BREZNO. Po výrazných horúčavách v tretiu júnovú nedeľu sa Breznom prehnala silná búrka. Zasiahla hlavne miestnu časť Podkoreňová, kde bola najväčšia intenzita zrážok s krupobitím, ktoré spôsobilo škody na majetku občanov. Podľa slov riaditeľa Technických služieb Lukáša Jeremiáša, poškodilo fasády domov, sieťky na oknách, skleníky, úrodu v záhradách.
„Vznikli škody vyplývajúce z veľkého množstva vody, vytopilo domy, a čo sa týka mestského majetku, zničilo cestu vo výstavbe v Podkoreňovej, v Rohoznej – Kozlove, ktorá si vyžiadala rozsiahlejšiu opravu v dĺžke asi 500 m, ako aj prepoj medzi Podkoreňovou a Mazorníkom, kde voda z polí cestu čiastočne povymývala.“
Podľa slov riaditeľa, Technické služby boli v pohotovosti a v prípade krízovej situácie pripravené poskytnúť patričnú materiálovú, ako aj technickú pomoc. „Na druhý deň sme začali pracovať na odstraňovaní škôd, prečistili priepusty na celom území mesta, odrážky na poľných cestách a mapovali škody. S opravami po lokálnych prívalových dažďoch, na ktorých sa podieľalo dovedna 15 našich zamestnancov, sme začali hneď v pondelok a ukončili ich na konci júna,“ povedal šéf techničiarov.
Prietrž mračien spôsobila tiež vyplavenie hnojovky
Situáciu sledovala aj mestská polícia. Ako povedal náčelník Ján Fedor, ešte v ten osudný deň do večerných hodín monitoroval potoky na uliciach Mliekarenská, Vrbová, Rohoznianku a Brezenec, ktorý bol vyliaty hlavne medzi Tisovskou cestou a Brezenskou ulicou.
Hliadka mestskej polície spoločne s tajomníčkou Štábu krízového riadenia Marianou Daxnerovou stav monitorovala aj v stredu 19. júna od 19.00 do 22.00. Ako dodal Ján Fedor, prietrž mračien spôsobila tiež vyplavenie hnojovky z maštalí v hornej časti Podkoreňovej, a to priamo do záhrad, na pozemky novostavieb, ako aj tiekla po ceste, ktorá sa v tomto čase rekonštruuje. Mesto zatiaľ celkovú výšku škôd nevyčíslilo.

Nutné je prijať opatrenia
Na miesto záplav v Podkoreňovej primátor zvolal krízový štáb, kde prizval aj zástupcov z Povodia Hrona, vlastníka najviac dotknutej nehnuteľnosti, a riešili opatrenia, ktoré je potrebné prijať. Ako uviedol, príčinami povodní je aj stavanie plotov v korytách potokov, ktoré zachytávajú všetko väčšie, čím vodu vyplavuje a zabraňuje jej priechodnosti, či nedostatočné čistenie potokov zo strany Povodia Hrona. „Na mieste sme sa dohodli na prečistení, avšak vlastníci pozemkov musia povoliť vstup techniky na pozemky, inak to nebude možné.“ Podľa Tomáša Abela, ďalšími dôvodmi je tiež neudržiavanie pozemkov, lúk zo strany vlastníkov, prekopané garády občanmi a náhrada rúr 300 mm za 150 až 200 mm, ako aj nevykonanie protipovodňových opatrení pre nesúhlas vlastníkov pozemkov.
„Na záver stretnutia nám z Povodia Hrona prisľúbili prečistenie potoka a zo strany mesta zasa urobíme nové odvodnenie pri ceste a vyzveme vlastníkov na údržbu pozemkov, čo sa týka kosenia, odpratania hnojísk a nánosov z pozemkov,“ dodal na záver primátor.