Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

O dočasných stavbách v areáli bývalej Slovensky rozhodnú pamiatkari až na základe štúdie

Pre rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu bude podstatná urbanistická štúdia, keďže ide o exponované územie v tesnom dotyku s historickým centrom.

Kontajnery pre dočasné stavby tam už síce nejaký čas sú, zatiaľ však nedostali zelenú od pamiatkarov. Kontajnery pre dočasné stavby tam už síce nejaký čas sú, zatiaľ však nedostali zelenú od pamiatkarov. (Zdroj: Kveta Fajčíková)

BANSKÁ BYSTRICA. V areáli bývalej Slovenky má vzniknúť nová mestská štvrť. Kým tu začne spoločnosť ARKON a.s. ako vlastník stavať prvé objekty, chceli tu umiestniť dočasné komunitné stavby.

Ako avizovali už vlani, v dočasných stavbách chceli otvoriť kaviareň a bistro. Kontajnery pre tento účel tam už síce nejakú dobu sú umiestnené, zámer však zatiaľ neodsúhlasil Krajský pamiatkový úrad.

Jeho riaditeľka Zuzana Klasová povedala, že spoločnosť má na základe zadania mesta vypracovať urbanistickú štúdiu. „Tá bude pre naše rozhodovanie podstatná, keďže areál bývalej Slovenky je v blízkosti historického jadra,“ doplnila s tým, že celý problém okolo plánovanej výstavby treba chápať v širšom kontexte.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tu nejde iba o samotné dočasné stavby, ale riešenie plánovanej výstavby v širšom kontexte. „Treba tu naozaj zadefinovať širšie vzťahy, aby neprišlo k narušeniu integrity historického centra,“ doplnila s tým, že vzťahy s novým vlastníkom považuje za korektné. „Komunikujeme na veľmi dobrej úrovni a verím, že výsledkom bude riešenie prijateľné pre všetkých,“ dodala.

Anna Bieliková ako zástupca investora informovala, že účelom komunitných stavieb pri Striebornom námestí je, aby územie budúcej štvrte ožilo čo najskôr.

„Investor získal konečné znenie zadania pre vypracovanie urbanistickej štúdie pre celý projekt SLOVENKA2, ktorá bude podkladom pre získanie územného rozhodnutia,“ potvrdila.

Prečítajte si tiež: Banskobystričan je nezvestný od štvrtka, príbuzným sa neozval Čítajte 

Už pri predstavení ideovej štúdie projektu investor avizoval, že chce časti stavebného pozemku čo najskôr sprístupniť verejnosti dočasným umiestnením niekoľkých komunitných stavieb. Prvou z nich má byť prevádzka kaviarne a street fooduv blízkosti zastávky na Striebornom námestí.

Skryť Vypnúť reklamu

„Na základe platného stavebného povolenia už boli na pozemku zložené kontajnerové moduly, ale na ich uvedenie do prevádzky sú potrebné nové povolenia,“ doplnila s tým, že investor ohľadne toho rokuje so všetkými dotknutými inštitúciami, medzi inými so Stavebným úradom aj s Krajským pamiatkovým úradom Banská Bystrica, aby svoj prísľub mohol splniť čo najskôr.

„Tak, ako sme už viackrát deklarovali, stále máme záujem otvoriť areál Slovenky v čo najväčšej miere už pred začiatkom a počas výstavby, pričom práve kaviareň a bistro pri Striebornom námestí sú iba prvým krokom. Špeciálne dizajnovo upravené kontajnerové moduly sú najmä v mestskom prostredí na takýto účel ideálne a čoraz viac využívané,“ hovorí projektový manažér Adrián Švec.

