BANSKÁ BYSTRICA. Téma atraktívnosti Námestia SNP v Banskej Bystrici rezonuje u odbornej aj laickej verejnosti už roky. Na túto tému diskutuje vedenie mesta s pamiatkármi, majiteľmi domov a podnikov na námestí, ako aj s verejnosťou.
Ako jeden z problémov pociťujú ľudia vjazd áut na pešiu zónu predovšetkým v povolených ranných hodinách. Často podľa nich nejde iba o autá, ktoré slúžia pre zásobovanie.

Osemdesiatnik Milan Valašťan hovorí: “Ja sa už radím k pamätníkom, takže viem porovnať ako vyzeralo námestie pred polstoročím a dnes. Od relatívne prázdneho námestia, cez socialistické námestie, keď tadiaľ chodili autobusy až po dnešok. Režim pešej zóny podľa mňa nie je nastavený dobre a treba uvažovať na optimálnym riešením, aby si aj majitelia podnikov mohli zabezpečiť zásobovanie a aby námestie na druhej strane neprichádzalo o svoj pokoj,“ dodal.
Postupnými krokmi
Hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová hovorí, že samospráva sa neustále usiluje skrášľovať Námestie SNP. „Obnovili sme erb z dlažobných kociek pred radnicou a po zimnom období v súčasnosti postupne pripravujeme námestie na sezónu. V rámci toho opravujeme aj porušené dlaždičky od Dolnej ulice až po začiatok pešej zóny, a tiež v okolitých uliciach. Obnovujeme aj jednotlivé vstupy k nehnuteľnostiam z ryolitovej dlažby,“ dodala.
Pri 42 stromoch v tejto lokalite je podľa nej naplánovaná obnova roštov, v rámci čoho sa opravia a povrchovo ošetria obruče, a tiež prekyprí zem pri stromoch.
„Pokiaľ ide o vjazd automobilov, v platnosti je VZN o dopravnom režime v pešej zóne. Vnímame jeho porušovanie, a preto sú na námestí zabezpečené častejšie hliadky,“ doplnila s tým, že mesto hľadá ešte efektívnejšie riešenie a uvažuje o osadení dopravných stĺpikov pri všetkých vstupoch do pešej zóny, čo by definitívne znemožnilo vjazd neoprávneným osobám. Tento krok je však ešte predmetom diskusie.
Z histórie námestia
Námestie sa formovalo od 13. storočia, terajšiu podobu bez výraznejších zmien získalo začiatkom 16. storočia. Dôležitým míľnikom súčasnosti bola jeho rekonštrukcia v roku 1994 za 60 miliónov korún , kedy sa tento priestor zmenil na pešiu zónu.
Námestie ako súčasť mestskej pamiatkovej rezervácie má celkovú výmeru 12 690 metrov štvorcových. Na ploche sa nachádza 25 pôvodných historických objektov, ktoré boli určené na bývanie. Na konci 19. storočia tu trvalo bývalo 140 rodín a 840 obyvateľov. Dnes je obývané z menšej časti, prevládajú obchody, reštauračné zariadenia a kaviarne.