BANSKÁ BYSTRICA. Deň po tom, čo mestskí poslanci podporili návrh, aby sa mesto pri revitalizácii mestského parku uchádzalo o nenávraté finančné prostriedky z IROPu, uskutočnila sa v rámci Týždňa občianskej participácie priamo v mestskom parku panelová diskusia.

Moderovala ju Martina Pauliková z Nadácie Ekopolis. Občianska platforma Nie v našom meste v rámci kampane k diskusiivyzývala, že v rámci Otvorenej samosprávy sa Slovensko zaviazalo k tomu, aby zásahy do mestských plôch samosprávy konzultovali s obyvateľmi. V prípade mestského parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa však mnohí obyvatelia cítili obídení.
Ako na diskusii konštatoval architekt Tomáš Sobota, vhodnou formou by bola v tomto smere súťaž architektov, nie verejné obstarávanie na projekt. Súčasný projekt totiž podľa neho nereflektuje potreby ľudí a práve proces participácie sa podcenil.
Viceprimátor Jakub Gajdošík povedal, že v súčasnosti mesto pracuje na stratégii participácie pre podobné procesy. Na otázky diskutujúcich, prečo sa ich pripomienky nepremietli do návrhu konštatoval, že s pripomienkami pracovali. Odrazí sa to napríklad v tom, že stromy v alejach sa rúbať nebudú, ale ošetria ich odborníci.
Plánuje sa iba výrub tují, ktoré nie sú pôvodnou drevinou a dvoch smrekov v poškodenom stave.

Drevený altánok, proti ktorého odstráneniu sa ľudia tiež postavili, zostane zachovaný. Jeho repliku však umiestnia na iné miesto, do blízkosti detského ihriska, ktoré sa tiež presunie kvôli blízkosti cesty do tichšieho prostredia parku.
Prorektor Technickej univerzity vo Zvolene Branislav Oláh konštatoval, že verejná zeleň je nenahraditeľná aj z hľadiska klimatických zmien, keďže stromy ochladzujú vzduch a čistia ho.
Diskusia sa miestami niesla v pomerne konfrontačnej atmosfére, viacerí obyvatelia tlmočili svoju nespokojnosť s predchádzajúcim výrubom stromov, ale tiež s navrhnutým riešením centrálneho priestoru.

Autor: ETA