BANSKÁ BYSTRICA. Kosiť niekoľkokrát do roka, alebo vyčleniť časť mestských a obecných pozemkov pre kvitnúce medonosné lúky s menšou frekvenciou kosenia?
Permakultúrnym trendom sa začínajú prispôsobovať mnohé mestá, intenzívne sa nad nimi uvažuje aj v Banskej Bystrici. Petra Ježeková z neziskovej organizácie Živica hovorí, že mnohé plochy v našich mestách a obciach sú druhovo bohaté, len im treba dať šancu rásť a kosiť 2 – 3-krát ročne. Nie je to teda tak, ako si myslia niektorí ľudia, že by sa nekosilo vôbec. Veď aj krásne kvetnaté lúky vidieka potrebujú pravidelnú kosbu.

„Na Slovensku sa touto cestou už vydalo viacero miest a máme tu príklady dobrej praxe – napríklad z bratislavskej Karlovej Vsi, Trnavy, Levíc, Levoče, Prievidze či Zvolena,“ dodala Ježeková.
V zahraničí je pritom podľa nej takéto riešenie úplne bežné a kvetnaté lúčne porasty môžeme vidieť vo Viedni, Brne, Paríži, či Londýne.
„Mnohé z nich sa udržiavajú spásaním, napríklad aj v Bratislave na Devínskej Kobyle, alebo kosením pre farmárov na kŕmenie. Napríklad Zvolen – Sekier kosí miestny farmár, ktorý senom kŕmi kozy,“ dodala.
Mnohé z takýchto porastov sú pritom ozdobou mestských parkov.
„Je to tak napríklad v Ľublane. Japonci zas nechávajú vyššie trávne plochy napríklad medzi cestami, popri chodníkoch a okolo nív riek,“ doplnila Ježeková.
Snažia sa vytypovať vhodné lokality
Hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Mojžišová povedala, že vyslovene permakultúrne lúky s frekvenciou kosenia 1 – 2-krát ročne v intraviláne mesta medzi bytovými domami Záhradnícke a rekreačné služby mesta udržovať nemôžu. Obsahujú totiž zväčša iba druhy tráv bez kvetov.

„Žiaľ, trávy sú alergénne, kvety nie. ZAaRES má preto vytypovaných niekoľko lokalít na založenie kvitnúcich lúk na špecifickom pozemku,“ doplnila s tým, že ide hlavne o plochy ohraničené chodníkmi a stromami. Je to napríklad plocha vedľa korčuliarskej dráhy v Parku pod Pamätníkom SNP.
Kvitnúce lúky plánujú kosiť 1 – 2-krát do roka. Druhová skladba kvitnúcich lúk by mala byť tvorená týmito kvetmi: kráska (Coreopsis), vlčí mak (Papaver orientalis), zvonček (Campanula), klinček (Calistephus), sedmikráska (Belis), strakonôžka (Delphinium), rudbekia (Rudbeckia hirta).