BREZNO. História Dobrovoľného hasičského zboru Brezno siaha až do roku 1876, kedy prijal názov Brezniansky dobrovoľný hasičský zbor.
Prvým veliteľom pred 143 rokmi bol hlavný notár
Stanovy Dobrovoľného hasičského zboru slobodného kráľovského mesta Brezno 9. septembra 1876 schválilo Maďarské ministerstvo vnútra v Budíne-Pešti. Ako povedal predseda súčasného DHZ Brezno-mesto Vladimír Hašan, prvým veliteľom sa stal Ján Kozelnícky, hlavný notár Brezna. „Ostatní členovia sa regrutovali z členov popredných breznianských rodín, a to počtom 70 členov. Stanovami ustálená reč bola výlučne slovenská, čo svedčí o breznianskom slovenskom povedomí.“
V dnešnej dobe na území mesta pôsobia dve občianske združenia, a to DHZ Brezno – mesto (v roku 2017 sa zlúčil s DHZ Mazorník) a DHZ Bujakovo. Ich úlohou je najmä plnenie úloh na úseku prevencie, výchovy mládeže a pôsobenie v oblasti kultúrno-spoločenského života.
Náročný zásah absolvovali pri požiari lesa neďaleko P. Polhory
Okrem občianskych združení je na území mesta zriadený DHZ mesta Brezno, ktorý vykonáva vykonáva najmä záchranné práce pri požiaroch, povodniach a iných mimoriadnych udalostiach.

Členovia sú spravidla vyberaní z členov občianskych združení – pre zaradenie do hasičskej jednotky však musia úspešne absolvovať základnú prípravu hasičských jednotiek.
„Venujeme sa zásahovej činnosti, t. z. v prípade nežiaducich udalostí sme pripravení pomôcť tam, kde je to potrebné. Z posledných minuloročných zásahov, ktoré sme absolvovali, by som spomenul pomoc pri likvidácii lesného požiaru v ťažko prístupnom teréne v Polomke, podkrovia na Rázusovej ulici v Brezne, pri identifikácii a dohášaní ohnísk s pomocou termovíznej kamery na požiarovisku v Sihle či likvidáciu požiaru pneumatík v Rohoznej.