Vyšetrenie krvi. Čo znamenajú skratky a hodnoty vo výsledkoch?

Vysvetlenie čísel v krvnom obraze.

Čo znamenajú hodnoty a výsledky vyšetrenia krvi?Čo znamenajú hodnoty a výsledky vyšetrenia krvi? (Zdroj: TASR/František Iván)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Ak chodíte na pravidelné preventívne prehliadky, museli ste v priebehu posledných dvoch rokov podstúpiť vyšetrenie krvi.

Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať správna preventívna prehliadka Čítajte 

Laboratórny rozbor krvi (ako aj moču) je pre lekárov cenným zdrojom informácií o procesoch a zmenách v tele pacienta.

Ak sa však na výsledky krvných testov zadíva laik, pôsobia ako šifra.

Ako vyzerá bežné vyšetrenie krvi a čo znamenajú skratky a hodnoty, ktoré uvádza?

Ako vyzerajú výsledky rozboru krvi

Tabuľka nižšie ukazuje modelový krvný obraz, ktorý vznikol pre denník SME.

SkryťVypnúť reklamu

Pacient podstúpil odber na vlastnú žiadosť a preto si ho hradil sám, mimo zdravotného poistenia.

V odberovom centre si vyžiadal vyšetrenie krvi, ktoré je bežné pre preventívnu prehliadku u všeobecného lekára.

Na odbere si mal pacient vybrať spôsob interpretácie výsledkov – buď zaslaním na e-mail alebo ďalšou návštevou v laboratóriu.

Ak by vyšetrenie nariadil lekár, laboratórium by ich odborníkovi poslalo elektronickou cestou.

Modelovú tabuľku s výsledkami analýzy dostal pacient mailom už pár hodín po odbere.

Obvykle si laboratóriá vyhradzujú na spracovanie výsledkov 2 až 5 pracovných dní.

Výsledky si môže pacient porovnať s takzvaným referenčným intervalom pre daný parameter krvi.

Interval predstavuje rozsah, v ktorom sa obvykle pohybujú výsledky zdravých pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak by sa niektoré hodnoty vážne vymykali z normy, pacienta by po kontrole výsledkov obratom kontaktoval lekár. Ak sú odchýlky mierne, v tabuľke je parameter a výsledok označený - napríklad tučným písmom.

ParameterVýsledokJednotkaReferenčný interval
*WBC (biele krvinky)7,4610x9/l3,8 - 10
*RBC (červené krvinky)5,1810x12/l4 - 6
*HGB (hemoglobín)152g/l130 -176
*HCT (hemotokrit)0,46 0,40 - 0,52
*MCV89fl82 - 98
*MCH29,3pg28 - 34
*MCHC330g/l320 - 360
*PLT (krvné doštičky)27910x9/l150 - 400
*NEUabs4,5310x9/l1,8 - 7,7
*LYMabs1,8110x9/l0,8 - 4
*MONOabs0,8510x9/l0,08 - 1,2
*EOZabs0,2410x9/l0 - 0,5
*BASOabs0,0310x9/l0 - 0,1
*NEU (neutrofily)60,7%46 - 73
*LYM (lymfocyty)24,3%18 - 44
*MONO (monocyty)11,4%2 - 12
*EOZ (eozinofily)3,2%0 - 5
*BASO (bazofily)0,4%0 - 1
*RDW14,3%11 - 16
*PDW14,4fl12 - 18
*MPV11,4fl7,8 -11
*S-GLU (glukóza)5,72mmol/l4 - 5,5
*S-UREA (močovina)3,46mmol/l2,8 - 8
*S-KREA (kreatinín)83,70umol/l62 - 106
*eGF-CKD-EPI1,75ml/scez 1,5
*S-BILC (bilirubín)8,90umol/l3,4 - 17,1
*S-ALT (pečeňový enzým)0,54ukat/l0,2 - 0,8
*S-CHOL (cholesterol)4,40mmol/l3,1 - 5
*S-TAG (triglyceridy)0,83mmol/l0,45 - 1,7
S-LDL ("zlý" cholesterol)3,4mmol/lpod 3,0
S-HDL ("dobrý" cholesterol)1,1mmol/l1 -2,7
*S-TSH (funkcia štítnej žľazy)3,37mIU/l0,27 - 4,2
*S-fT4 (hormón štítnej žľazy)15,6pmol/l12 -22

* Hviezdička označuje, že jednotlivé parametre boli v laboratóriu merané akreditovanou metódou.

Čo znamenajú skratky v krvnom teste

Krvný obraz

WBC alebo Leu W

  • Množstvo bielych krviniek (leukocytov) v krvi. Biele krvinky majú za úlohu bojovať proti infekciám, respektíve vytvárať protilátky.
  • Určuje sa v miliardách na liter krvi, normálne hodnoty dospelého sú 3,8 až 10.
  • Ich zvýšená hodnota najčastejšie signalizuje prebiehajúcu infekciu alebo zápal.
  • Znížené hodnoty môžu upozorňovať na nedostatočný imunitný systém. V oboch prípadoch sú potrebné ďalšie testy.

RBC alebo Ery

  • Množstvo červených krviniek (erytrocytov) v krvi. Tento parameter úzko súvisí s množstvom červeného farbiva v krvi. Určuje biliónoch na liter krvi.
  • Normálne hodnoty u dospelých sú v od 3,8 do 5,8, u mužov bývajú hodnoty vyššie než u žien.
  • Zvýšené hodnoty môžu byť dôsledkom dehydratácie či hnačky, vrodených chorôb srdca, alebo vzniknú v dôsledku pobytu vo vysokej nadmorskej výške.
  • Znížené hodnoty môžu signalizovať chudokrvnosť, artritídu, cirhózu pečene, krvácanie, tehotenstvo, ale aj chronické pľúcne choroby alebo nádorové množenie.

HGB alebo Hb

  • Množstvo červeného krvného farbiva, hemoglobínu. Farbivo na seba viaže kyslík, ktorý prenáša do tkanív a zamieňa ho za oxid uhličitý.
  • Hodnota sa určuje sa v gramoch na liter krvi, normálna hodnota u dospelých je v rozmedzí 130 až 176 gramov na liter krvi.
  • Nízke množstvo hemoglobínu zvyčajne znamená chudokrvnosť, no môže signalizovať aj skryté krvácanie, poruchy pečene, obličiek či štítnej žľazy.
  • Vysoké množstvo hemoglobínu sa zvyčajne spája so zvýšením počtu červených krviniek. Mimoriadne zvýšené hodnoty môžu značiť dehydratáciu či nedostatočné okysličovanie krvi.

HCT alebo Htk

  • Pomer objemu červených krviniek k celkovému objemu krvi, takzvaný hemotokrit.
  • Vyjadruje sa v percentách, bežné hodnoty u dospelých sú 40 až 52 percent. V krvných testoch sa hodnota zapisuje cez desatinné čísla (0,40 až 0,52).
  • Zvýšený hematokrit môže znamenať zvýšenie počtu červených krviniek, no častejšie ide o stratu krvnej tekutiny (typicky dehydratácia). Nízky hematokrit je väčšinou prítomný pri anémii.

MCV

  • Stredný objem červených krviniek, čiže ich priemerná veľkosť. Zatiaľ čo predchádzajúce hodnoty krvného obrazu môžu signalizovať chudokrvnosť pacienta, parameter MCV má najväčší význam pre zisťovanie jej možnej príčiny.
  • Vyjadruje sa vo femtolitroch (fl), bežné hodnoty u dospelých sú 28 až 98.
  • Zatiaľ čo malá červená krvinka sa objavuje pri chudokrvnosti z nedostatku železa, chudokrvnosť s veľkými červenými krvinkami je typická pre nedostatok vitamínu B12, nedostatok folátov a poruchy kostnej drene.

MCH

  • Priemerná hmotnosť hemoglobínu v erytrocyte, určuje priemerné množstvo červeného farbiva v červených krvinkách. Test pomáha zachytiť prítomnosť anémie a naznačí jej príčiny.
  • Hodnota sa vyjadruje v pikogramoch (pg) a bežné hodnoty u dospelých sú medzi 28 až 34.

MCHC

  • Priemerná koncentrácia homoglobínu v červenej krvinke, ktorá sa určuje na základe objemu červených krviniek. Hodnota pomáha identifikovať príčinu anémie a sledovať účinky liečby.
  • Hodnota sa zvyčajne vyjadruje v gramoch na liter, gramoch na deciliter, alebo v milimoloch hemoglobínu na jeden erytrocyt. Bežné hodnoty u dospelých sú medzi 320 až 360 g/l, 32 až 36 g/dl, prípadne 4,84 až 5,74 mmolHb/1 Ery.

