BANSKÁ BYSTRICA. Prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite zaháji vo februári už svoj IV. ročník, ktorý bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
Prvá tohtoročná prednáška na tému Spod šikovných rúk odhalí nenahraditeľnú prácu ľudí, vďaka ktorým môžu návštevníci obdivovať nádherné muzeálne expozície. Konzervátorka Jana Packová a reštaurátor Miloš Packo predstavia zaujímavú cestu zbierkových predmetov, ktoré prechádzajú práve ich šikovnými rukami, už najbližší utorok 19. 2. 2019 o 17.00 hod. v Matejovom dome.
Počas jubilejného roku 2019 chce Stredoslovenské múzeum čo najbližšie priblíži bohatosť a rôznorodosť svojho zbierkového fondu širokej verejnosti a zároveň vzdať hold ľuďom, vďaka ktorým sa zachovali cenné zbierky pre ďalšie generácie. Medzi týchto ľudí bezpochyby partia konzervátori a reštaurátori.
Jediní, ktorí si smú dať dole rukavičky
Detaily svojej pozoruhodnej práce, dlhú cestu zbierkového predmetu až po jeho umiestnenie na výstave či v depozite priblížia majitelia nesmierne šikovných rúk – Jana Packová a Miloš Packo. Venujú sa konzervovaniu a reštaurovaniu archeologických nálezov, zbierok z kovu, dreva, kože, keramiky, textilu či skla. Keď svoju prácu dokončia, so zbierkovými predmetmi sa smie narábať už len v rukavičkách, a to doslova.
V roku 2009 spoločne inštalovali expozíciu Matejovho domu, vrátane návrhu a výroby zložitých inštalačných prvkov. Svojou prácou vo veľkej miere prispeli k tomu, že expozíciu venovanú histórii mesta Banská Bystrica, ktorá tento rok slávi 10. výročie, možno dodnes označiť za akýsi zlatý rez výstavníctva. Každého návštevníka očarí svojou harmonickosťou, precíznym a dokonalým rozmiestnením. Aj vďaka Jane Packovej a Milošovi Packovi je Matejov dom jedným z najväčších klenotov Stredoslovenského múzea.
Prácu šikovných rúk nájdete aj u bystrického primátora
Exponáty, ktoré dnes návštevníci obdivujú v múzeu, museli najprv prejsť rukami konzervátora alebo reštaurátora. Jana Packová a Miloš Packo predstavia viaceré zaujímavé ukážky zo svojej dielne. Priblížia, ako reštaurovali bohato zdobený svadobný čepiec či orientálny fajčiarsky salónik, ktorý bude prvýkrát vystavený práve na februárovej prednáške v Matejovom dome.
Porozprávajú aj o vzácnom kovovom lustri, ktorý zdobí reprezentatívnu kanceláriu primátora mesta na Radnici a jeho príbeh zaiste poznajú mnohí Banskobystričania. Ako vyzerá konzervátorský list, ako sa odlišuje práca týchto dvoch odborníkov, ale aj mnohé ďalšie podrobnosti bohatej konzervátorskej a reštaurátorskej praxe prezradia budúci utorok o 17.00 hod. v Matejovom dome.