V stredu spolu s manželkou kráľovnou Annou navštívil Banskú Bystricu, aby si pri príležitosti 60. výročia porážky fašistického Nemecka uctil pamiatku padlých rumunských vojakov. „Málo sa rozprávalo o rumunských vojskách v II. svetovej vojne. Len pred niekoľkými rokmi sa priznalo, čo urobili pre Slovensko a Európu,“ konštatoval 83-ročný šľachtic, ktorý žije vo Švajčiarsku. Pri pomníku sovietskych a rumunských osloboditeľov na Námestí SNP položil veniec vďaky. Kráľ potom so sprievodom navštívil expozíciu Múzea SNP. Neskrýval svoje dojatie.
Kráľ Michal I. sa narodil v roku 1921. Po tom, ako jeho otec Karol utiekol do Paríža s milenkou a vzdal sa nároku na dediča rumunskej koruny, ešte ako dieťa sa stal kráľom. V roku 1930 sa však jeho otec vratil a vyhlásili ho za kráľa. To bolo po prvýkrát v histórii, že otec „zdedil“ trón po svojom synovi. Michal I. sa dostal na trón o desať rokov neskôr. Po vstupe Rumunska do vojny viedol diplomatickú konfrontáciu s nacistami a začal tajné rokovania so Spojencami. Po nástupe prokomunistickej povojnovej vlády ho v roku 1947 donútili ujsť s rodinou do Londýna, neskôr do Švajčiarska. V exile žil do pádu komunistického diktátora Ceausesca v roku 1989. V apríli 1992 sa triumfálne vrátil do Bukurešti. Až o päť rokov neskôr dostal rumunský pas a povolenie na návrat z exilu.
Panovník Michal I. bol v Banskej Bystrici po prvýkrát. S kráľovnou Annou z Bourbon-Parma má päť dcér, princezné Margaritu, Helenu, Irinu, Sofiu a Mariu. Rešpektuje republiku a pomáha svojej krajine v euroatlantickej a európskej integrácii. Užitočné sú aj jeho kontakty s kráľovskými rodinami na celom svete.