PLT alebo Tr

  • Množstvo krvných doštičiek (trombocytov) v krvi. Krvné doštičky zabezpečujú zrážanie krvi a a ich úlohou je zastaviť krvácanie. Zabezpečujú správne fungovanie vnútornej vrstvy ciev a podieľajú sa na zápalových reakciách.
  • Vyjadrujú sa v miliardách na liter krvi, u dospelých sú bežné hodnoty až 150 až 400.
  • Zvýšené hodnoty často znamenajú nedostatok železa, hodnoty môžu stúpnuť aj po úrazoch, pri tehotenstve či niektorých nádoroch. Znížené hodnoty môžu znamenať viacero ochorení, poruchu zrážanlivosti krvi, no tiež môžu byť dôsledkom alkoholizmu.

NEUabs a NEU

  • Absolútny počet neutrofilov, respektíve percentuálne zastúpenie jedného z typov bielych krviniek. Môže odhaliť prítomnosť infekcie a pomôcť pri zisťovaní jej príčiny. Pomocou tohto parametra sa dá sledovať činnosť kostnej drene počas a po chemoterapii, ožarovaní, alebo transplantácii kostnej drene.
  • Absolútny počet (NEUabs) sa vyjadruje v miliardách na liter krvi, relatívny počet (NEU) v percentách. U dospelých sú bežné hodnoty 1,8 až 7,7 alebo približne 46 až 73 percent
  • Zvýšené hladiny môžu signalizovať stres, no objavujú sa aj u pacientov s niektorými typmi náhleho zlyhania obličiek, eklampsie, rakovinových metastáz alebo pri niektorých typoch liekov.

LYMabs a LYM

  • Absolútny počet lymfocytov, respektíve percentuálne zastúpenie jedného z typov bielych krviniek. Počet bielych krviniek sa môže použiť na diagnostiku infekcií, leukémií a lymfómov, prípadne autoimunitných ochorení vedúcich k chronickému zápalu.
  • Absolútny počet (LYMabs) sa vyjadruje v miliardách na liter krvi, relatívny počet (LYM) v percentách. U dospelých sú bežné hodnoty 0,8 až 4, respektíve 18 až 44 percent.
  • Na počet lymfocytov môže vplývať dlhodobé vystavenie toxickým chemikáliám.

MONOabs a MONO

  • Absolútny počet monocytov, respektíve percentuálne zastúpenie jedného z typov bielych krviniek. Počet monocytov sa používa na diagnostiku infekcií, najmä chronických, ako je tuberkulóza alebo infekcie srdca, ochorení ciev, prípadne leukémie a poruchy kostnej drene.
  • Absolútny počet (MONOabs) sa vyjadruje v miliardách na liter krvi, relatívny počet (MONO) v percentách. U dospelých sú bežné hodnoty 0,08 až 1,2 respektíve 2 až 12 percent.

EOZabs a EOZ

  • Absolútny počet eozinofilov, respektíve percentuálne zastúpenie jedného z typov bielych krviniek. Počet eozinofilov môže pomôcť pri diagnostike alergií, zápalových porúch, najmä tých, ktoré sa týkajú kože a tráviaceho traktu. Môže poukázať na nevhodné reakcie na lieky, určité typy rakoviny a parazitné infekcie. Počet eozinofilov sa používa na potvrdenie diagnózy a nie na jej diagnózu.
  • Absolútny počet (EOZabs) sa vyjadruje v miliardách na liter krvi, relatívny počet (EOZ) v percentách. U dospelých sú bežné hodnoty 0 až 0,5, prípadne 0 až 5 percent.

BASOabs a BASO

  • Absolútny počet bazofilov, respektíve percentuálne zastúpenie jedného z typov bielych krviniek. Počet bazofilov sa môže využiť pri diagnostike alergií, porúch zrážanlivosti krvi a parazitických infekcií.
  • Absolútny počet (BASOabs) sa vyjadruje v miliardách na liter krvi, relatívny počet (BASO) v percentách. U dospelých sú bežné hodnoty 0 až 0,1, respektíve relatívny počet 0 až 1 percento.
  • Hodnota bazofilov sa zvyšuje v ochoreniach krvotvorby a v reakcii na hojivú fázu zápalu. Hodnoty sa znižujú pri závažných alergických reakciách.

