DOLNÝ HARMANEC. Hoci technicky dômyselný drevený vodný žľab pri Dolnom Harmanci môžete obdivovať kedykoľvek, prakticky iba raz do roka máte šancu zažiť ho naplno – aj s ukážkou plavenia dreva.
Nenechajte si ju ujsť už počas najbližšieho piatku, kedy Mestské lesy Banská Bystrica pripravili ukážku plavenia dreva vo vodnom žľabe.
Eduard Apfel z mestských lesov informoval, že pripravené je nielen samotné plavenie ( od 10.30), no súčasťou programu bude aj lesná pedagogika.
Žľab z 19. storočia, ktorý je ojedinelou technickou pamiatkou, obnovili pred niekoľkými rokmi Mestské lesy Banská Bystrica.
Išlo o odborný zásah doslova v hodine dvanástej, keďže žľab sa postupne rozpadal. Dnes je to skutočný technický unikát, keďže ide nielen o jediný zachovaný vodný žľab nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.
Voda dá drevo do pohybu
Medzi turistami je o splavovanie dreva v žľabe je každoročne veľký záujem, keďže ľudia môžu naživo vidieť, ako naši predkovia približovali drevnú hmotu z nedostupných horských miest do dolín.

Slúžili im na to napríklad suché šmyky – takzvané rizne, či vodné žľaby ako v doline Rakytovo.
Kým v prípade suchých šmykov využívali extrémne strmé svahy, kde nachystané drevo mohlo nabrať rýchlosť, u vodných žľabov bola hlavným pomocníkom voda.
V okolí Banskej Bystrice bolo v minulosti takýchto žľabov v dolinách niekoľko a mali úctyhodnú dĺžku.
Žľab v doline Cenovo meral 4650 metrov a v Prašnici takmer dva kilometre. Rakytovský žľab meria 2400 metrov.
Splavovanie dreva robili naši predkovia na jar, keď bol vo vodných žľaboch dostatok vody nielen z jarných dažďov, ale aj z topiaceho sa snehu. Tento rok je vlahy na jar menej, no všetci veria, že splavovanie sa ako každý rok vydarí a ľudia sa budú mať na čo pozerať.
Práce pred jarným plavením sa v minulosti začínali už na jeseň predchádzajúceho roka prípravou metrovice vysoko vo vrchoch.

Autor: ETA