BANSKÁ BYSTRICA. Sté výročie štátnej ochrany prírody na Slovensku bude verejnosti pripomínať špeciálna zberateľská Euro Souvenir bankovka s názvom Ochrana slovenskej prírody, ktorej predaj sa začal v stredu v Banskej Bystrici, kde má Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR svoje sídlo. Vyšla v limitovanom náklade 10.000 kusov.
"Hlavnou témou nula eurovej bankovky je príroda, dominantou ktorej sa stal vrch západnej časti Vysokých Tatier - Kriváň. Sú na nej tiež vyobrazené druhy živočíchov európskeho významu - kamzík vrchovský tatranský, fuzáč alpský a rastliny - poniklec veľkokvetý. Verím, že suvenírová bankovka zaujme nielen zberateľov, ale všetkých milovníkov našej prírody," konštatoval generálny riaditeľ ŠOP SR Martin Lakanda.
História štátnej ochrany sa začala písať od roku 1919, keď bol spísaný základný dokument Nariadenie ministra - plnomocníka vlády Československej republiky pre správu Slovenska č. 155/1919 o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku. Vo svojom vývoji mala ŠOP niekoľko zlomových momentov. Z nich najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955.
Memorandum s mestom Banská Bystrica
ŠOP SR v stredu zároveň podpísala s mestom pod Urpínom memorandum a ocenila miestnu Základnú školu na Moskovskej ulici za jej aktívny prínos a angažovanosť v oblasti ochrany prírody a krajiny. Vyhrala súťaž Krok pre prírodu s projektom Náučný chodník pre každého, na ktorom sa nachádza Trieda pod oblohou, kde škola realizuje hodiny prírodovedy alebo čítania v rámci vyučovania.
"Je naším spoločným záujmom presadzovať v meste, v ktorom sídli riaditeľstvo ŠOP SR, udržateľné riešenia podporujúce starostlivosť o naše životné prostredie. Som rád, že sme spustili predaj pamätnej bankovky, z výťažku ktorej podporíme praktickú starostlivosť o chránené územia Slovenska," zdôraznil Lakanda.
"Ochrana životného prostredia patrí k prioritám mesta a vnímame, že táto téma zaujíma stále viac obyvateľov rôznych vekových kategórií. Som rád, že aj učitelia v našich materských a základných školách vedú deti k tomu, aby si vážili prírodu a predchádzali znečisťovaniu svojho okolia, o čom svedčia rôzne projekty, ktorým sa venujú," reagoval banskobystrický primátor Ján Nosko.
ekc jur