Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

SHP Harmanec – spoločnosť s tradíciou aj inováciami

Spoločnosť, ktorá je na trhu 190 rokov, má silné zázemie v tradícii a ľuďoch, ktorí sú hrdí na svoju prácu a veria svojim produktom.

Práve vďaka dlhoročnému pôsobeniu a tradícii si zároveň dokáže držať „krok s dobou“. Ako sa Harmaneckým papierňam darí prinášať produktové novinky či angažovať ľudí pre zlepšovanie výrobných procesov sme sa rozprávali s Jozefom Horákom, riaditeľom závodu SHP Harmanec.

Tento rok oslávite 190. výročie. SHP Harmanec, alebo Harmanecké papierne, tradične predstavovali veľký „pojem“. Je to ešte stále pravda?

Stále to platí a našou úlohou je toto posolstvo niesť ďalej aby platilo čoraz viac. Je to zároveň aj mojim osobným poslaním, ako riaditeľa tohto závodu. Aj preto sa snažíme o to, aby naši zamestnanci neboli len vedomostne pripravení, ale aby s nami zdieľali aj naše vnútorné hodnoty. Chceme s našimi ľuďmi počítať do budúcnosti. Pracujú tu odborníci, ktorí sem pritiahli celé svoje rodiny, lebo sú na našu spoločnosť hrdí. Práve takým chceme pomôcť rozvíjať sa ešte viac, aby sa tu s nami cítili dobre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ste teda silný a stabilný zamestnávateľ v regióne, jeden z najväčších. Ak sa považujete za firmu s tradíciou, je pre vás zároveň ľahké držať krok s dnešnou dobou?

Myslím, že je to rovnako ťažké pre každého kto pôsobí na tom istom trhu, ale verím, že podstatné je to či o naše produkty a služby prejavujú záujem zákazníci, lebo pre nich sme tu a to je najpodstatnejšie. Sme naozaj hrdí na viaceré nové či inovované produktové rady ako napríklad Harmony Exclusive toaletný papier, ako aj novinku celej výrobkovej rady ,,Delicate care“. Kozmetické utierky Harmony Delicate Care získali v súťaži Voľba spotrebiteľov 2018 prvé miesto v kategórii papierový program na Slovensku aj v Čechách. Tento program už ôsmy rok monitoruje, oceňuje a podporuje nové a inovované výrobky alebo výrobkové rady uvedené na slovenský rýchloobrátkový trh. Aj tento rok sme sa zúčastnili marketingového programu Voľba spotrebiteľov – najlepšia novinka 2019. Spoločnosť SHP Harmanec získala ocenenie za produktové novinky z rodiny Delicate Care – toaletný papier a vreckovky v kategórii „Papierový program“.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež sme získali cenu Business Superbrands Slovakia 2019, na základe rozhodnutia Business Brand Councilu, čo je uznanie celej našej snahy o ďalšie rozvíjanie značky Harmony. Verím, že sa nám darí nie len držať krok s dobou, ale dovolím si povedať, že aj určovať trendy v tomto segmente.

Vyžaduje si zavádzanie noviniek veľké investičné zmeny v technológiách?

Skôr si to vyžaduje zmenu v myslení a v prístupe ľudí, pretože nie je všetko len o investovaní do technologií, aj keď aj to je, samozrejme, potrebné. Rádovo do technológií investujeme viac ako 1 mil. EUR ročne. V poslednej dobe sú to najmä investície do častí spracovateľských liniek, aby sme dokázali zefektívňovať procesy a byť konkurencieschopní. Pri produktových inováciách však ide skôr o to mať úprimný záujem priniesť niečo nové a to nie len v úvahách, ale najmä v konečnej realizácii. Najpodstatnejší sú opäť ľudia. Keď sa podarí vyskladať motivovanú skupinu ľudí, ktorí majú chuť, vedomosti a invenčné myslenie, pravdepodobnosť úspechu je vysoká. A keď sa trafíme do vkusu spotrebiteľa, čo je zásadná okolnosť, tak to ide. Nám sa to v týchto prípadoch podarilo. Práve preto sme na to hrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Viete uviesť nejaký ďalší aktuálny príklad takéhoto úspešného produktu?

Napríklad limitovaná edícia „Folklór“, ktorá žne momentálne veľký úspech. Myslím, že v posledných rokoch sa darí na Slovensku vzbudzovať silný pocit hrdosti na tradície a folklór ako taký, a vidíme to v mnohých oblastiach života. My sme radi, že sme aktívnou súčasťou tohto smerovania.

Hovoríte, že sú to najmä ľudia, ktorí prinášajú inovácie a zmeny, ako motivujete ich?

Je v prvom rade dôležité, aby mali naši zamestnanci oprávnený pocit, že oni sú tvorcami výsledku. A nielenže to bez nich nejde, ale ako dobre to spolu urobíme, tak dobré to bude. Podľa mňa je tento princíp jedným zo základov úspešnej spoločnosti, ktorá má byť v prvom rade spoločnosťou ľudí. Znamená to, že ako si veci nastavíme, tak ich máme – v dobrom aj v zlom. Je to vzrušujúce, no zodpovedné zároveň. Koho baví spolupodieľať sa na tvorbe procesov, produktov a spoločnosti ako takej, ten sa v tom nájde.

Poskytujete zamestnancom v rámci motivácie aj nejaké benefity?

