Polopodzemné kontajnery MOLOK sa ujali už aj v Banskobystrickom kraji. Ich výhody oslovili samosprávy vo Zvolene aj Lučenci. Fínske riešenie nakladania s odpadom sa postupne stáva súčasťou moderného, efektívneho a najmä ekologického riešenia odpadového hospodárstva v mestách aj obciach.
Šetrenie priestoru
„Polopodzemné kontajnery, určené na zber komunálneho odpadu, majú v porovnaní s klasickými nádobami množstvo výhod. Sú veľkoobjemové, pričom jeden 5-tisíc litrový zaberie plochu porovnateľnú s tou, ktorú si vyžaduje umiestnenie dvoch kusov tisícstolitrových kontajnerov. Odpad menej zapácha, pretože hnilobný proces, prebiehajúci pod úrovňou zeme, je pomalší. Ľudia to ocenia najmä v letných mesiacoch.
Tiež zastavia nájazdy neprispôsobivých občanov, sú odolnejšie voči vandalizmu, požiarom a v neposlednom rade sú omnoho estetickejšie,“ vymenoval Ján Hricko, výkonný riaditeľ spoločnosti REDOX – ENEX s tým, že 40 percent kontajnera je viditeľného a zvyšných 60 percent je nainštalovaných v zemi do hĺbky 1,5 metra. Tiež pripomenul možnosť využitia SMART CITIES riešenia, spočívajúceho v inštalácii senzorov automatického hlásenia naplnenia kontajnera.

„Intervaly vývozu odpadu sa predlžujú, takže frekvencia premávky sa znižuje. Súvisí to so spomínaným veľkým objemom a tiež vertikálnym spôsobom zberu, keď gravitácia spôsobuje zhutňovanie odpadu vlastnou váhou.“
Mnohé samosprávy zápasia s nedostatkom parkovacích či voľnočasových priestorov. Inštalácia polopodzemných kontajnerov je v tomto smere nápomocná.
„Výrazne šetria priestor. Vzniká tak možnosť jeho využitia na iné účely, napríklad vybudovanie parkovacích miest alebo doplnenie zelene či detských ihrísk. Spomeniem napríklad Trenčín, kde vďaka ich inštalácii vzniklo v rámci jednej ulice 30 nových parkovacích miest,“ podotkol Hricko.

Spájanie sa obcí pre dobrú vec má význam
Počas minulotýždňového diskusného fóra MY S VAMI na tému Smart Cities odznela aj myšlienka spájania sa obcí, v prípade záujmu o polopodzemné kontajnery.
„Silný región, prípadne spojenie viacerých obcí do združení, vytvára lepšiu pozíciu pre vyjednávanie na súťažiach aj ohľadom výberu zberových spoločností. Historicky sme konzervatívnym národom, určité veci máme roky zaužívané. Je to aj v prípade nakladania s odpadom, keď roky sme boli naučení ho doma páliť, respektíve nosiť papier do škôl v rámci zberu. Enormný nárast obalov, či už kovových, kompozitných a najmä plastových vyvolal potrebu odpad triediť a zhodnocovať. Už žijeme v inej dobe, kedy musíme brať ohľad na životné prostredie, byť moderní a najmä efektívni. Tiež sa treba povzniesť nad rôzne konflikty, ktoré môžu medzi susediacimi samosprávami panovať, pričom veľakrát sú malicherné“ zmienil sa výkonný riaditeľ spoločnosti REDOX – ENEX.
V prípade samospráv za ideálne považuje, ak s nákupom, inštaláciou a kompletným servisom, ktorý firma poskytuje, samosprávy rátajú pri tvorbe ročných rozpočtov. Vtedy sa inovatívna myšlienka, týkajúca sa nakladania s odpadmi, realizuje skutočne rýchlo.
Môže sa stať, že sa polopodzemné kontajnery nedajú umiestniť všade. Je to najmä kvôli podzemným sieťam. „Je tu určité obmedzenie, ale zatiaľ všade, kde sme to potrebovali, sme tento problém k spokojnosti zákazníka vyriešili,“ podotkol Hricko.

Zákazka na kľúč
Výhodou je, že spoločnosť REDOX – ENEX ponúka dodávku polopodzemných kontajnerov ako službu na kľúč, vrátane vyprojektovania, vybavenia povolenia, inštalácie, záručného aj pozáručného servisu.
„Čo sa týka servisu, tak poškodení týchto kontajnerov evidujeme skutočne len mizivé percento. V rámci krajiny sme ich v priebehu šiestich rokov inštalovali viac ako tisíc, pričom sa servisovalo okolo pätnásť. Ľudia nemajú tendenciu poškodzovať ich. Pristupujú k nim ako k novinke, niečomu lepšiemu a krajšiemu, čo nás samozrejme teší,“ zakončil riaditeľ.