Plánujú niekoľko etáp

Projekt výstavby novej mestskej štvrte aa bude realizovať v niekoľkých etapách a jeho dokončenie bude trvať niekoľko rokov. „Bola by škoda, ak by po celý ten čas zostal pozemok oplotený a verejnosti neprístupný, ak je možné ho zaujímavo využiť v prospech mesta a jeho obyvateľov,“ vysvetľuje dôvody umiestnenia komunitných stavieb Švec.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre investora projektu, spoločnosť ARKON, je dôležité, aby celý projekt SLOVENKA2 vznikal v diskusii s mestom a aby boli pri tom dodržané všetky zákonné postupy. Veríme, že so všetkými zúčastnenými stranami dospejeme už čoskoro k dohode, aby sa táto moderná prevádzka pri Striebornom námestí aj ďalšie komunitné stavby mohli stať realitou,“ konštatoval.

V mnohých európskych mestách existujú viaceré pozitívne príklady, ako podobne jednoduché, tzv. pop-up riešenia úplne zmenili život v lokalite. Jedným z nich je pražský Manifesto Market, zostavený z kontajnerových modulov, ktorý otvorili v júni 2018.

Príklad z Prahy

Na dovtedy nevyužitom a zanedbanom pozemku pri autobusovej stanici Florenc, ktorý je zároveň blízko historického centra, vznikol podľa Šveca autentický verejný priestor s pestrou ponukou špičkovej gastronómie a súčasnej kultúry. „Aj na základe tohto príkladu veríme, že vďaka našim komunitným stavbám v areáli Slovenky by sme vedeli trochu takejto atmosféry priniesť aj do Banskej Bystrice,“ povedal.

Pop-up trhovisko Manifesto Market v Prahe sa stalo okamžite po otvorení obľúbeným miestom Pražanov aj cieľom zahraničných turistov.

Plánované komunitné stavby v areáli niekdajšej Slovenky

Jedným z hlavných krokov k sprístupneniu areálu Slovenky verejnosti je vybudovanie chodníka s novým krytým premostením potoku Bystrica a verejným osvetlením, čo bude znamenať vyšší komfort pre chodcov aj zlepšenie dostupnosti Ekonomickej fakulty a amfiteátra. Tento chodník by mal byť lepšou alternatívou k súčasnému úzkemu chodníku na Tajovského ulici, ktorý je najmä v zime často znečistený a nevyhovujúci z dôvodu blízkej úzkej cesty s frekventovanou autobusovou a nákladnou dopravou.

Čo sa týka komunitných stavieb, po kaviarni a bistre, ktorých uvedenie do prevádzky je ešte podmienené získaním povolení, by v priebehu tohto roka mali postupne pribudnúť hlavne informačno-predajné miesto, cukráreň a plocha určená na šport, ktorú bude v zime možné využiť na klzisko. Investor plánuje tiež znovu obnoviť pôvodné parkovacie miesta v priestore pred bývalou administratívnou budovou Slovenky a priradiť ich ku komunitným stavbám. Približne 20 až 24 parkovacích státí efektívne pomôže prevádzke komunitných stavieb, až do začiatku výstavby v tejto časti areálu.

Aktuálny stav projektu SLOVENKA2

Z pohľadu územno-plánovacej legislatívy je celé územie SLOVENKA2 rozdelené na dve časti: 1. južné územie od Strieborného námestia približne do polovice pozemku na úrovni Stoličkovej ulice a 2. zvyšná severná časť, ktorá sa rozprestiera po oboch stranách potoka Bystrica. Pre obe časti sú aktuálne platné aj Územné plány zóny.

Pôvodným zámerom spoločnosti ARKON bolo začať s výstavbou v prvej, teda južnej časti pozemku, ktorá nadväzuje na Strieborné námestie. V tejto lokalite je stále v platnosti stavebné povolenie vydané ešte pre predchádzajúceho stavebníka. Návrhu štúdie na túto južnú časť územia (vznikol v prvej polovici roku 2018) predchádzali rokovania s vedením mesta Banská Bystrica a tiež stretnutie za účasti Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica.

Práve táto štúdia bola podkladom pre spracovanie zmien a doplnkov platného územného plánu Centrálnej mestskej zóny, ktorý však pochádza ešte z 80-tych rokov minulého storočia a dnes úplne nereflektuje rozvojové potreby Banskej Bystrice. Ako problematické sa tiež ukázalo, že platný územný plán mesta je v tejto lokalite striktne nastavený ešte z pohľadu niekdajšej priemyselnej zóny, a navrhované zmeny v podriadenej dokumentácii, teda ÚP CMZ, by s ním neboli v súlade.

Najbližšie plány

Aj vďaka týmto zisteniam a tiež aktívnej spolupráci s mestom boli zozbierané cenné informácie a vstupy pre budúce riešenie celého územia Slovenky. Tie sa stali základom pre spustenie procesu obstarania a prerokovania Urbanistickej štúdie na celé územie budúcej štvrte SLOVENKA2, teda spoločne na južnú aj severnú časť.

Ako informoval investor, teraz chcú začať výstavbu práve v 2. (severnej) časti pozemku, v dôsledku čoho vzniká priestor pre realizáciu chodníka s premostením, ktorý bude s minimálnymi obmenami prístupný počas celej výstavby projektu SLOVENKA2. V južnej časti pozemku, v priamom dotyku so Strieborným námestím, vznikne na ploche cca 0,5 ha priestor pre komunitné stavby, ktoré budú počas výstavby poskytovať služby obyvateľom Banskej Bystrice.

Urbanistická štúdia ako komplexný materiál rieši koncepciu priestorového usporiadania a funkčného využívania územia, ako aj celkový potenciál územia vo vzťahu k okoliu. Po jej schválení bude tento dokument slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky platnej územno-plánovacej dokumentácie a zároveň pre etapizáciu výstavby projektu SLOVENKA2.

O projekte

Spoločnosť ARKON pripravuje konverziu areálu niekdajšej textilky na modernú mestskú štvrť, ktorá prirodzene rozšíri centrum Banskej Bystrice a vráti doteraz nevyužívaný priestor späť do života mesta. Na ploche viac ako 4 hektáre vznikne v niekoľkých etapách ucelená mestská štvrť SLOVENKA2 s jednotným architektonickým dizajnom, v ktorej bude zastúpené bývanie aj priestory na prácu, nákupy a voľný čas.

Transformáciou prejde aj Strieborné námestie, ktoré by sa z čisto tranzitného priestoru malo zmeniť na živé centrum spoločenského diania a zároveň atraktívnu vstupnú bránu do novej štvrte.

Potok Bystrica dostane vynovené nábrežie a celú štvrť prepoja zelené priestory a priechodné vnútrobloky. Zámerom je tiež realizovať v území napojenie cyklochodníka, čím sa môže podporiť vytvorenie súvislej trasy po osi Hušták-SLOVENKA2 až po Medený hámor, s možným pokračovaním na Laskomerskú dolinu a sídlisko Severná.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 4. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 973
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 674
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 608
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 379
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 193
 6. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 180
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 063
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 609
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 419
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 929

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Marian Baran: Bol som na hubách
 2. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 3. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 4. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 8. ASEKOL SK: Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 911
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 11 674
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 783
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 747
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 525
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 982
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 863
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 625
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


5 h

Tréner hokejovej Nitry nám povedal viac o sľubnom kádri a pozrieme sa aj na začiatok druhej hokejovej ligy.


13 h
Stanislav Mičev.

Múzeum čakajú organizačné zmeny.


TASR 20. sep
Ponická dúbrava.

V národnej prírodnej rezervácii v okrese Banská Bystrica nájdete aj 170-ročné stromy.


TASR 19. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


20. sep

Z miesta činu unikalo biele auto.


20. sep

Obnova mosta cez Váh v Hlohovci sa už onedlho rozbehne.


20. sep

Majiteľ súkromného dopravcu sa odmietol vyjadriť.


Lenka Drahňáková 6 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Marian Baran: Bol som na hubách
 2. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 3. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 4. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 8. ASEKOL SK: Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 911
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 11 674
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 783
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 747
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 525
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 982
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 863
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 625

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu