Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

O dočasných stavbách v areáli bývalej Slovensky rozhodnú pamiatkari až na základe štúdie

Pre rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu bude podstatná urbanistická štúdia, keďže ide o exponované územie v tesnom dotyku s historickým centrom.

Kontajnery pre dočasné stavby tam už síce nejaký čas sú, zatiaľ však nedostali zelenú od pamiatkarov. Kontajnery pre dočasné stavby tam už síce nejaký čas sú, zatiaľ však nedostali zelenú od pamiatkarov. (Zdroj: Kveta Fajčíková)

BANSKÁ BYSTRICA. V areáli bývalej Slovenky má vzniknúť nová mestská štvrť. Kým tu začne spoločnosť ARKON a.s. ako vlastník stavať prvé objekty, chceli tu umiestniť dočasné komunitné stavby.

Ako avizovali už vlani, v dočasných stavbách chceli otvoriť kaviareň a bistro. Kontajnery pre tento účel tam už síce nejakú dobu sú umiestnené, zámer však zatiaľ neodsúhlasil Krajský pamiatkový úrad.

Jeho riaditeľka Zuzana Klasová povedala, že spoločnosť má na základe zadania mesta vypracovať urbanistickú štúdiu. „Tá bude pre naše rozhodovanie podstatná, keďže areál bývalej Slovenky je v blízkosti historického jadra,“ doplnila s tým, že celý problém okolo plánovanej výstavby treba chápať v širšom kontexte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Tu nejde iba o samotné dočasné stavby, ale riešenie plánovanej výstavby v širšom kontexte. „Treba tu naozaj zadefinovať širšie vzťahy, aby neprišlo k narušeniu integrity historického centra,“ doplnila s tým, že vzťahy s novým vlastníkom považuje za korektné. „Komunikujeme na veľmi dobrej úrovni a verím, že výsledkom bude riešenie prijateľné pre všetkých,“ dodala.

Anna Bieliková ako zástupca investora informovala, že účelom komunitných stavieb pri Striebornom námestí je, aby územie budúcej štvrte ožilo čo najskôr.

„Investor získal konečné znenie zadania pre vypracovanie urbanistickej štúdie pre celý projekt SLOVENKA2, ktorá bude podkladom pre získanie územného rozhodnutia,“ potvrdila.

Prečítajte si tiež: Banskobystričan je nezvestný od štvrtka, príbuzným sa neozval Čítajte 

Už pri predstavení ideovej štúdie projektu investor avizoval, že chce časti stavebného pozemku čo najskôr sprístupniť verejnosti dočasným umiestnením niekoľkých komunitných stavieb. Prvou z nich má byť prevádzka kaviarne a street fooduv blízkosti zastávky na Striebornom námestí.

SkryťVypnúť reklamu

„Na základe platného stavebného povolenia už boli na pozemku zložené kontajnerové moduly, ale na ich uvedenie do prevádzky sú potrebné nové povolenia,“ doplnila s tým, že investor ohľadne toho rokuje so všetkými dotknutými inštitúciami, medzi inými so Stavebným úradom aj s Krajským pamiatkovým úradom Banská Bystrica, aby svoj prísľub mohol splniť čo najskôr.

„Tak, ako sme už viackrát deklarovali, stále máme záujem otvoriť areál Slovenky v čo najväčšej miere už pred začiatkom a počas výstavby, pričom práve kaviareň a bistro pri Striebornom námestí sú iba prvým krokom. Špeciálne dizajnovo upravené kontajnerové moduly sú najmä v mestskom prostredí na takýto účel ideálne a čoraz viac využívané,“ hovorí projektový manažér Adrián Švec.

Plánujú niekoľko etáp

Projekt výstavby novej mestskej štvrte aa bude realizovať v niekoľkých etapách a jeho dokončenie bude trvať niekoľko rokov. „Bola by škoda, ak by po celý ten čas zostal pozemok oplotený a verejnosti neprístupný, ak je možné ho zaujímavo využiť v prospech mesta a jeho obyvateľov,“ vysvetľuje dôvody umiestnenia komunitných stavieb Švec.

SkryťVypnúť reklamu

Pre investora projektu, spoločnosť ARKON, je dôležité, aby celý projekt SLOVENKA2 vznikal v diskusii s mestom a aby boli pri tom dodržané všetky zákonné postupy. Veríme, že so všetkými zúčastnenými stranami dospejeme už čoskoro k dohode, aby sa táto moderná prevádzka pri Striebornom námestí aj ďalšie komunitné stavby mohli stať realitou,“ konštatoval.

V mnohých európskych mestách existujú viaceré pozitívne príklady, ako podobne jednoduché, tzv. pop-up riešenia úplne zmenili život v lokalite. Jedným z nich je pražský Manifesto Market, zostavený z kontajnerových modulov, ktorý otvorili v júni 2018.

Príklad z Prahy

Na dovtedy nevyužitom a zanedbanom pozemku pri autobusovej stanici Florenc, ktorý je zároveň blízko historického centra, vznikol podľa Šveca autentický verejný priestor s pestrou ponukou špičkovej gastronómie a súčasnej kultúry. „Aj na základe tohto príkladu veríme, že vďaka našim komunitným stavbám v areáli Slovenky by sme vedeli trochu takejto atmosféry priniesť aj do Banskej Bystrice,“ povedal.

Pop-up trhovisko Manifesto Market v Prahe sa stalo okamžite po otvorení obľúbeným miestom Pražanov aj cieľom zahraničných turistov.

Plánované komunitné stavby v areáli niekdajšej Slovenky

Jedným z hlavných krokov k sprístupneniu areálu Slovenky verejnosti je vybudovanie chodníka s novým krytým premostením potoku Bystrica a verejným osvetlením, čo bude znamenať vyšší komfort pre chodcov aj zlepšenie dostupnosti Ekonomickej fakulty a amfiteátra. Tento chodník by mal byť lepšou alternatívou k súčasnému úzkemu chodníku na Tajovského ulici, ktorý je najmä v zime často znečistený a nevyhovujúci z dôvodu blízkej úzkej cesty s frekventovanou autobusovou a nákladnou dopravou.

Čo sa týka komunitných stavieb, po kaviarni a bistre, ktorých uvedenie do prevádzky je ešte podmienené získaním povolení, by v priebehu tohto roka mali postupne pribudnúť hlavne informačno-predajné miesto, cukráreň a plocha určená na šport, ktorú bude v zime možné využiť na klzisko. Investor plánuje tiež znovu obnoviť pôvodné parkovacie miesta v priestore pred bývalou administratívnou budovou Slovenky a priradiť ich ku komunitným stavbám. Približne 20 až 24 parkovacích státí efektívne pomôže prevádzke komunitných stavieb, až do začiatku výstavby v tejto časti areálu.

Aktuálny stav projektu SLOVENKA2

Z pohľadu územno-plánovacej legislatívy je celé územie SLOVENKA2 rozdelené na dve časti: 1. južné územie od Strieborného námestia približne do polovice pozemku na úrovni Stoličkovej ulice a 2. zvyšná severná časť, ktorá sa rozprestiera po oboch stranách potoka Bystrica. Pre obe časti sú aktuálne platné aj Územné plány zóny.

Pôvodným zámerom spoločnosti ARKON bolo začať s výstavbou v prvej, teda južnej časti pozemku, ktorá nadväzuje na Strieborné námestie. V tejto lokalite je stále v platnosti stavebné povolenie vydané ešte pre predchádzajúceho stavebníka. Návrhu štúdie na túto južnú časť územia (vznikol v prvej polovici roku 2018) predchádzali rokovania s vedením mesta Banská Bystrica a tiež stretnutie za účasti Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica.

Práve táto štúdia bola podkladom pre spracovanie zmien a doplnkov platného územného plánu Centrálnej mestskej zóny, ktorý však pochádza ešte z 80-tych rokov minulého storočia a dnes úplne nereflektuje rozvojové potreby Banskej Bystrice. Ako problematické sa tiež ukázalo, že platný územný plán mesta je v tejto lokalite striktne nastavený ešte z pohľadu niekdajšej priemyselnej zóny, a navrhované zmeny v podriadenej dokumentácii, teda ÚP CMZ, by s ním neboli v súlade.

Najbližšie plány

Aj vďaka týmto zisteniam a tiež aktívnej spolupráci s mestom boli zozbierané cenné informácie a vstupy pre budúce riešenie celého územia Slovenky. Tie sa stali základom pre spustenie procesu obstarania a prerokovania Urbanistickej štúdie na celé územie budúcej štvrte SLOVENKA2, teda spoločne na južnú aj severnú časť.

Ako informoval investor, teraz chcú začať výstavbu práve v 2. (severnej) časti pozemku, v dôsledku čoho vzniká priestor pre realizáciu chodníka s premostením, ktorý bude s minimálnymi obmenami prístupný počas celej výstavby projektu SLOVENKA2. V južnej časti pozemku, v priamom dotyku so Strieborným námestím, vznikne na ploche cca 0,5 ha priestor pre komunitné stavby, ktoré budú počas výstavby poskytovať služby obyvateľom Banskej Bystrice.

Urbanistická štúdia ako komplexný materiál rieši koncepciu priestorového usporiadania a funkčného využívania územia, ako aj celkový potenciál územia vo vzťahu k okoliu. Po jej schválení bude tento dokument slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky platnej územno-plánovacej dokumentácie a zároveň pre etapizáciu výstavby projektu SLOVENKA2.

O projekte

Spoločnosť ARKON pripravuje konverziu areálu niekdajšej textilky na modernú mestskú štvrť, ktorá prirodzene rozšíri centrum Banskej Bystrice a vráti doteraz nevyužívaný priestor späť do života mesta. Na ploche viac ako 4 hektáre vznikne v niekoľkých etapách ucelená mestská štvrť SLOVENKA2 s jednotným architektonickým dizajnom, v ktorej bude zastúpené bývanie aj priestory na prácu, nákupy a voľný čas.

Transformáciou prejde aj Strieborné námestie, ktoré by sa z čisto tranzitného priestoru malo zmeniť na živé centrum spoločenského diania a zároveň atraktívnu vstupnú bránu do novej štvrte.

Potok Bystrica dostane vynovené nábrežie a celú štvrť prepoja zelené priestory a priechodné vnútrobloky. Zámerom je tiež realizovať v území napojenie cyklochodníka, čím sa môže podporiť vytvorenie súvislej trasy po osi Hušták-SLOVENKA2 až po Medený hámor, s možným pokračovaním na Laskomerskú dolinu a sídlisko Severná.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 2. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 4. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 5. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 7. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 392
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 114
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 696
 4. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 579
 5. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
 6. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 013
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 1 752
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 1 611

Blogy SME

 1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
 2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
 3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
 4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
 5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
 6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
 7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
 8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 388
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 292
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 844
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 304
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 722
 6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 385
 7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 964
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 273
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Registrácia je grátis, v hre sú lukratívne ceny.


16 h

Europa Shopping Center aj tento rok pripravilo podujatie s názvom „Vajcová lúka“.


16 h
Momentka zo zápasu Šalkovej v Kováčovej

Všetko podstatné na jednom mieste - výsledkový servis od tretej po ôsmu ligu.


20 h
Sedem budov zostalo po požiari v Banskej Štiavnici zničených.

Mesto vyhlásilo dobrovoľnú zbierku.


TASR 21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
 2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
 3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
 4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
 5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
 6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
 7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
 8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 388
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 292
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 844
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 304
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 722
 6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 385
 7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 964
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 273
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu