OSRBLIE . Na jednej strane sa ukrýva za každými jednými pretekmi každodenná práca organizátorov, na druhej vyčnievajú v areáli stany, v ktorých nájdu návštevníci pohodlie, atrakcie a primerané podmienky na oddych. Prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko sa v prvom rade stará o to, aby štáb organizátorov vyvolal svojou prácou spokojnosť vo výpravách. "My sme zimný šport a počasie je prelietavé, prírode nerozkážete," pripomína. "Na trati je to skúška celých realizačných tímov a servisu ako zareagujú. Naša mlaď musí navyše čeliť tlaku domáceho prostredia, dosť to zväzuje, no verím, že napokon ukáže všetko, čo zo seba zatiaľ nevydala."

Na bielu scenériu Osrblia sa bude s vďakou spomínať. V minulosti sa stalo pamätným aj zelenými lúkami a rozbahneným areálom. "Pamätáme si kadečo, aj dažde, pred dvoma rokmi na MSJ tu v kuse pršalo, teraz sme sa dočkali krásnej zimnej prírody," spokojne skonštatoval T. Fusko. Predchádzajúce dni akoby sa nalinkovali, ubúdali podľa plánu, bez rušivých momentov. "Nič nás nepribrzdilo," dodal T. Fusko. "Všetky tímy sa u nás rýchlo udomácnili našli tu všetko, čo potrebujú. Na tomto mieste by som opäť spomenul šampionát pred dvoma rokmi, keď sme zápasili s nedostatkom funkčných ratrakov. Teraz sme pripravení riešiť kalamitné situácie, k dispozícii máme aj ďalší ratrak v zálohe. Nejako sa však pýšiť novou technikou nemôžeme, stroje máme staré, repasované, niektoré sú po generálnej oprave. Zatiaľ fungujú ako hodinky, ale ak máte techniku staršiu, opotrebovanejšiu, kedykoľvek môže zlyhať. Aj preto sme dohodli záložný ratrak v prípade potreby, ktorý by sme do pár hodín sem premiestnili." Od MSJ, ktoré sa v Osrblí roku 1994 uskutočnili, delí Osrblie dneška štvrťstoročie, od predchádzajúcich v roku 2017 síce veľa času neuplynulo, no napriek tomu je porovnávanie podľa T. Fuska zaujímavé. "Pred dvoma rokmi sme v role organizátorov zaskakovali na poslednú chvíľu a snažili hlavne uspokojiť Medzinárodnú biatlonovú úniu tým, že splníme všetky stanovené pravidlá. Teraz sme mali dostatok času na prípravu, nezaoberali sme sa len samotnými podmienkami pre športovcov, ale snažili sme sa vytvoriť aj komfort pre divákov. Mohli sme sa venovať reklamnej kampani v spolupráci s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja, objednali sme stany pre divákov, vytvorili fan zónu." Na tom, akú príťažlivú podobu dostala fan zóna, sa podpísal so svojou firmou Peter Klein. Fanúšikovia bieleho športu i jednotlivé výpravy mu už udelili vysvedčenie a skončil s vyznamenaním.

Na prvý pohľad zaujmú dva stany a zhotoviteľ myšlienky presne určil ich funkciu. "Nazvali sme ich pagody, v slovenských podmienkach zažijú pri biatlone premiéru. Historicky ich názov vychádza z tureckých vojnových stanov a ako prví ich okopírovali a začali vyrábať Nemci. Veľmi sa uchytili a to viem, o čom hovorím. Ja vyrábam takéto stany na marketingové účely už 22 rokov po celej Európe i svete. Vôbec ma neprekvapilo, že na golfovom ihrisku v Mníchove sme ich postavili 98. Vytvára sa nimi veľmi šikovný priestor pre menej ľudí, buď na nejakú prezentáciu, alebo normálny predaj, obyčajne exkluzívnejších výrobkov."
Peter Klein sa snažil pri výrobe pagod vnoriť do pôdorysu 5x5 m čo najviac slovenskej ľudovej tvorivosti. "Snažili sme sa o jednotnú architektúru pripomínajúcu drevenice, s typickým zastrešením. Milo ma prekvapil záujem, koľko ľudí sme nimi oslovili. Čo už lepšie nás odprezentuje ako klasická slovenská koliba, v jednej má možnosť ukázať krásy celé Horehronie, v druhej samotný náš biatlonový zväz. Je to osvetlené, vykúrené, s primeraným komfortom. Spolu s ďalšími menšími stanmi i s tým najväčším sme vytvorili fan zónu, v ktorej nájdu návštevníci aj ďalšie atrakcie, spomeniem napríklad laserovú streľbu, alebo fotografie s pozadím, ktoré vám bude navždy pripomínať toto významné podujatie."