RDW

  • Hodnota zachytáva variabilitu veľkosti červených krviniek vo vzorke krvi. Naznačuje prítomnosť nezrelých a dozretých červených krviniek. V kombinácii s priemernou veľkosťou krviniek (MCV) možno pomocou tejto hodnoty stanoviť prítomnosť a príčinu málokrvnosti.
  • Vyjadrujú sa v percentách. U dospelých sú bežné hodnoty 11 až 16 percent.
  • Vysoký príjem alkoholu môže viesť k zvýšenej hodnote RDW, zatiaľ čo reumatoidná artritída môže hodnotu RDW znižovať.

PDW

  • Hodnota vyjadruje nakoľko jednotnú veľkosť majú krvné dostičky.
  • Vyjadruje sa vo femtolitroch (fl). U dospelých sú bežné hodnoty 12 až 18.
  • Ide o veľmi špecifické vyšetrenie. Ak je počet krvných doštičiek primeraný a nemení sa, hodnota PDW nemá zásadnú výpovednú hodnotu.

MPV

  • Hodnota vyjadruje priemernú veľkosť krvných doštičiek. Používa sa na diagnostiku chorôb, ktoré ovplyvňujú vznik alebo zánik doštičiek - ako napríklad trombocytóza alebo chronická myelogénna leukémia.
  • Vyjadruje sa vo femtolitroch (fl). U dospelých sú bežné hodnoty 7,8 až 11.
  • Parameter mimo obvyklých hodnôt sám o sebe nemusí značiť žiadne vážne ochorenie, je potrebné vnímať ho v kontexte iných výsledkov či prítomných chronických ochorení.

Výsledky vyšetrenia krvi súvisiace s pečeňou

Prečítajte si tiež: Ako mať zdravú pečeň a zlepšiť si výsledky pečeňových testov Čítajte 

S-ALT

  • Alanínaminotrasferáza je enzým, ktorý sa v najväčšom množstve nachádza v pečeni. Zdravé bunky ho udržiavajú vo svojom vnútri, no ak sú bunky orgánu poškodené, vyplavuje sa do krvi.
  • Hodnota sa uvádza v jednotkách aktivity enzýmu - mikrokataloch na liter. U dospelých mužov je bežná hodnota 0,20 až 0,80, v prípade žien 0,20 až 0,60.
  • Zvýšené hodnoty signalizujú poškodenie pečene žltačkou alebo alkoholom, prípadne signalizujú predávkovanie sa liekmi ako napríklad paracetamol.

S-AST

  • Aspartátaminotransferáza je enzým v bunkách pečene, má úlohu pri tvorbe bielkovín.
  • Hodnota sa uvádza v jednotkách aktivity enzýmu - mikrokataloch na liter. U dospelých mužov je bežná hodnota 0,17 až 0,85, v prípade žien 0,17 až 0,60.
  • Vyššie hladiny môžu signalizovať akútne poškodenie pečene. Keďže sa enzým nachádza aj v červených krvinkách, srdcovom svale, kostrových svaloch a obličkách, hodnota môže byť zvýšená aj pre infarkt, alebo dlhodobej fyzickej námahe. Znížené hodnoty zas môžu naznačovať nedostatok vitamínu B6.

S-ALP

  • Alkalická fosfatáza je enzým nevyhnutný na väčšinu biologických pochodov, najviac zastúpená je v bunkách pečene a žlčových ciest.
  • Hodnota sa uvádza v jednotkách aktivity enzýmu - mikrokataloch na liter. U dospelých sú obvyklé hodnoty od 0,62 až 2,2.
  • Zvýšená hladina ALP môže signalizovať poškodenie pečene alebo kostí. Ak sú zvýšené aj ostatné pečeňové enzýmy, ide o ochorenie pečene. Zvýšené hladiny môžu značiť blokádu žlčových ciest. Zvyčajne je zablokovaná kameňom, zápalom, nádorom alebo zjazveným tkanivom.

S-GMT

  • Gamaglutamyltransferáza je enzým prítomný na rozklad niektorých cudzorodých látok. Hladiny enzýmu mierne stúpajú s vekom.
  • Hodnota sa uvádza v jednotkách aktivity enzýmu - mikrokataloch na liter. U dospelých sú obvyklé hodnoty od 0,1
  • Hladina GMT súvisí s hladinou ALP, no pri pečeňových ochoreniach sa považuje za citlivejší ukazovateľ hromadenia žlče. Zvýšené hodnoty preto signalizujú ochorenie pečene či žlčových ciest.

S-BILC alebo t BIL

  • Hodnota vyjadruje množstvo celkového bilirubínu. Bilirubín vniká pri rozpade červených krviniek, ktorým skončila životnosť. Je koncovým produktom odbúravanie červeného farbiva. Bilirubín putuje do pečene, ktorá ho upraví a žlčou sa vylučuje do čreva a von z tela. Pri poruchách pečene sa môže bilirubín hromadiť v krvi a spôsobí zažltnutie pokožky a slizníc.
  • Hodnota v sére sa vyjadruje sa v mikromoloch na liter, u dospelých je bežná hodnota 3,4 až 17,1.
  • Zvýšené množstvo celkového bilirubínu môže signalizovať zvýšený rozpad červených krviniek, poškodenie pečene najmä v dôsledku žltačky alebo nadmerným pitím alkoholu, značí zápaly a infekcie, prípadne nepriechodnosť žlčových ciest. Znížené hodnoty nebývajú klinicky významné, no môžu sa objavovať pri anémii z nedostatku železa.

Ostatné výsledky biochemického vyšetrenia krvi

Prečítajte si tiež: Aké sú správne hodnoty cukru v krvi pri cukrovke Čítajte 

S-GLU

  • Hodnota zachytáva hladinu glukózy v sére nalačno. Glukóza je centrálna látka pri spracovaní sacharidov (cukrov) a pre telo je okamžitým zdrojom energie.
  • Hodnota v sére sa vyjadruje v milimoloch na liter, u dospelých je bežná hodnota medzi 4 až 5,5.
  • Zvýšené hodnoty glukózy (hyperglykémia) môžu poukazovať na rôzne ochorenia ako sú cukrovka, ochorenie pankreasu, pečene, štítnej žľazy, nadobličiek alebo vrodené poruchy metabolizmu. Prinízke hodnoty (hypoglykémia) môžu taktiež signalizovať problémy s pečeňou či nadobličkami, alebo sú dôsledkom hladovania či fyzickej námahy.

S-UREA

  • Močovina (urea) vzniká v pečeni pri spracúvaní aminokyselín, ktoré sú stavebnými časticami bielkovín. Z organizmu sa vylučuje prostredníctvom obličiek, ktoré močovinu z krvi prefiltrujú do moču.
  • Hodnota v sére sa vyjadruje sa v milimoloch na liter, u dospelých mužov je bežná hodnota medzi 2,8 až 8, u žien medzi 2 až 6,7.
  • Koncentrácia močoviny v sére môže stúpnuť v prípade ak má človek stravu bohatú na bielkoviny, je dehydrovaný, alebo má poruchu činnosti obličiek. Znížené hladiny môžu byť dôsledkom stravy s nízkym obsahom bielkovín, vysokého štádia tehotenstva alebo poškodenia pečene.

S-KREA

  • Kreatinín je odpadový produkt matabolizmu, ktorý vylučujú obličky. Vzniká pri využívaní zásob energie vo svaloch a preto jeho koncentrácia závisí od objemu svalovej hmoty a funkcie obličiek.
  • Hodnota v sére sa vyjadruje sa v mikromoloch na liter, u dospelých mužov je bežná hodnota 61 až 106, u žien 50 až 87.
  • Zvýšené hodnoty môžu signalizovať poruchu obličiek, a preto je potrebná kontrola u odborníka, čiže nefrológa. Znížené hodnoty sú typické najmä pre ľudí s malým objemom svalov a nedostatkom fyzickej aktivity, no môžu značiť aj zdravotné problémy.

eGF-CKD-EPI

  • Hodnota ukazuje odhadovanú glomerulovú filtráciu, na základe ktorej možno odhadovať mieru poškodenia obličiek.
  • Glomerulová filtrácia sa vypočítava na základe kreatínu v testovanom sére, veku, pohlavia, rasy a povrchu tela pacienta. Výsledok sa uvádza v mililitroch za sekundu.
  • Hodnotu nad 1,5 možno považovať za normálnu. Ak je výsledkom v rozsahu 1 až 1,49, možno hovoriť o mierne zníženej filtrácii. Za závažné považujeme hodnoty medzi 0,25 a 0,49. Ak je výsledok ešte nižší, značí zlyhanie obličiek a nutnosť dialýzy.

S-CHOL

  • Cholesterol je životne dôležitá látka, ktorá je súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, steroidných hormónov a žlčových kyselín. Je nevyhnutný pre tvorbu hormónov a vitamínu D. Keďže pomáha spracovať tuky, jeho hodnoty sú ukazovateľmi tukového metabolizmu. Hodnota S-CHOL zachytáva celkovú hladinu cholesterolu no dôležité sú aj podiely jeho zložiek LDL a HDL.
  • Hodnota sa vyjadruje sa v milimoloch na liter, u dospelých je bežná hodnota medzi 3,1 až 5.
  • Zvýšené hodnoty poukazujú na zvýšené riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Príliš nízka koncentrácia cholesterolu v krvi signalizuje ťažké ochorenia pečene, nádorové alebo chronické ochorenia.

S-TAG

  • Triglyceridy (zvané aj triacylglyceroly) sú zložité tuky, ktoré sú pre telo dôležitou živinou. Ich spaľovaním telo získava viac energie, než z rovnakého množstva cukrov či bielkovín. Koncentrácia v krvi sa v priebehu dňa mení, po jedle sú hodnoty výrazne vyššie.
  • Hodnota sa vyjadruje sa v milimoloch na liter, u dospelých je bežná hodnota medzi 0,45 až 1,7.
  • Zvýšené hodnoty bývajú príznakom porúch tukového metabolizmu a sú typické pre cukrovku 2. typu. Znížené hodnoty sa objavujú pri hladovkách, ale aj v dôsledku pokročilých štádiách ochorenia pečene a chronických ochorení.

S-LDL

  • "Zlý"LDL cholesterol je najúčinnejším ukazovateľom zvýšeného rizika kôrnatenia tepien. Táto zložka cholesterolu totiž ovplyvňuje usádzanie tukov na stenách krvných ciev a podieľa sa na zvyšovaní krvného tlaku.
  • Hodnota sa vyjadruje sa v milimoloch na liter. U dospelých pacientov, ktorí inak nemajú zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení, je normálne hodnota do 3. Hodnoty nad 4 sú vysoké a potenciálne nebezpečné.

S-HDL

  • "Dobrý" HDL cholesterol, naopak, chráni telo pred kôrnatením ciev.
  • Hodnota sa vyjadruje sa v milimoloch na liter. Aby HDL plnil svoju ochrannú funkciu, u dospelých by hodnota mala byť vyššia než 1, respektíve tvorí viac než 25 percent celkového cholesterolu.

S-TSH

  • Meranie koncentrácie tyreostimulačného hormónu v sére je jedným zo základných laboratórnych parametrov, pomocou ktorých možno sledovať funkcie štítnej žľazy.
  • Hormón je vylučovaný hypofýzou a stimuluje štítnu žľazu.
  • Hodnota sa vyjadruje v milimedzinárodných jednotkách na liter, ktoré sa zvyknú využívať vo farmakológii a lekárstve.
  • U dospelých sú bežné hodnoty medzi 0,3 až 5.
  • Koncentrácia TSH je zvýšená v prípade priameho poškodenia štítnej žľazy. Ak je za nedostatočnú tvorbu hormónov štítnej žľazy zodpovedná hypofýza, ktorá ju riadi, je hladina TSH normálna, alebo má znížené hodnoty.

S-fT4

  • Meraním koncentrácie voľného tyroxínu v sére možno sledovať funkcie štítnej žľazy. Je totiž jedným z troch hlavných hormónov, ktoré žľaza produkuje. Tyroxín v tele viaže jód a ovplyvňuje látkovú výmenu v bunkách, ovplyvňuje činnosť nervov, iných žliaz a orgánov.
  • Hodnota sa udáva v jednotke pikomolov na liter. U dospelých sú obvyklé hodnoty medzi 10 až 22.
  • Pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy, je hladina fT4 znížená. Naopak, zvýšená funkcia žľazy sa prejavuje zvýšenými hladinami.
  • Medzi parametrami fT4 a TSH existuje nepriama závislosť, malá zmena v koncentrácii fT4 vedie k dramatickej zmene koncentrácie TSH. Na hodnoty fT4 sa preto prihliada najmä v prípade abnormálnych výsledkov TSH.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
  1. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  2. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  3. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  4. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  5. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  6. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  7. Julius Kravjar: Kandidáti
  8. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 177
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 764
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 140
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Hokejisti Banskej Bystrice - ilustračné foto

Spišská Nová Ves vedie v sérii 1:0.


TASR
Evonik Fermas v Slovenskej Ľupči.

Evonik Fermas vidí využitie nového produktu v textilnom a chemickom priemysle.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  2. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  3. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  4. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  5. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  6. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  7. Julius Kravjar: Kandidáti
  8. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 177
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 764
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 140
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu