Fialková: Ešte nikdy som nemala farebné číslo. Budem celá červená

Fialková skončila v hromadných pretekoch tretia.

Paulína Fialková oslavuje tretie miesto v pretekoch s hromadným štartom v nemeckom Ruhpoldingu 20. januára 2019.Paulína Fialková oslavuje tretie miesto v pretekoch s hromadným štartom v nemeckom Ruhpoldingu 20. januára 2019. (Zdroj: Matthias Schrader TASR/AP)

BRATISLAVA. Do pamäti slovenských fanúšikov sa najviac zapísala na zimnej olympiáde v Pjongčangu. Po zbabranej streľbe v zmiešanej štafete nevedela zastaviť slzy.

Momentálne už uplakaný pohľad po pretekoch nahrádza radostný úsmev. Paulína Fialková sa zaradila medzi absolútnu ženskú elitu v biatlone.

Potvrdila to aj v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom v nemeckom Ruhpoldingu, keď skončila tretia. V štyroch streleckých položkách minula len raz.

Prečítajte si tiež: Fialková netrafila iba jeden terč a v Ruhpoldingu skončila na skvelom treťom mieste Čítajte

"Bola to chyba, ktorá nás stála víťazstvo," poznamenala pre RTVS trénerka Anna Murínová.

Na víťaznú Nemku Franzisku Preussovú stratila jej zverenka pätnásť sekúnd.

Druhá Slovenka v štartovom poli Anastasia Kuzminová skončila so štyrmi streleckými chybami štrnásta.

Obávala sa, že jej odchádza forma

Šanca na úspešný výsledok pre slovenské biatlonistky sa v aktuálnej sezóne zvýšila. Ak sa nedarí dlhoročnej stálici Kuzminovej, je tu stále nádej v podobe Paulíny Fialkovej.

Dvadsaťšesťročná Slovenka bola kométou v úvodných kolách Svetového pohára. Na konci minulého roka sa až štyrikrát postavila na stupne víťazov.

Po novom roku prišiel mierny útlm. V Oberhofe sa jej nedarilo najmä strelecky. Aj šprinte v Ruhpoldingu bola len štrnásta. V hromadných pretekoch, ktoré považuje za svoje obľúbené, ukázala, že je stále v životnej forme.

"Som šťastná, lebo som sa obávala, že mi odchádza forma. Vidím, že aj v pocitovom poklese dokážem spraviť pódium," konštatovala Fialková po pretekoch.

"Čakali sme útlm, lebo december bol hektický a muselo to prísť. Nie sme na tom ešte tak, aby sme držali stabilnú líniu," dodal trénerka Murínová.

Pri jedinej chybe bola v laktáte

Na strelnici Fialková nesklopila len jediný z dvadsiatich terčíkov. Jej premožiteľky však nezaváhali ani raz, čo Slovenku stálo ešte lepší výsledok.

"Je tu špecifický príjazd na strelnicu, ktorý je jednoduchý. Vietor bol nulový, a tak sa dobrá streľba dala očakávať," priznala slovenská pretekárka.

Obe streľby v ľahu zvládla bez zaváhania. Jedinú chybu spravila až v prvej položke v stoji. "Bola to klasická chyba. Mala som ešte vysoký pulz a bola som v laktáte," priblížila.

V poslednej položke bola stopercentná a na medzičase po nej bola piata. Manko piatich sekúnd na pódiové umiestnenie však čoskoro zmazala.

Fialková bežala perfektne. Tvrdý a rýchly sneh je pre ňu ako silovú pretekárku ideálny. Dobre si rozložila sily a ukázala, na čo má.

Martin Bajčičák, bežecký tréner

"Bežala perfektne. Tvrdý a rýchly sneh je pre ňu ako silovú pretekárku ideálny. Dobre si rozložila sily a ukázala, na čo má," reagoval jej bežecký tréner Martin Bajčičák.

Fialková potvrdila, že kontaktné preteky v biatlone má rada a dokáže sa v nich vyburcovať.

Červené číslo je nečakané

Skvelý výsledok ju katapultoval na vedúcu pozíciu tejto disciplíny vo Svetovom pohári, na ktorej vystriedala Kuzminovú.

"Ešte nikdy som nemala na sebe farebné číslo. Teraz budem celá červená," tešila sa rodáčka z Brezna.

"Červené číslo je nečakané. Za mojej éry sme ho nikdy nezažili," priznala trénerka Murínová.

Trojnásobná olympijská víťazka Anastazia Kuzminová skončila v pretekoch s hromadným štartom so štyrmi streleckými chybami až štrnásta.

V nemeckom stredisku však ukázala, že má solídnu formu. V šprinte zvíťazila, keď sa na strelnici ani raz nepomýlila.

Prečítajte si tiež: Kuzminová: Konečne nielen strieľam, ale aj triafam Čítajte

"Aj sa bojím, aby som to teraz nezakríkla. Ale je super, že vidím výsledok toho, na čom som dlho pracovala. Teda, že nielen strieľam, ale aj triafam," opisovala Kuzminová.

Dobrú fazónu potvrdila aj v ženskej štafete (okrem nej štartovali Ivona a Paulína Fialkové a Terézia Poliaková, pozn. red), ktorú bezchybnou streľbou vytiahla na výborné šieste miesto.