Utorok, 19. november, 2019 | Meniny má Alžbeta

Prvý cieľ splnený, "barani" sú v semifinále

Hokejisti Banskej Bystrice postúpili do semifinále play-off Tipsport ligy. Posledný krok spravili doma, keď zdolali Detvu jasne ....

Zľava: Tomáš Matoušek HC ‘05 iClinic Banská Bystrica, Jozef Sládok z HC 07 Detva a Marek Bartánus z HC ‘05 iClinic Banská Bystrica počas piateho štvrťfinálového zápasu play-off hokejovej Tipsport ligy medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HC 07 Detva. Banská Bystrica, 17. marec 2019. Zľava: Tomáš Matoušek HC ‘05 iClinic Banská Bystrica, Jozef Sládok z HC 07 Detva a Marek Bartánus z HC ‘05 iClinic Banská Bystrica počas piateho štvrťfinálového zápasu play-off hokejovej Tipsport ligy medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HC 07 Detva. Banská Bystrica, 17. marec 2019. (Zdroj: Peter Rusko SITA)

BANSKÁ BYSTRICA . Banskobystričania nastúpili do zápasu bez štyroch zámorských hokejistov - Higgsa, Failleho, Sellecka a Marrshalla, chýbal ajkapitán Surový. Proti prvému detvianskemu útoku nasadili štvrtúdefenzívnejšie ladenú formáciu a vyplatilo sa. V 1. tretine okrem úvodnej šance McLeana Pulišov útok mlčal, viac možností mal majster, ale Zigo, Asselin, Šoltés a Šťastný recept na dobrého Petríka nenašli. Hostia mohli skórovať po strele V. Fekiača z medzikružia, Williams bol však proti.

Prečítajte si tiež: Peťa, si top! Vlhová má svoju vlastnú hymnu v ľudovom štýle Čítajte

Domáci napokon išli do vedenia v 13. minúte. Už na obrannej modrej si prebral puk Lunter, prešiel s ním po ľavej strane až pred bránku a rutinérsky zakončil, puk poslal pomedzi betóny brankára na 1:0. Hráči spod Urpína mohli viesť aj vyšším rozdielom, ale Mihálik z kruhu, Matoušek spomedzi kruhov a Zigo zblízka puk za Petríka už nedostali. V druhom dejstve sa to podarilo v 24. minúte Zigovi. Zblízka puk nekompromisne zavesil pod hornú žrdku, keď ťažil z perfektnej práce a prihrávky Luntera 2:0. Následne Detvania poriadne ožili, v presilovke mal šancu z pravej strany Puliš, neskôr sa ocitol sám pred Williamsom Tibenský a po ňom to skúšali Ščurko i Gachulinec v ďalšej presilovke, ale všetko bez želaného efektu. Na domácej strane stoja za zmienku koncovky Ziga a Slobodu z kruhov, s nimi si však Petrík poradil. Kapituloval paradoxne až keď Bystričania hrali v oslabení. Kabáčovu tvrdú strelu z pravej strany síce kryl, ale puk nemal pod kontrolou, z čoho ťažil na dorážke pohotový Lamper 3:0.

Hostia zostali zaskočení a mohli pred prestávkou inkasovať aj štvrtý raz. Kreativita Šťastného si vyslúžila potlesk divákov, i keď sa zblízka dvakrát nepresadil. Tento hokejista mal príležitosť aj v úvode 3. tretiny. Zakončoval z troch metrov, ale zaúradoval betón Petríka. Brankár z Podpoľania sa zapotil aj po rýchlom prieniku "baranov" a strele Šoltésa. Na opačnej strane mal tutovku Ďaloga, ale na Williamsa nevyzrel. Pri väčšej chuti však boli domáci hokejisti. Zvýšiť vedenie skúšali Kabáč i Lamper, podarilo sa to však napokon Zigovi v 48.minúte po bleskovej akcii a presnej prihrávke Luntera.

Prečítajte si tiež: Bystrica má postupový mečbal Čítajte

O osude stretnutia teda bolo rozhodnuté, hoci piaty zásah mohli ešte pridať v presilovke Bartánus, Matoušek aj Zigo a v piatich proti piatim dvakrát Kabáč a Lunter. O čestný zásah hostí sa snažil Král, ale Williams si spoľahlivými zákrokmi pripísal štvrté čisté konto v tejto sérii.