ĽUBIETOVÁ/POVRAZNÍK. Celý banskobystrický región, ktorý je úzko spojený s rudným baníctvom, ukrýva na viacerých banských lokalitách mnohé cenné minerály.
V niektorých prípadoch však ide skôr o raritu, ktorá je ale mimoriadne zaujímavá a lokalite pridáva na atraktívnosti aj z pohľadu turistického ruchu.
Patrí sem napríklad výskyt granátov almandín v tokoch Hutná a Vôdka v Ľubietovej.
Zrná bordovo – fialovej farby o veľkosti asi dvoch milimetrov pochádzajú z tmelu konglomerátov a v minulosti ich zbierali miestni obyvatelia a predávali ako šperkársku surovinu.
Dagmar Zajacová zo združenia Libetha hovorí, že dnes sa už dajú nájsť v naplaveninách iba miniatúrne kúsky almandínu, z ktorého by sa šperky zrejme vyrobiť nedali.
„Almandín sa nachádza aj mimo potokov, zväčša v sopečných usadeninách z Poľany,“ hovorí s tým, že pre obec je to určite regionálna zvláštnosť.

Ak si však myslíte, že pri ryžovaní v potoku by ste mohli zbohatnúť, sklameme vás. Zrnká sú zväčša miniatúrne, takže na nejakú výrobu šperkov by sa nehodili.
Ľudia si však radi plnia napríklad do fľaštičiek ako ozdobu.
Granáty tvoria početnú skupinu kremičitanov, najviac zastúpených minerálov v zemskej kôre.
Vznikajú a vyskytujú sa v rôznom prostredí od magmatických, vulkanických, metamorfovaných po sedimentárne horniny.

Liečivé účinky
Po almandíne s obľubou siahajú nielen šperkári, ale aj výrobcovia liečebných šperkov.
Almandín má podľa nich silné regeneračné účinky, dodávajúce životnú silu a pomáha vstrebávať z čriev železo. Podporuje súčasne zrak, lieči pečeň a podžalúdkovú žľazu.
Drevný opál na poli aj v záhrade
O pár kilometrov ďalej, v oblasti Strelník a Povrazníka, sa zas dá napríklad pri rýľovaní, či zemných prácach naraziť na drevný opál. Potvrdzuje to aj starostka Povrazníka Ivona Patrášová:“ Tiež sa nám pri stavaní základov domu podarilo naraziť na pekný veľký kus drevného opálu,“ hovorí.

V minulosti sa neraz stávalo aj to, že do lokality chodili zberači minerálov a neraz ju aj poškodili, podľa starostky v súčasnosti podobné problémy neevidujú.
Odborníci už v minulosti označili túto lokalitu za výnimočnú a skúmali ju aj z paleontologického hľadiska.
Ukázalo sa, že v niektorých prípadoch sú opalizované celé kmene. Opály z okolia Strelník a Povrazníka sa nachádzajú v okrajových častiach stratovulkánu Poľana a ich výskyt súvisí s vulkanickou činnosťou. Uvoľnené chemické látky, predovšetkým oxid kremičitý prenikli do dreva a zakonzervovali ho.