Kritické myslenie a komunitná kultúra: projekt People to People Slovakia

V uplynulých mesiacoch v Banskobystrickom a Prešovskom kraji prebiehala prvá fáza projektu People to People Slovakia.

V uplynulých mesiacoch v Banskobystrickom a Prešovskom kraji prebiehala prvá fáza projektu People to People Slovakia. Projekt, zastrešený British Council Slovensko, sa venoval trom kľúčovým témam: sociálne podnikanie a inovácie, kritické myslenie a základné zručnosti, tzv. core skills a komunitná kultúra a umenie. Do projektu boli intenzívne zapojené slovenské organizácie, ktoré sa problematike dlhoročne intenzívne venujú, uskutočnili sa dve študijné cesty do Spojeného kráľovstva pre slovenských odborníkov a pozvanie na Slovensko prijalo aj niekoľko britských odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom projektu bolo otvoriť spoločenskú diskusiu na tieto témy, navzájom prepojiť odborníkov z praxe, domácich aj zahraničných, ktorí mali možnosť vymieňať si skúsenosti a nadväzovať partnerstvá pre budúce projekty. Súčasťou boli aj viaceré školenia či mapovania aktuálnej situácie, ktorých výsledky pomôžu lepšie definovať problémy, s ktorými sa jednotlivé oblasti stretávajú a tak nastoliť lepšie, efektívnejšie riešenia.

British Council na projekte spolupracoval s tromi organizáciami, ktoré sa aktívne venujú problematike jednej z nastolených tém. Nezisková organizácia EPIC sa aktívne zapojila do aktivít spojených so sociálnym podnikaním a inováciami, nezisková organizácia CEEV Živica intenzívne participovala na aktivitách so zameraním na kritické myslenie a základné zručnosti potrebné v 21. storočí a komunitné umenie zastupovalo občianske združenie Truc sphérique, pod ktoré patrí aj známe kultúrne centrum Stanica Žilina Záriečie.

„Projekt People to People Slovakia je verný svojmu názvu – spája, rozvíja a podporuje výmenu skúseností a znalostí v svojich troch hlavných oblastiach. Kritické myslenie, sociálne podnikanie a komunitné umenie, ktoré projekt pokrýva, majú v súčasnom svete nespochybniteľné miesto. Ich dôležitosť narastá, aby sme boli schopní čeliť výzvam, ktoré aktuálne žijeme a ktoré nás čakajú. Som vďačný slovenským a britským partnerom za ich doterajší entuziazmus, profesionalitu a vysoké pracovné nasadenie v projekte,“ hovorí Alastair Bassett, riaditeľ British Council Slovensko.

Kritické myslenie a core skills

Potreba kritického myslenia je v dobe internetu nepopierateľná. Tento druh myslenia si vyžaduje schopnosť pozrieť sa na tému s nadhľadom, globálne, nezaujato a zároveň schopnosť prehodnotiť svoje doterajšie názory a predpoklady. Core skills sú vedomosti, schopnosti a zručnosti potrebné na výkon povolania, ktoré nie sú predmetom školského vzdelávania, sú však veľmi potrebné pre schopnosť komunikovať, riešiť problémy, či pre prácu s ľuďmi alebo rozvoj kreativity.

Skúsená britská školiteľka Ann Burgess prijala pozvanie na Slovensko a vyškolila 8 slovenských trénerov kritického myslenia, z ktorých dvaja sa následne opäť stretli na 3-dňovom tréningu vo vzdelávacom centre v Záježovej, kde odovzdávali svoje vedomosti 25 učiteľom z Banskobystrického a Prešovského kraja, až sa napokon dostanú aj k ich študentom. Vďaka projektu sa tak téma kritického myslenia spolu s metodikou budú šíriť prostredníctvom lektorov, učiteľov a NGOs priamo k mladým ľudom.

„Je mimoriadne dôležité, aby sa mladí ľudia pozerali na informácie, ktoré sa k nim dostávajú s nadhľadom, odstupom a kriticky, aby vedeli vyhodnotiť pravdivosť informácií a nájsť si relevantné zdroje na ich overenie. Veríme, že keď si tieto zručnosti osvoja prostredníctvom svojich učiteľov, Slovensko pôjde dobrým smerom vo všetkých krajoch, nielen v Banskobystrickom, či Prešovskom, ale samozrejme aj ako celok,“ hovorí Veronika Suváková, programová manažérka Komenského inštitútu z neziskovej organizácie Živica.

Partnerská organizácia Živica pripravila pracovné okrúhle stoly pre pedagógov a pracovníkov odborov školstva v Banskej Bystrici a Prešove, kde sa hovorilo o možnosti zavádzania kritického myslenia do procesu výučby.

Sociálne podnikanie a inovácie

Sociálny podnik je založený na princípoch klasického komerčného podnikania a sociálneho podnikania, to znamená, že podnik musí byť sebestačný a udržateľný, avšak jeho hlavným cieľom nie je generovanie čo najvyšších ziskov, ale snaha o riešenie určitého spoločenského problému.

Predstavitelia EPIC a British Council na tejto téme spolupracovali s expertnou skupinou, ktorá posudzovala materiál využiteľný v osnovách. 6 slovenských expertov, ktorí sa aktívne problematike sociálneho podnikania a inovácií venujú na Slovensku, absolvovalo cestu do Spojeného kráľovstva, kde navštívili niekoľko sociálnych podnikov a mali tak možnosť vidieť, ako fungujú sociálne inovácie v praxi. Na Slovensko prijala pozvanie britská konzultantka Lindsey Hall z Real Ideas Organisation, ktorej EPIC ukázal niekoľko slovenských sociálnych podnikov, ktoré úspešne fungujú, ako napríklad WASCO vo Valaskej, BIVIO v Rači či centrum pre mladých KONEKT vo Zvolene. Jednou z aktivít bolo aj mapovanie vnímania sociálnych inovácií v spomínaných krajoch, ktoré EPIC realizoval v spolupráci s Evou Pongrácz, vedúcou katedry sociálneho rozvoja a práce na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Výsledky mapovania boli základom pre aktivitu „Ideas Lab“, kde sa uskutočnili workshopy členov miestnych komunít za účelom vytvorenia konkrétnych inovatívnych nápadov, ktoré budú mať za cieľ zlepšenie podmienok a podporu sociálnych inovácií v regióne.

„Viditeľným problémom v sektore sociálneho podnikania a inovácií je nedostatočná informovanosť a osveta. To sa odráža v nízkom záujme a motivácii občanov zapájať sa do diania v danej oblasti, či dokonca samostatne vytvárať sociálne podniky alebo prichádzať s nápadmi na inovácie. Verím, že aj vďaka projektu People to People Slovakia sa podarí zvýšiť povedomie širokej verejnosti o problematike sociálneho podnikania,“ hovorí Lenka Loučková, projektová manažérka z neziskovej organizácie EPIC.

Komunitná kultúra a umenie

To, čo robí umenie naozaj komunitným, je priama účasť ľudí mimo umenia, čiže nie profesionálnych umelcov, v samotnej tvorbe, keď majú obyčajní ľudia hlavnú úlohu v tvorbe. Táto forma umenia im dáva možnosť pomôcť pri vyjadrení svojho názoru a venuje sa veciam, ktoré sú pre zapojených dôležité v ich každodennom živote.

V rámci projektu People to People hostil British Council a Truc sphérique na Slovensku skúsenú britskú lektorku Selinu Busby, ktorá sa podieľala na niekoľkých cvičeniach a workshopoch na štvordňovom podujatí v Liptovskom Jáne. Stretlo sa tam celkovo štrnásť zástupcov z desiatich kultúrnych centier, divadiel, galérií či filmových združení z Prešovského a Banskobystrického kraja, ktorí sú považovaní za komunitných lídrov vo svojej oblasti v danom regióne. Jednotlivé združenia mali príležitosť navzájom sa prepojiť a vytvoriť priestor pre možné spolupráce.

„Bolo naozaj zaujímavé sledovať, ako dokáže fungovať taká rôznorodá skupina ľudí, ktorí majú veľmi rozdielne pozadie, pochádzajú z odlišných regiónov, miest a ako na niekoľko dní dokážu vytvoriť dynamickú, neustále sa meniacu skupinu a efektívnu, rôznorodú komunitu, ktorá je pripravená sa rozbiť, aby vytvorila nové spoločenstvá,“ hovorí Martin Krištof, programový manažér z Truc sphérique.

Výsledkom tohto niekoľkodňového stretnutia je približne desať projektov, ktoré účastníci budú naďalej na diaľku konzultovať s mentormi. Aktivity projektu People to People Slovakia podporili aj speváčka Katarína Koščová a novinárka Veronika Cifrová Ostrihoňová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 396
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 292
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 075
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 802
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 677
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 826
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 180
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 561
  1. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  3. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  4. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  5. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  6. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  7. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  8. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 309
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 637
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 021
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 350
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 966
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 738
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 971
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 968
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  3. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  4. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  5. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  6. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  7. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  8. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 309
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 637
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 021
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 350
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 966
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 738
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 971
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 968
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu