BANSKÁ BYSTRICA. Projekt Banskobystrického okrášľovacieho spolku Podaj ďalej mal pri svojej vlaňajšej premiére pozitívne odozvy medzi verejnosťou. A tak aj v tomto roku budú dobrovoľníci odovzdávať svoje zručnosti generáciám.
Potvrdila to Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku s tým, že prvé tohtoročné stretnutie v rámci projektu Podaj ďalej sa uskutočnilo v utorok 12. marca v Komunitnom centre Fončorda.
Ekologickí seniori
„Viac ako dvadsať dievčat a žien spoločne šilo látkové vrecká na potraviny. S myšlienkou šitia vrecúšok prišli seniori, ktorí tiež chcú žiť ekologicky a obmedzovať plasty v domácnostiach,“ dodala.
Ako tiež prezradila, po oslovení aktívnej mamičky z banskobystrického občianskeho združenia Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) Miriam Korinekovej, ktorá kurz odborne zastrešila, bolo už len treba prísť a začať šiť.
„O tému majú záujem aj tí mladší, o čom svedčí účasť šiestich žiačok zo základnej školy Narnia a dvoch stredo-školáčok. Zaujímavé je, že kurzu sa zúčastnila aj seniorka z Michaloviec, ktorá v našom meste trávi čas s vnúčatami,“ hovorí Javorčíková.
Potrebná myšlienka
Podaj ďalej je trojgeneračný projekt spolupráce a odovzdávania zručností a skúseností medzi mládežou, seniormi a rodičmi detí so zdravotným znevýhodnením.
„Je totiž dôležité odovzdávať svoje zručnosti tým, ktorí v nich nevynikajú, alebo len nemali možnosť sa ich naučiť,“ dodala s tým, že myšlienka vznikla minulý rok. Banskobystrický okrášľovací spolok oslovil členov regionálneho centra o. z. AkSen, aktívny senior, združenie SPOSA a Komunitného centra Fončorda a vznikla skupina aktívnych dobrovoľníkov, ktorí mali za úlohu vymyslieť workshopy pre deti a študentov.
Aktívni seniori, rodičia a dobrovoľníci sa okamžite chopili myšlienky a začali organizovať tvorivé dielne, workshopy a kurzy. Do projektu sa aktívne zapojila aj Základná škola Narnia, ktorej žiaci sa dlhodobo venujú dobrovoľníctvu aj na pôde Komunitného centra Fončorda, ako aj študenti Gymnázia J. G. Tajovského a SPŠ J. Murgaša.
Obohacujú sa navzájom
Seniori, zdatní v domácich a technických prácach, učili mladých ľudí základným technickým zručnostiam na technických prácach, ale napríklad aj pečeniu či štrikovaniu.
Mládež zas seniorov učila pracovať s fotografiou. Rodičia detí so zdravotným znevýhodnením učili mladých ľudí používať šijacie stroje, no a na oplátku oni spolu so seniormi absolvovali počítačové kurzy a kurz práce s dotykovým telefónom.
Kruh odovzdávania zručností sa podľa Javorčíkovej neuzavrel. „Má svoje pokračovanie, pretože kde je vôľa, dobrí ľudia sa vždy nájdu. Podaj ďalej bude pokračovať ďalšími aktivitami.“
Najbližšie to bude zachovávanie tradičných banskobystrických receptov pre štvrtú generáciu.
Pokiaľ máte zaujímavý recept, pochádzajúci z nášho regiónu, ktorý sa rozhodne oplatí zachovať a nie je dnes už veľmi známy, ozvite sa mailom na: info@bbos.sk
Autor: ETA