BANSKÁ BYSTRICA. V čase svojej najväčšej slávy zamestnával textilný podnik Slovenka viac ako 4 tisíc zamestnancov. Hoci zo slávnej priemyselnej éry zostala iba spomienka, obyvatelia majú tento podnik zapísaný ako neoddeliteľnú súčasť histórie mesta. Svedčí o tom aj skutočnosť, že na poslednej Bystrickej hodinke, ktorú v Národnom dome organizoval Banskobystrický okrášľovací spolok, sa sála zaplnila do posledného miesta.
Na mieste bývalého podniku dnes vyrastá ambiciózny projekt Slovenka2, kde má vzniknúť nová mestská štvrť.
Historik Vladimír Sklenka hovorí, že Banská Bystrica bola mestom textilu od 18. až do 21. storočia. A hoci dnes mesto označujeme hlavne prívlastkom medené, na jeho slávnej priemyselnej histórii sa podpísala aj tá textilná. A to dokonca skôr ako v prípade Trenčína, ktorý nesie túto nálepku dodnes.
Hoci samotná Slovenka ako podnik fungovala v Banskej Bystrici od roku 1951, na ploche bývalého areálu textilky sa odohrával rušný priemyselný a výrobný život omnoho skôr.
„Banská Bystrica ako významné miesto súkenického – textilného remesla má prvé miesto na Slovensku vo vzniku textilnej – súkenickej manufaktúry,“ dodal.
Prvá textilná fabrika tu vznikla už v roku 1725 a založil ju banskobystrický mešťan Bohumil Sterz, vo fabrike pracovalo 25 súkenných majstrov zo Saska a Sliezka.
Štyri roky po prvej textilnej fabrike vznikla v Banskej Bystrici v roku 1733 druhá textilná fabrika na výrobu vlnených látok. Hoci ani jedna z nich nemala dlhé trvanie, zaradili Banskú Bystricu na prvé mesto na Slovensku v textilnej výrobe.
Slávnu furdíkovskú éru ukončil víťazný február
Najväčšia textilná sláva sa však spája s rodinou Furdíkovcov, úspešných slovenských podnikateľov. Ján Furdík založil súkennícke dielne v Banskej Bystrici v roku 1866 a so svojimi synmi sa stali firmou s oficiálnym názvom Ján Furdík a synovia.
„Firma sa zameriavala na výrobu bieleho, čierneho a sivého súkna rôznej akosti k výrobe kapcov a papúč, prikrývok pre nemocnice a iné zdravotné ústavy a kúpele. Po skončení prvej svetovej vojny v roku 1919 Ján Furdík kúpil bývalú stoličkovú továreň a prebudoval ju na súkenku. V roku 1948 bola firma zoštátnená a celá Furdíkovská rodina sa odsťahovala z Banskej Bystrice. Súkennícka továreň Furdíkovcov bola prebudovaná na pletiarsky závod Slovenka,“ hovorí o trochu trpkej časti histórie.
Slovenka ako prvá samostatná slovenská továreň na pletený a tkaný tovar vznikla pôvodne v Martine v máji v roku 1921, prvého januára 1951 presťahovali podnik do Bystrice a zakrátko sa stal druhým najvýznamnejším textilným závodom v Československu.