Štyri roky pôsobila ako vedúca investičného odboru a vidno za ňou a jej tímom poriadny kus práce. Životopis Zuzany Ďurišovej pritom siaha ďaleko za hranice Slovenska a miestami aj chápania.
Mladá Breznianka v krajine vychádzajúceho slnka... To znie ako názov rozprávky. Bola to rozprávka?
– Všetko pekné a zaujímavé na prvé počutie znie ako rozprávka, no je za tým veľa chcenia a snaženia. V tomto prípade som po vysokej škole túžila ísť do zahraničia kvôli vylepšeniu si jazykových schopností a lepšiemu životnému štartu.
To sa mi podarilo a po dvoch rokoch pobytu v Londýne som vcelku prozaicky vhupla do stavebníctva – priamo do jednej z desiatich najväčších stavebných firiem sveta.
Mojej kamarátke v Bratislave už dlhšie vadilo, že ju v práci pre istú švédsku firmu vyrušovali so žiadosťou tlmočenia pri stretnutiach páni z Japonska, tak ma poprosila, či by som sa nezúčastnila čo najskôr výberového konania na ich prvého slovenského zamestnanca, ktorý by pobočku na Slovensku rozbehol.
A tak som zažila pre mňa najlepšiu ďalšiu päťročnú vysokú školu stavebnú, kde som si od piky prešla stavbu diaľničného tunela Sitina v Bratislave na všetkých pozíciách od administratívy cez zmluvné oddelenie po technické, v ktorom som zotrvala najdlhšie a určite bolo pre mňa najzaujímavejšie.
Japonci od svojich ľudí totiž chcú, aby prešli všetkými pozíciami, takže sme boli pri každej jednej činnosti realizácie a úplne ich pochopili – od razenia tunela, cez betonáže, inštalácie technológií, tvorbu všetkých pridružených dokumentov, úpravu harmonogramov, súpisy prác, fakturáciu až po dozorovanie a následné manažovanie procesov smerujúcich ku kolaudácii.
Ku koncu svojho pôsobenia som už riešila komunikáciu s inými slovenskými stavebnými firmami a spoločnú prípravu nových projektov. V tomto štádiu ma riaditeľstvo v Tokiu požiadalo, či by som sa nechcela zúčastniť tímovej práce v rámci získavania medzinárodných projektov po celom svete a pracovať v ich centrále.
Tak tomu sa hovorí kariérny rast. Predpokladám, že si neváhala ani minútu... Ako dlho si pôsobila v Japonsku a na akých pozíciách?
– Zmluvu som uzavrela na dobu jedného roka s prísľubom ďalšieho predĺženia po uplynutí tohto času. Pracovala som v medzinárodnej sekcii prípravy ponúk – tendrov veľkých stavebných projektov.
Mojou úlohou bolo z podmienok vyšpecifikovať dôležité míľniky a informácie pre jednotlivé oddelenia – ekonomické, právne, technické.
Prezradíš zopár najväčších projektov, na ktorých si participovala?
– Napríklad príprava dokumentácie na nové letisko v Indii, letisko v Spojenom kráľovstve, druhý úsek metra Delhi v Indii, marocká diaľnica medzi Marrakéšom a Agadirom, diaľničný úsek N-5 v Pakistane, kuvajtská diaľničná časť Al Sabah alebo Sava Bridge v Chorvátsku.