BANSKÁ BYSTRICA . Projekt Občianskej poriadkovej služby sa v Brezne osvedčil, preto v ňom samospráva bude nielen pokračovať, ale zvýši jeho súčasný stav. Ako uvádza internetová stránka mesta, vďaka viac ako 230-tisícovej dotácii z eurofondov dostanú príležitosť ďalší štyria nezamestnaní.
Práca členov miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) spočíva predovšetkým v predchádzaní konfliktom medzi minoritnou a majoritnou časťou obyvateľstva.
Približne desať percent populácie v Brezne tvoria príslušníci marginalizovanej rómskej komunity, preto mesto dlhodobo upriamuje pozornosť práve na projekty zamerané na ich vzdelávanie, motiváciu, zvyšovanie zamestnanosti a rovnako aj zamestnateľnosti.
Miestna samospráva už v roku 2017 zriadila MOPS, v ktorej zamestnala šesť členov občianskej hliadky. Vzhľadom na pozitívnu skúsenosť so zriadenou službou sa brezniansky magistrát rozhodol v tejto iniciatíve pokračovať. Ministerstvo vnútra ako sprostredkovateľský orgán poskytlo Breznu viac ako 230-tisíc eur na pokračovanie a dokonca rozšírenie MOPS.
Eliminujú negatívne javy
„Realizáciou projektu sa vytvárajú nové pracovné miesta, čím sa priamo znižuje nezamestnanosť a nepriamo činnosť tejto služby ovplyvňuje aj život všetkých obyvateľov Brezna, ale aj návštevníkov a turistov, keďže výsledkom je väčšia tolerancia, prispôsobivosť a porozumenie. Činnosťou služby sa snažíme eliminovať všetky negatívne prejavy a problémy príslušníkov marginalizovaných komunít, ale aj majoritného obyvateľstva a rovnako aj ich vzájomné konflikty a nedorozumenia,“ konštatoval primátor Tomáš Abel.
Výkon činností MOPS je zameraný predovšetkým na bezpečnosť detí na priechodoch pre chodcov v blízkosti škôl, čo je zároveň aj jednou z jej hlavných pracovných náplní. Okrem toho dohliada na verejný poriadok, ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním, asistuje príslušníkom štátnej a mestskej polície, upozorňuje na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie páchateľov, nahlasuje nelegálne skládky a odbery energií, asistuje pri organizovaní a zabezpečovaní kultúrnych, spoločenských a športových podujatí organizovaných mestom, ale snaží sa tiež predchádzať konfliktom v komunite aj mimo nej.
Zefektívnia aktivity
Mestská projektová manažérka Milada Medveďová za novým projektom vidí ďalšie zefektívnenie aktivít sociálnych pracovníkov, mestskej polície aj policajného zboru, zlepšenie školskej dochádzky detí, zvýšenie bezpečnosti, motivácie a hlavne zamestnateľnosti marginalizovaných skupín.
„Naučia sa hospodárne nakladať s finančnými prostriedkami, hospodáriť v domácnosti, vychovávať deti, viesť domácnosť, zvýši sa ich zodpovednosť a zároveň zníži počet protispoločenských konaní,“ uviedla Medveďová. Projekt občianskych hliadok je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu a potrvá 24 mesiacov.