ĽUBIETOVÁ. Na banskom náučnom chodníku na Podlipe pri Ľubietovej sa v posledných týždňoch intenzívne pracovalo.
Členovia banského spolku v spolupráci s obcou a občianskym združením Libetha tu vybudovalo niekoľko noviniek, vďaka ktorým bude trasa náučného chodníka ešte atraktívnejšia.
Podujatie sa začína zajtra o 14.00 a jeho súčasťou bude nielen prehliadka chodníka s výkladom, ale aj sprievodný program pre rodiny. Akcia s podtitulom budenie ľubietovských permoníkov, máva už tradične množstvo priaznivcov.
Starosta obce Pavel Zajac hovorí, že väčšinu prác zabezpečovali svojpomocne, aby ich stihli do kľúčovej udalosti tohto roka – Stretnutia banských miest a obcí Slovenska, ktoré sa uskutoční v Ľubietovej od 17. do 19. mája.
Už počas zajtrajšieho otvorenia letnej sezóny na náučnom chodníku chcú však novinky ľuďom ukázať a porozprávať im o nich.
Starosta hovorí, že na mieste zasypanej šachty dedičnej štôlne vybudovali jej repliku. Pomocou banského gápľa do nej v minulosti baníci spúšťali a vyťahovali drevené vedrá s vyťaženou rudou.

„Ostáva nám ešte dokončiť kužeľ, aby sme mohli predstaviť funkciu banského gápľa,“ dodal starosta.
Na banícku minulosť sú hrdí
K novinkám však bude patriť aj úprava pôvodnej banskej štôlne Andreas zo začiatku 18. storočia , či replika malej hutníckej dielne. Tá pozostáva z redukčnej, voľne stojacej šachtovej pece na tavbu medi a železa a z vyhne kováča.
Náučný banský chodník na Podlipe má prevýšenie 200 metrov a z veľkej časti vedie obrovskou banskou haldou. Počas päťstoročnej ťažby medi sa jej tu vyťažilo okolo 25 tisíc ton.
Na Podlipe sa nachádza 18 štôlní, spojených dedičnou štôlňou. K najhodnotnejším minerálom patrí libethenit, ktorý po prvý raz opísali práve v Ľubietovej, ale aj langit, či mrazekit.