STRELNÍKY. Horská obec Strelníky má zaujímavé jarné zvyky so stavaním májov, ktoré sú odlišné od väčšiny obcí Slovenska.
Vďaka folklórnej skupine Šajbania sa darí zachovávať tradičné zvyky predkov v ich rýdzej podobe. Na Strelníkoch, či Šajbe, ako obec mnohí nazývajú dodnes, by nebol vstup do najkrajšieho mesiaca roka možný bez tradičného šajbesu – ľudovej veselice, plnej zvykov a dobrej nálady.
Michaela Majerová z folklórnej skupiny Šajbania hovorí, že hlavná časť príprav šajbesu je predovšetkým na pleciach mladšej časti súboru, pomáhajú však všetci. Aj to je dôvod, prečo sa tento ročník šajbesu opäť vydaril nad očakávania.
Nechýbali rôzne tance z repertoáru folkloristov, ale ani tradičný klobúkový tanec, či regrútske piesne.
Počkajú do júna, no dostanú hneď dva
Zvyky so stavaním májov sú na Strelníkoch tiež zaujímavé. Zatiaľ čo na väčšine Slovenska ich stavajú v prvých májových dňoch, tu sa tento zvyk viaže k obdobiu Turíc. A keďže Turíce sú pohyblivý sviatok, odvodený od termínu Veľkej noci, tento rok budú mládenci stavať dievčatám máje až na začiatku júna.
Michaela Majerová hovorí, že tento zvyk sa viaže nielen k Turícam, ale aj k obdobiu konfirmácií. Máje tu stavajú hlavne dievčatám, ktoré sa pripravujú na konfirmácie.
„Chlapci si vždy dopredu urobia zoznam, komu idú máje stavať. Okrem dievčat z konfirmácie sú to aj máje pre slobodné dievčatá. Vždy je s tým spojená dobrá nálada aj kopec zvykov,“ hovorí Michaela Majerová.

K zaujímavostiam patrí tiež to, že dievčatám stavajú nie jeden, ale hneď dva máje. Symbolizuje to lásku dvoch mladých ľudí.
„ K zaujímavostiam patrilo aj to, že ak mala dievčina nápadníka, hoci mala postavené máje od regrútov, nápadník ich zoťal a postavil vlastné.
Dievčina, ktorej postavili regrúti máje, mala povinnosť za ne zaplatiť na regrútskej zábave. Ak ich nezaplatila, regrúti ich prišli zoťať a presekli máje na dva kusy.“