O zamestnancov sa staráme aj tak, že im poskytujeme rôzne formy príspevkov na oddych, masáže či liečebné pobyty, športové aktivity, organizujeme vlastný Športový deň alebo podporujeme účasť na kultúrnych podujatiach. Celkom prirodzene majú zamestnanci výhodnejšiu cestu k produktom, prostredníctvom produktových poukazov, či podnikovej predajne. Tá je mimochodom k dispozícii aj širokej verejnosti.

Finančne sú naši ľudia odmeňovaní napr. pri pracovných jubileách, odchode do dôchodku a aktuálne zavádzame nový bonusový systém, vďaka ktorému si budú môcť prilepšiť až o 250 EUR mesačne. Odmena je viazaná na splnenie cieľov a súvisí s celým radom iniciatív na zvýšenie účinnosti výroby a zníženie nákladov. Takých iniciatív sme interne rozbehli v poslednej dobe viac a musím povedať, že sa nám ich postupne darí presadzovať.

SHP Harmanec patrí do skupiny SHP Group, kde je spolu 5 závodov. Je štruktúra spoločnosti zložitá?

Nie je zložitá, dá sa však ešte zefektívniť, na čom momentálne pracujeme. Realizujeme také kroky, aby boli naše procesy štíhlejšie a jednoduchšie. Stane sa, že sa pritom navonok dostanú informácie o redukovaní stavov pracovníkov. To ale nie je naša hlavná agenda. Je to len jedno z viacerých opatrení, ktoré robíme, v rámci zoštíhľovania.

Aby sme boli konkurencieschopní, musíme priebežne procesy zefektívňovať a občas sa to dotkne aj počtu zamestnancov .V konečnom dôsledku sa však časť usporených nákladov opätovne prerozdelí späť do ľudí a na automatizáciu či zlepšenie pracovného prostredia. Posledným takýmto príkladom je investícia do obnovy šatní.

Aké je ďalšie smerovanie spoločnosti? Prezradíte niečo z plánov do budúcnosti?

Našim dlhodobým cieľom je, samozrejme, byť úspešnou spoločnosťou ľudí, ktorí prinášajú na trh kvalitné produkty a zdieľajú spoločné hodnoty. To si myslím, že sa nám dariť bude. Naša ročná výroba a predaj sa približuje 50 000 tonám výrobkov.

V medzinárodnom, európskom merítku, je to zdravá veľkosť, typická pre úspešné firmy v tejto oblasti. Menšie firmy môžu mať problém z dôvodov efektivity a rozsahu. My máme tú správnu veľkosť, kvalitných zamestnacov, ktorí vedia a chcú pracovať. Vidia v nás tradíciu a majú chuť ju rozvíjať. Ďalej máme slušnú technologickú a surovinovú základňu.

V minulosti sme inštalovali linku, deinking, ktorá nám dáva konkurenčnú výhodu výroby zo zberového papiera. Ak sa dnes všetci okolo nás snažia rozmýšľať, že budú ekologickí, tak my už dávno sme. Zásadný podiel výroby našich produktov vyrábame zo zberového papiera, pričom náš odpadový papierenský kal sa používa na výrobu tehál v tehelniach. Sme nie len dobrým ekologickým príkladom, no tým, že má zberový papier relatívne stabilné ceny na trhu, sa vyhýbame aj výkyvom cien suroviny, ktorým naopak podlieha buničina. Určite chceme v budúcnosti naďalej rozvíjať značku Harmony, ktorej posledné výrobkové rady dokazujú, že to myslíme vážne.

Som veľmi rád, že nás ľudia vnímajú už aj v tých luxusnejších segmentoch. Vstúpili sme tam razantne, o čom svedčia aj spomínané ocenenia. V neposlednom rade verím, že naša cesta za úspešnou budúcnosťou bude plynulá, keďže máme silnú podporu v akcionárovi, spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s., ktorý nám dôveruje a dáva nám priestor rozvíjať sa. Dôležitým signálom tejto podpory bola aj akvizícia závodu a značky Paloma v Slovinsku, ktorej nadobudnutím sme ako skupina SHP Group vzrástli ako hráč v regióne strednej a východnej Európy.

SHP Harmanec je jeden z piatich výrobných závodov skupiny SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group) - nadnárodná spoločnosť združujúca skupinu výrobných a obchodných spoločností z oblasti celulózo-papierenského priemyslu. Skupina zastrešuje 10 spoločností v 6 krajinách Európy s ročným obratom viac ako 220 mil. eur. V piatich výrobných závodoch SHP Group sa ročne vyrobí 170 tisíc ton papiera. SHP Group patrí k najväčším producentom hygienických papierov v strednej a juhovýchodnej Európe. Majoritným akcionárom skupiny SHP Group je významná slovenská investičná spoločnosť ECO-INVESTMENT.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 455
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 757
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 876
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 899
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 701
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 417
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 353

Blogy SME

 1. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 2. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
 4. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 5. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
 6. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 7. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 8. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 750
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 321
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 192
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 809
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 297
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 754
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 469
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 335
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zhorelo vybavenie i zásielky. Zamestnanci Arrivy zachraňovali vozový park.


8 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


23 h

Cineama v Nižnej má za sebou výnimočný ročník.


a 2 ďalší 16. mar

Pri obnove historického mesta by mohla pomôcť aj Európska únia.


19. mar

Blogy SME

 1. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 2. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
 4. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 5. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
 6. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 7. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 8. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 750
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 321
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 192
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 809
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 297
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 754
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 469
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 335
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu