BANSKÁ BYSTRICA. Budovanie protipovodňových opatrení sa v Banskej Bystrici začína, už čoskoro by sa mali rúbať popri Hrone prvé dreviny. Hoci projekt je už v podstate nemenný, aj teraz sa objavili po označení stromov na sociálnych sieťach búrlivé diskusie.
Časť obyvateľov mesta sa totiž doteraz nestotožnila s tým, akým spôsobom sa bude celý projekt realizovať. Vlani vznikla aj iniciatíva Za Hron bez betónu. Obyvatelia kritizovali predovšetkým to, že sa do pripomienkovania projektu dostali až vo fáze, keď už bolo o všetkom rozhodnuté. Aktivista Ľuboš Vrbický hovorí, že aj táto skúsenosť ukazuje, že Banskej Bystrici chýba systémový nástroj pre občiansku participáciu. "Aj pri protipovodňových opatreniach sa ukázala nečinnosť mesta kým bol na to priestor. Chýba vízia, chýbajú ciele, chýbajú akékoľvek opatrenia na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny," dodal.
Výrub sa začne čoskoro
Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák informoval, že koncom minulého roka zhotoviteľ stavby vykonal časť zemných prác na objekte skladu mobilného hradenia. "Od pondelka, 11. marca bude v prácach pokračovať. Ďalším krokom je plánovaný výrub drevín, ktorý je pre realizáciu projektu potrebný a prebiehať bude v zmysle platného rozhodnutia Okresného úradu s povinnosťou náhradnej výsadby zelene," dodal.
V centre medzi lávkou pre peších pri zimnom štadióne a cestným mostom k malej stanici je podľa neho nutné odstrániť 54 kusov drevín: "V tejto lokalite bude vybudovaná prečerpávacia stanica, ktorá bude mať ochrannú funkciu a v čase povodní zabezpečí prečerpanie vody z Rudlovského potoka do koryta rieky Hron. V tomto úseku vznikne pri realizácii projektu aj nový promenádny chodník, ktorý bude zároveň slúžiť ako protipovodňová ochrana," dodal.
Medzi autobusovými zastávkami Národná a Štefánikovo nábrežie sa výruby uskutočnia z dôvodu, že do zeleného pásu je nutné preložiť kábel vysokého napätia Stredoslovenskej energetiky a súbor trakčných káblov, ktoré zabezpečujú napájanie trolejového vedenia . "V týchto miestach budú následne vysadené nové vzrastlé dreviny. V časti Iliaš je na výrub určených 17 drevín. Ukončenie prác je plánované v 13. týždni," dodal a doplnil, že po výstavbe protipovodňovej ochrany bude v týchto lokalitách vysadených celkovo 85 nových stromov v pôvodnej druhovej skladbe.
Čo sa bude robiť v rámci projektu
Na základe projektu sa počíta s rekonštrukciou, prípadne vybudovaním nových ochranných múrikov popri rieke Hron. Realizovaná bude aj výstavba podzemných tesniacich stien. V centre mesta budú mať múriky rovnakú výšku, ako je to v súčasnosti. "Po ich rekonštrukcii však bude možné na ne nainštalovať mobilné hradenie tak, ako napríklad v Bratislave, Prahe či Viedni," dodal hovorca.
Projekt protipovodňovej ochrany bol podľa neho pripravovaný v spolupráci s mnohými odbornými organizáciami a inštitúciami: "Bol prezentovaný na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici i pred širokou verejnosťou v Cikkerovej sieni radnice."
Projekt protipovodňovej ochrany v dĺžke 7,38 kilometra rieši územie od Majera po Radvaň. Celkové náklady predstavujú čiastku 25 miliónov 786 tisíc eur s DPH.
Vizualizáciu protipovodňových opatrení nájdete TU.