STARÉ HORY. Novinkou na baníckom náučnom chodníku v Starých Horách bude zastavenie pri barytovej štôlni. Podľa podpredsedu občianskeho združenia Haliar Richarda Čillíka to bude ďalšia turistická a poznávacia lahôdka, keďže ťažba barytu bola v našom regióne ojedinelá.
Otvorenie sezóny na banskom náučnom chodníku organizuje 5. mája občianske združenie Haliar v spolupráci s obcou, zraz je pri bazilike minor. Súčasťou nenáročného výletu po banskom chodníku bude aj vedomostná súťaž družstiev.

Počas akcie predstavia aj nové zastavenie pri barytovej štôlni.
„Minerál baryt je bielej farby, vyznačuje sa veľkou hmotnosťou, pre ktorú dostal ľudový názov ťaživec,“ hovorí Richard Čillík s tým, že baryt sa ťažil vo Veľkej zelenej doline medzi Starými Horami a banskou osadou Piesky v 19. storočí a ťažba pokračovala aj v prvej polovici 20. storočia.
„Využívali ho hlavne Harmanecké papierne, ktoré vyrábali široký sortiment písacích a tlačových papierov, lepenku a baliace papiere,“ dodal s tým, že priestor štolne vyčistili a pred ním osadili informačný panel.
Banský náučný chodník sprístupnili v obci v roku 2014 pôvodne s desiatimi zastavenia, ktoré ponúkajú to najzaujímavejšie, čo urobilo zo Starých Hôr v minulosti jednu z najvýznamnejších banských lokalít regiónu.

Na jednotlivých zastaveniach môžete vidieť napríklad portál Dedičnej štôlne, ústie do šachty Haliar, budovu správy hutníckeho komplexu, súkromné banské múzeum Ivana Čillíka, banský meračský úrad, či torzo šachty Terézia v Richtárovej.