ktorú otvoríme v závere roka 17. 10. 2019.
Stretnutia s minulosťou
Takisto prednáškové cykly Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou a Čo sa skrýva v depozite budú nadväzovať na významné jubileá Stredoslovenského múzea a odhalia napríklad zaujímavú prácu reštaurátorov a kurátorov, alebo priblížia expozíciu Mestského múzea v premenách času. Pokračovať bude aj úspešný cyklus Cestovateľských utorkov.
Veríme, že naši partneri i návštevníci nám ostanú verní aj v roku 2019 a oslávia spolu s nami všetky okrúhle výročia.
Autor: Martina Saktorová