BANSKÁ BYSTRICA. Podľa informácií Oddelenia lekárskej mikrobiológie (OLM) RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR oficiálne začína pravidelné peľové spravodajstvo 2019.
Ako informuje RNDr. Janka Lafférsová z OLM, začiatok roka 2019 priniesol so sebou okrem poriadnej snehovej prikrývky na veľkej časti Slovenska aj pomerne veľké výkyvy teplôt. Vo februári sa často po silnejších nočných mrazoch vyšplhali denné teploty aj na viac ako 10ºC. Dostatok vlahy, slnečný svit a pomerne teplé dni spôsobili skoršie kvitnutie prvých jarných alergénov - jelše a liesky najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Nočné mrazy síce trochu pribrzdili kvitnutie, ale ani silné mrazivé noci počas minulého víkendu nezastavili už rozbehnutý proces kvitnutia. Dokladom toho sú aj výsledky monitorovania výskytu peľu v ovzduší.
Vplyv teplého počasia
Tohoročný peľový monitoring z technicko-bezpečnostných dôvodov spúšťame oficiálne od 9. kalendárneho týždňa, preto kompletné výsledky za celé Slovensko budú až nasledujúci týždeň. Monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Bratislave začali s monitorovaním už v 7. kalendárnom týždni, pričom zo začiatku Banská Bystrica zachytila len nízke koncentrácie peľu jelše a veľmi nízke koncentrácie peľu liesky v ovzduší.
V Bratislave bola situácia podobná. Po teplom víkende došlo v ôsmom kalendárnom týždni k prudkému nárastu denných koncentrácií peľu v ovzduší, pričom k vyvrcholeniu došlo v stredu 20.2.2019, kedy denné koncentrácie peľu jelše v Bratislave dosiahli 330 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Banskej Bystrici peľ jelše dosiahol koncentráciu 128 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu .
V ten istý deň peľ liesky v Bratislave dosiahol koncentráciu 42 peľových zŕn a v Banskej Bystrici 23 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu“, kinštatuje RNDr. Lafférsová. Dodáva, že v druhej polovici týždňa s prudkým poklesom nočných teplôt došlo aj k výraznému zníženiu denných koncentrácií peľu v ovzduší. Okrem peľu jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých, ktorý dosahoval zatiaľ len veľmi nízke až nízke koncentrácie. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali nízke až stredné hladiny.
K prognóze na tieto a nasledujúce dni uvádza, že peľová sezóna jelše sa prudko rozbehne na väčšine územia Slovenska, preto počas slnečných či veterných dní bez zrážok, môžeme očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší. Pribudne aj peľu liesky, ktorá tiež dosiahne alergologicky významné koncentrácie. Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi. Podrobnejšie informácie nájdete aj na www.alergia.sk, www.zdravie.sk.
Spracovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica.