BANSKÁ BYSTRICA. Volajú sa Fany a Iorek a namiesto bielych plášťov majú krásnu bielu srsť. S malými pacientmi sa dvojica švajčiarskych ovčiakov skamarátila okamžite a vniesla sem kopec radosti. Od apríla tohto roka totiž majú detskí onkologickí pacienti v Banskej Bystrici ako prví na Slovensku možnosť absolvovať terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov.
Pavel Bician, zástupca prednostu kliniky pediatrickej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou povedal, že o kanisterapii v nemocničných podmienkach doteraz vedeli iba zo zahraničných pracovísk, ktoré túto terapeutickú doplnkovú metódu hodnotia veľmi pozitívne. „Teraz môžeme jej prínos ponúkať a skúmať aj u nás.“, uzavrel Pavel Bician, ktorý je zároveň predsedom občianskeho združenia Svetielko nádeje.
So štvornohým kamarátom sa stres a strach ľahšie znášajú
Ako dodal, pre deti, ktoré trávia na oddelení dlhé týždne a niekedy aj mesiace je to veľká vzpruha. Nedokážu vzhľadom na svoj vek odkomunikovať svoje ťažkosti a obavy z ochorenia a náročnej liečby a práve v tejto oblasti dokážu špeciálne cvičené psíky výrazne pomôcť. „Sme radi, že sa nám to po dlhých prípravách podarilo, keďže projekt muselo schváliť aj ministerstvo zdravotníctva,“ dodal s tým, že ošetrujúci lekár bude v daný deň rozhodovať, či sa malý pacient kanisterapie zúčastní.
Napríklad deťom s oslabenou imunitou, či infekciou sa to neodporučí. Dodržiavanie prísnych hygienických štandardov je podľa neho prísne sledované, psíkov pred kanisterapiou kúpu, dezinfikujú a vyčesávajú, pravidelne ich odčervujú. „Pravdepodobnosť, že by dieťa od nich dostalo nejakú infekciu, je prakticky nulová,“ dodal Bician.
Zatiaľ pre kanisterapiu vyčlenili priestory na prízemí nemocnice mimo onkologického oddelenia, nevylúčil však, že po pravidelnom vyhodnocovaní celého projektu by sa mohla kanisterapia presunúť priamo na oddelenie.
Nadšená novými štvornohými kamarátmi bola aj Jana Babničová, mamka malej, 21- mesačnej pacientky. Jej dcérka sa psíkov vôbec nebála a hneď s nimi nadviazala kontakt. „Akurát, že im pojedla polovicu piškót, ktoré mali pripravené ako odmenu,“ usmiala sa.
Rozumie psom i deťom
Ľubica Bátoryová, kanisterapeutka a metodička občianskeho združenia Physio Canis hovorí, že oba psíky sú špeciálne vycvičené a prísne zdravotne monitorované. Veľkou prednosťou odborníčky je tiež to, že rovnako rozumie psíkom, ako aj deťom a vo vydavateľstve Artis Omnis vydala nedávno knihu Pes Timo a doktor Hafbolíto.
“Spolu s našimi partnermi sme museli vypracovať metodiku zameranú na všetky oblasti zabezpečenia podmienok v súvislosti s poskytovaním kanisterapie, nastaviť podmienky a pravidlá pre výkon terapie, čo bol veľmi náročný proces. Som ale veľmi rád, že sme sa do toho pustili, prekonali všetky prekážky a dnes sa môžeme tešiť spolu s deťmi”, -doplnil medicínsky riaditeľ nemocnice Miloslav Hanula.

História projektu
Projekt iniciovalo pred niekoľkými rokmi občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré pozvalo do spolupráce občianske združenie Physio Canis a Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici.
V máji 2018 schválilo žiadosť o schválenie kanisterapie na oddeleniach detskej onkológie a hematológie Ministerstvo zdravotníctva SR. Zainteresované strany potom pripravili všetky potrebné kroky k tomu, aby výkon terapie spĺňal všetky potrebné terapeutické, bezpečnostné i hygienické podmienky a spustili projekt v apríli 2019.
o pilotný a jedinečný projekt v slovenských podmienkach. Jeho ambíciou je umožniť tento typ terapie aj na ostatných detských lôžkových oddeleniach na Slovensku.