BANSKÁ BYSTRICA. Na rímskokatolíckom cintoríne v centre Banskej Bystrice, ktorý priamo nadväzuje na historickú časť mesta a mestské opevnenie, chátra niekoľko vzácnych hrobiek. Ide predovšetkým o takzvanú mestskú hrobku, ale tiež hrobku pivovarníckeho rodu Herritzovcov, či neorománsku hrobku – dielo Karola Horna z roku 1912.
Nekropolnej architektúre, čo je odborné označenie pre architektúru na miestach posledného odpočinku našich predkov, sa na Slovensku nevenuje dostatočná pozornosť.
Upozorňuje na to aj dlhoročný ochranár Július Burkovský, ktorý má v mestskej hrobke pochovaných niekoľko predkov. „Je vo veľmi zlom stave. Ak sa v krátkom čase neurobia zásadné opravy, môže prísť k deštrukcii,“ upozorňuje.
Z mohutnej kupoly sa napríklad uvoľňujú kusy muriva. „Vždy to vyzametám, ale to nie je žiadne riešenie.

Cintorín vďaka jeho historickej výnimočnosti pritom navštevujú aj turisti, takže starostlivosť o vzácnej hrobky by mala byť samozrejmosťou. Vo svete sú takéto historické cintoríny hojne navštevované aj turistami a som presvedčený, že aj rímskokatolícky cintorín takúto devízu v nadväznosti na mestskú pamiatkovú rezerváciu má,“ hovorí o stavbe, ktorá má už 90 rokov.